Kuusalu valla 6 kunstniku näitusmüük Sipoos

2266

Näitus ArtSibbe-Kuusalu on Sipoo valla keskuses Nikkiläs avatud 18. augustist kuni 23. septembrini.

Mõni päev pärast lauritsapäeva pidustusi, 16. augustil sõitsid Kuusalu valla kunstnikud Krista Simson ja Aivar Simson Tammispealt, Aivar Juhanson Saunjast, Tõnu Tamm Andineemest, Marko Pikkat Kolgast ning Anu Karjatse Hirvlist Soome Sipoo sõprusvalda, et avada koos sealsete kunstnikega ühine näitusmüük. See on pühendatud Kuusalu ja Sipoo valla sõprussidemete 20. aastapäevale.

Näitus on Nikkiläs välja pandud kahes kohas – Sipoo keskraamatukogus ning endisest psühhiaatriahaiglast ümber ehitatud sotsiaalkompleksis, kus vana pesumaja keldrikorrusel asuvad valla osade kunstnike ateljeed.

Näituse kuraator Paula Salmela ja Sipoo kunstnike ühenduse liige Nina Sivén käisid 9. augustil Kuusalus, et viia teosed Soome.

Anu Karjatse jutustab, et autorid said oma pildid ise välja valida, ette oli antud Kuusalu valla kunstnike tööde jaoks eraldatud seinapinna suurus. Vaid Simson Seakülast ehk Simson von Seakyll soovis, et soomlased läheksid ta koju ja valiksid sealt, mida võiks näitusmüügile välja panna.

Kuusalu valla kunstnikele korraldatud vastuvõttu nimetas Anu Karjatse suurepäraseks, soojaks ja südamlikuks: „Arutasime pärast, et meil annab mõelda, kuidas suudaksime pakkuda midagi samaväärset vastu. Imetlusväärne on Sipoo valla kunstnike ühtehoidmine ja koostöö. Sipoon Taitelijat RY koondab 50 kohalikku kunstnikku, ühisnäitusel olid väljas 35 kunstniku tööd. Kui võrrelda protsentuaalselt meile antud näitusepinda ja seda, mida nemad kasutasid, siis võib öelda, et kaalukauss oli olulisel määral meie kasuks.“

Ta lisas, et soomlased olid neist vaimustuses ja vastupidi: „Panime näituse avamisel enda tutvustamiseks kokku väikese etteaste. Sõnaline osa oli Tõnu Tamme kui kogenud näitleja kanda. Aivar Simsonil olid käes kodusküpsetatud leib, Kuusalu kihelkonna regilaulude plaat ja äsja trükist tulnud rahvariiete raamat. Esitasime endatehtud sõnadega eesti ja soome keeles asjakohase regilaulu. Mängisime „Me lähme rukist lõikama“, Aivar Juhanson esitas polkapala suupillil, mina saatsin kastanjettidel.“

Avapäeva õhtul oli ühine koosviibimine, kuhu oli esinema kutsutud kohalik ansambel, milles osales ka üks sealsetest kunstnikest.

Krista Simson kiidab samuti väga head vastuvõttu: „Sobisime kokku, oli lõbus ja kena. Näituse soomepoolne tase on professionaalne ja kõrge, ei osanud oodatagi. Nende ühenduses on väga häid kunstnikke, kes täidavad riiklikke tellimusi.“

Anu Karjatse jutustab ühisnäitusele eelnenud koostööloo: „Kohtusime Sipoo kunstnike ühenduse juhi Carin Bengtsiga 11 aastat tagasi, kui ta tuli Kuusalu valda eesmärgiga tutvuda siinsete kunstnikega. Kuusalu rahvamaja juhataja oli siis Tiiu Aasa, kes kutsus mind kohtuma. Sellest kokkusaamisest kasvas välja meie valla kunstnike tööde esimene näitus Nikkiläs. Läksime siis omal käel, Piret ja Jüri Mildeberg, Evi Valdov, Virve Kerm, Uno ja Mari Roosvalt. Ka hiljem oleme Sipoo kunstnikega suhelnud, saime osadega neist sõpradeks.“

Carin Bengtsi eestvedamisel on Sipoo kunstnikud olnud Hirvlis Anu Karjatse koduõuel suvelaagris. Sipoo raamatukogu saalis on alaliselt väljas Piret Mildebergi loodud suured vineernukud.

Praegu avatud näitusel eksponeerib Anu Karjatse oma kalligraafiat, Krista Simson tekstiile, Aivar Simson skulptuure, Aivar Juhanson joonistusi ja maale, Tõnu Tamm orhideemaale, Marko Pikkat illustratsioone.

Kunstnikud sõitsid Soome Kolga kooli väikebussiga. Kuusalu vald kandis sõidukulud.

Eelmine artikkelReostus Lohja järvel
Järgmine artikkelPikavere lasteaia-algkooli pargis avati õuesõppe paviljon