Kuusalu valla kultuuripreemia 2009 sai kammerkoor

2712

Laupäeval, 2. jaanuaril andis vallavalitsus üle Kuusalu valla 2009 kultuuri- ja spordiauhinnad.
Kuusalu valla tänupeol jagati kümneid auhindu. Abivallavanem MILLI KIKKAS küsis aasta 2009 võistkonnaliikmetelt, 800 meetri teatejooksu hõbedatelt JANNE LAUTERILT, KERTI-ANNIKI TIISILT ja KAROL RAHUOJALT, kas jõuavad treenimise kõrvalt ka diskodel käia.
Kuusalu vald tunnustas kultuuri- ja sporditöö tegijaid viiendat korda. Kolm esimest tänupidu peeti Viinistu kunstimuuseumis, kaks viimast on olnud Kolgaküla rahvamajas.

Tänupeole olid kutsutud taidluskollektiivide ja –seltside juhid, valla tublimad sportlased ja treenerid abikaasadega. Muusikalist külakosti pakkus Mihkel Mattisen. Pidu algas üllatusesinemisega – kolm laulu esitasid Vihasoo noored Mart Nurmsalu, Marven Nurmsalu, Ott Andre ja Kert Krüsban, kelle vastloodud bändil pole veel nime.

Ka seekord andsid auhinnad üle vallavolikogu ja – vallavalitsuse liikmed. Auhinnasaajad valis ettepanekute seast välja vallavalitsus, kuna volikogu komisjonide uued koosseisud alles alustavad pärast kohalikke valimisi tööd.

Auhinnad jagati kolmes jaos. Auhinnad olid klaasist, igale voorule oma. Väike kuju „Sinine leek” anti selliste tegude eest, mille taga oli paljude inimeste energia. Sädememehikesed said valla tublid inimesed, kes pidevalt midagi teevad ja alati tuleb hästi välja. Märkamismeened olid üksikute tähelepanuväärsete tegude eest.  

Aasta kultuuripreemia 5000 krooni ja „Sinise leegi” sai Kolga-Kuusalu kammerkoor kõrgetasemelise koorilaulu edendamise eest vabariigis ja välismaal. Auhinna andis üle vallavanem Urmas Kirtsi. Kammerkoor tegutseb 1987. aastast, praegu laulab seal 11 naist ja 10 meest.

Preemia vastu võtnud dirigent Taavi Esko kiitis koori vaimsust ja teotahet. Augustis 2010 sõidab kammerkoor Põhjamaade laulupeole. „Raha kulub ära, iga laulja kohta läheb peole minekuks 10 000 krooni,” lausus ta.  

Aasta kultuuriteo tiitli pälvis Pärispea küla 750. aastapäeva tähistamine. Auhinna üle andnud Ott Sandrak märkis, et 13. sajandil nimetati küla Pärnispeaks. Pärispea külaseltsi juht Asko Aug tänas kogu seltskonda, kellega koos sai juubelipidu läbi viidud.

Aasta kollektiivi teadustas harrastusnäitleja Enn Kirsman – tiitel omistati Kuusalu näiteringile Latern.
Aasta uustulnukaks nimetati MTÜ Kiiu Arendus.  Auhinna võtsid Urmas Paomehelt vastu Kiiu Arenduse asutajad Urmas Kirtsi ja Herko Sunts.

„Oleme õppinud aru saama, millised on kultuuritegemise rõõmud ja vaevad. Näinud, kui lihtne on MTÜ tegemine ja kui keeruline kokku panna üht üritust. Igas külas võiks olla selline MTÜ. Üritus on rosin, kõige olulisem osa on isetegemine,” lausus Herko Sunts.

Aasta kultuuritoetaja auhinna sai Ära Karda Pubi Kolgast. Ettevõte on toetanud jaanitule, Kolga karapi ja jõulukontserdi läbiviimist, korraldanud mõisa ümbruse korrastamiseks talgud. Urmas Paomees Ära Karda Pubist tänas tunnustuse eest, kuid tõdes, et 2. jaanuaril on pubi avatud viimast päeva.     
       
Aasta spordivõistkond on Kuusalu spordiklubi teatejooksu võistkond, kes saavutas Eesti meistrivõistlustel neidude 800 meetri teatejooksus hõbemedali: Kerti-Anniki Tiis, Karol Rahuoja ja Jane Lauter. Auhinna üle andnud Matti Krönström kiitis, et möödunud spordiaasta oli vallale eriline – Kuusalus avati uhke spordihoone.

Tegijate auhinnad
Aasta korraldajaks nimetati Kuusalu keskkooli huvijuht ja lavastaja, kihelkonnamängu üks eestvedajaid Saima Kallionsivu. 

Aasta juhendaja tiitli sai Kuusalu pasunakoori juht Ott Kask seenior.

Aasta spordinoormees on Taavi Tšernjavski Kolgakülast, teda treenib Aarne Idavain.  Aasta spordineiu on Katre Taal Kuusalu külast, tema treener on Priit Seli.

Aasta meessportlane on Mart Muru, keda treenib Valter Espe. Aasta nais­sportlane on Kerti-Anniki Tiis, teda treenib Margit Jäetma.

Aasta treeneri tiitli sai Aarne Idavain ja aasta inva­sportlaseks nimetati Ain Villau.

Erilised teod
Kolga keskkooli direktor Tõnu Valdma sai auhinna Gruusia Gori kooli toetamise ning Artur Talvik Juminda poolsaare korrakaitsepartrulli käivitamise eest.

Madis Praksi, Allan Aasmäed ja Tarmo Raidmad tänati õpilaste päästmise eest Kolga lahel ning Sirkka Pintmanni OTT käivitamise eest Kuusalu vallas.

Heiki Krimm sai auhinna Harjumaa Ilusa Kodu konkursil saavutatud III koha eest ning Valgejõe küla ja külavanem Leili Valk Harju Ilusa Küla konkursi III koha eest.

Märkamismeened said ka  laulu- ja tantsukollektiivide 10 juhti, kes viisid oma rühmad-koorid XXV üldlaulu- ja tantsupeole.

Eelmine artikkel17-aastane neiu põhjustas avarii
Järgmine artikkelPikavere koolimajas avati lasteaiarühm