Kuusalu valla kalurid käisid koolitusreisil Lõuna-Inglismaal

2406
Hastingsi linnas lükkab buldooser kalalaevad merre ja veab pärast välja.

Räimeühingu ja Harju Kalandusühingu sõitu rahastas ELi kalanduse toetusprogramm.

Harjumaa kalurid käisid eesotsas Harju Kalandusühingu esimehe Kaido Vagiströmiga 14.-22. septembrini bussireisil Inglismaal, et tutvuda seal Euroopa Liidu kalanduse toetusprogrammi tegevus­gruppide ettevõtmistega. Käidi sadamalinnades, kohtuti kohalike kaluritega ning Cornwalli ja Hastingsi tegevusgrupi esindajatega.
Southamptonis külastati paadifestivali. Hastingsi linnakeses osaleti mereandide ja veini festivalil ning saadi kokku kiprite ja kaptenite kaitseühingu esindajatega. Ühing tegutseb 1830. aastast, piirkonna kaluritel on kuningannalt 16. sajandil antud eriluba igaveseks ajaks maksuvabalt kala püüda ja mereande kasutada – tänutäheks, et kalurid andsid Prantsusmaa vastu sõtta minekuks oma laevad riigi käsutusse. Praegu rendivad seda randa linnale, seal on ainulaadne sadam, kus kalalaevad paiknevad otse plaažil.
Padstow`s külastati homaarikasvandust, kus koostöös kaluritega suurendatakse selle liigi elusressurssi. Nähti, kuivõrd väikese aja võis sadamat kasutada seoses tõusu ja mõõnaga. Laevad seisid küljeli maapinnal, meri oli mõõnaga taganenud mitusada meetrit.
„Oluline erinevus Eestist oli see, et kalasadamad ja -laevad, kalastustarbed sulandusid turismi ja puhkajatega – sadamad olid üks tervik sõltumata tegevusliigist. Huvitav oli teada saada, kuidas kalurid oma tooteid turustavad. Kala ei anta ära esimesele kokkuostjale, vaid püütakse õiglast hinda saada. Tihti tuleb selleks Prantsusmaale oksjonile saata,“ rääkis Kaido Vagiström.
Kuusalu vallast võtsid reisist osa peale kalandusühingu juhi Kaido Vagiströmi veel Sirje Pajula, Raido Vagiström ja Janner Braun Tapurlast, Urmo Laht ja Marika Saarestik Vihasoost, Hartvig Niiholm Viinistult, Silver Vagiström Kolga-Aablast, Hando Vesilind Uurist, Ants Matkur Sõitmelt.  Kaasa oli kutsutud ka Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, kuna Kuusalu vald on kalandusühingu liige. Temaga koos käis Inglismaal abikaasa Karmen Kirtsi, kes rahastas sõidu ise. Kokku oli reisiseltskond 34liikmeline. Giid oli ajaloolane Ott Sandrak Kolgast.
Kuusalu vallavanem kommenteeris, et eriti meeldejääv oli näha, kuidas Hastingsi linnas lükkas buldooser traalid merre ja tõmbas hiljem ka kaldale, kuna kohalik sadamatraditsioon on selline. ELi toetusega hangitakse sadamasse uued traktorid.
Urmas Kirtsi: „Brightonis otsisime üles Kolga mõisa kunagise krahvi Erik Stenbocki haua ja korrastasime seda. Erik Stenbock oli luuletaja ja muusik ning oma eluajal Euroopas tuntud kultuuri­inimene. Mõne aasta elas ta ka Kolgas.“
Kaido Vagiström: „Sõit andis palju ideid, kui kõik mõtted, mis reisil bussis seoses merendusega tekkisid, saaksid teoks, ei tunneks Kuusalu valda enam äragi.“

Eelmine artikkelKuusalus algas mälumänguturniir
Järgmine artikkelToredaid söögivahetunde, gümnasistid!