Toidupanga vabatahtlikud Kehras

4137

Kohalike algatusel koguti toitu Anija valla peredele.
Vabatahtlikud AWE PAAP, MARI KLESMENT, HELERIN OJALA ja ANDRUS TOKOVENKO Toidupanga kärudega.

Möödunud laupäeval võis Kehra Konsumis ja selle ees näha inimesi omavahel arutamas, mida puudustkannatavate perede lastele osta ja annetada. Hommikul kell 10 alustasid kohalikud vabatahlikud Awe Paap, Mari Klesment, Helerin Ojala ja Andrus Tokovenko Konsumi kaupluses toiduainete kogumist suurtesse Toidupanga sümboolikaga kärudesse.

Ühekordne projekt kandis nime „Mõistuse ja südamega“, mille raames said inimesed osta kauplusest erinevaid toiduaineid ja annetada need  heategevuseks. Toidu kogumise eesmärk oli toetada eelkõige lastega peresid, sest suvisel koolivaheajal koolis ja lasteaias lõunasööki ei saa. Idee autor oli Anija küla elanik Karin Lehiste, korraldajad Anija valla noortekogu, Kehra noortekeskus, Kehra kogudus ja Anija vallavalitsus.

Õla pani alla Eesti Toidupank. Päeva alguses jagasid vabatahtlikud kaupluste ümbruses Toidupanga flaiereid. Juba paari esimese tunniga kogusid nad tosin pappkastitäit kuivaineid, konserve, purgitoite, maiustusi ja palju muud. Päeva lõpuks ületas kogutud toidu kogus vabatahtlike esialgseid ootusi.

Suhtutakse erinevalt

Alguses oli kavas viia aktsioon läbi nii Konsumi toidupoe sees kui Kehra teiste kaupluste ees ja turuplatsil. Kuna hommikul sadas paduvihma, alustasid vabatahtlikud kogumist Konsumis, kuid seal läks sedavõrd hästi, et ei olnudki vajadust mujale minna.

Külastajad said uksel flaieri nimekirjaga soovituslikest toiduainetest. Vabatahtlikud jutustasid, et suhtumine toidu kogumisse oli väga erinev. Mõned ütlesid, et pole kohalikud ega anneta. Teised, et  pole piisavalt rahalisi võimalusi. Samas oli ka neid, kes ostsid ja annetasid suure kotitäie. Keegi tõi korvitäie toitu ja ütles, et läheb nüüd poodi teisele osturingile.

Päeva jooksul tuli nende sõnul ette ka päris kummalisi juhtumeid. Näiteks imestas üks meesterahvas, kas tõesti on Anija vallas nii palju peresid, kes vajavad abi. Vabatahtlikud palusid tal kujutada ette olukorda, kus sissetulek on nii väike, et söögiraha napib. Seepeale soovitas mees tulla kõikidel Tallinna elama, sest seal olevat hea elu ja selliseid probleeme ei eksisteeri.

Awe Paap rääkis, et päris igaühele nad flaiereid ei jaganud: „Püüdsin pensionäre mitte tülitada, neil on sageli endalgi raske toime tulla. Kuid mõni annetas poest välja tulles üht-teist.“

Vabatahtlikud kinnitasid, et kui on näha, kuidas inimesed hoolivad, tekitab see endalgi hea ja sooja tunde.

Maiustusi kõige rohkem

Kõige aktiivsemalt annetasid inimesed maiustusi, kokku 162 pakki. Samuti osteti palju jahu ja tangaineid ning makarone, vastavalt 120 ja 116. Purgitoite ja konserve koguti 96. Vähem annetati maitseaineid, mahlu, moose, mett, teed, kohvi ja muud. Ehkki kergesti riknevaid toiduaineid annetada ei soovitatud, toodi  ka vorsti, juustu, piima ja puuvilju.

Kogutud toiduained pandi pappkastidesse ning Hannes Pikkel viis need oma sõiduautoga Kehra koguduse majja. Anija abivallavanem Marge Raja ütles, et kogu toit tuuakse sinna ning esmaspäeval hakkavad koguduse ja noortekeskuse vabatahtlikud neid komplekteerima.
„Meil on soovituslik nimekiri ligi 50 perest, kellele toidupakk anda. Mul on hea meel, et kõige rohkem annetati maiustusi, sest sageli jäetakse puudustkannatavates peredes just need rahanappuse tõttu ostmata,“ kõneles ta.

Kehra Konsumi juhataja Virve Hini sõnul oli laupäeva läbimüügist näha, et mõningaid toiduaineid osteti rohkem, kui tavaliselt: „Makaroniriiulist läks korralik kogus ära. Muud kaupa ka.“

Ta kiitis ettevõtmist ja ütles, et Konsum oli hea meelega nõus Toidupanga oma kauplusesse lubama: „Mujal tehakse seda, hea, et ka Kehrasse jõudis. Kellel võimalik, sellel ei ole kahju aeg-ajalt teiste heaks mõni euro rohkem kulutada. Selliseid ettevõtmisi võiks tulla edaspidigi.“

Pika päeva lõpuks tunnistas vabatahtlik Helerin Ojala, et tunne on väga hea, vaid jalad on seismisest pisut väsinud.

Andrus Tokovenko: „Üllatav oli, kui rohkesti annetati. Arvasin, et inimesed ikka toovad midagi, aga ei osanud arvata, et nii palju. Mõned tulid täis korvidega ja andsin kõik Toidupangale.“

Mari Klesment: „On  näha, et inimestel on süda õige koha peal.“

Eelmine artikkelKehra rahvamajas on käsitöönäitus
Järgmine artikkelÖko-noored ehitavad Hara külas jääkmaterjalidest elumaja