Kuusalu tervisekeskusesse tulevad puuetega inimeste päevakeskuse ruumid

1952

SA Kuusalu Almakeskus lõpetab tegevuse, koguduse saunamajast kolitakse välja.

Kuusalu tervisekeskuse keldris käivad ehitustööd, selle kirikupoolsesse tiiba tehakse kaks ruumi puuetega inimeste päevakeskuse jaoks. Seni on maja kelder olnud kasutuseta, ehkki on tänu läbivatele torustikele olnud soe.

Aastaid on Kuusalu valla psüühilise erivajadustega inimestega ehk „usinatega“, kes saavad riikliku erihoolekande teenust nagu igapäevaelu ja töötamise toetamine ning toetatud elamine, tegeletud EELK Kuusalu Laurentsiuse kogudusele kuuluvas endises saunamajas ehk Almakeskuses. Kuid see on jäänud kitsaks. Abivallavanem Tõnu Ammussaar pakkus möödunud aastal idee, et uued ruumid võiks teha tervisekeskuse keldrisse. Tulevikus saaks kogu keldrikorruse vasakpoolse tiiva välja ehitada sotsiaalkeskuseks.  

Kuusalu valla puuetega inimeste kaitse spetsialist Eda Muru ütleb, et vallas on ligi 600 inimest, kellel on diagnoositud puue, lisaks nende lähedased. Almakeskuse käsutuses olnud 20ruutmeetrine maja pidi mahutama „usinad“ ja nende tegevusjuhendajad. Samas käisid sinna puuetega inimesed nõustamist ja abivahendeid saamas, pesupesemisvõimalust kasutamas, dokumente täitmas, ametkondadega suhtlemas, puuetega inimeste kaitse spetsialisti vastuvõturuum oli tegevusjuhendajatega samas toas. Kitsikuses oli ebamugav töötada ja olla.

Tervisekeskuse keldris remonditavad kaks ruumi on poole suurema pinnaga. Need antakse erihoolekande klientide ja tegevusjuhendajate käsutusse. Puuetega inimeste kaitse spetsialist saab kontoriks toa tervisekeskuse esimesele korrusele, kus praegu on massaažikabinet. Tänu kaldteele pääsevad ratastooliga inimesed siis kergemini tema jutule. 

Maja teisele korrusele, piirkonnapolitseiniku tööruumi lähedusse, tuleb erihoolekande töötajate kontor. Kõrval on pesemis- ja tualettruum, mis kuulus politsei endise kartsa juurde.

Eda Muru tõdeb, et kõikidesse ruumidesse veel mööblit pole. Almakeskuse majas kasutuses olnud Ida-Harju Invaühingu mööbel jäetakse erihoolekande käsutusse, sest ühingu juht Agnes Valgiste töötab oma kodukontoris.

Sisustust oleks vaja veel ning Eda Muru kinnitab, et abipakkumised on teretulnud – kui keegi plaanib mööblit vahetada, võtab uus päevakeskus kasutatud ja sobilikud diivanid-tugitoolid, lauad, riiulid rõõmuga vastu.       

Ehitab OTO Ehitus, kes võitis riigihanke, tööde hinnaks pakkus … eurot. Kuusalu valla eelarves oli päevakeskuse väljaehitamiseks kavandatud 10 000 eurot, vallavalitsus otsustas eelmisel nädalal eraldada reservfondist täiendavalt 1600 eurot veetorude ja kööginurga jaoks.

Senisest Almakeskusest on plaanis uutesse ruumidesse üle kolida umbes kuu aja pärast. Almakeskus  oli võtnud koguduse saunamaja rendile, nüüd on kogudusele teatatud, et juunis rendileping lõpetatakse.
SA Kuusalu Almakeskus nõukogu otsustas 30. aprillil ühehäälselt lõpetada tegevus ja alustada likvideerimist, kuna sihtasutusele kuuluva vara väärtus on eesmärkide saavutamiseks ebapiisav ning vara omandamine lähitulevikus ebatõenäoline.

Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas sõnas, et saunamaja tühjaks ei jää, kuna pastoraadihoone on põlenud, viiakse koguduse kontor sinna üle.

Eelmine artikkelKuusalu JK Rada jätkab võidulainel
Järgmine artikkelKuusalu vallas Mustametsa külas hakkas tööle urukoerte jahikool