Kuusalu rahvas läheb Blue Siriusega sõbrakaubandusreisile Soome

2418

Endised vallajuhid sõidavad juulis samal ajal süstadega üle lahe.

MTÜ Kiiu Arenduse liik­med tulid ideele taaselustada Eesti põhjaranniku ja Lõuna-Soome rannakülade elanike vahel sajandeid toiminud sõbrakaubandus-traditsioonid – lähetada Kuusalu valla kultuuri- ja poliitikainimesed Tapurla rannast purjekaga Blue Sirius üle lahe Soome Kalkiranta sadamasse Sipoo valda. Kaasa võetakse Kuusalu vallarahva küpsetatud leiba ja meisterdatud käsitööesemeid, mida vahetatakse soomlastega kala või sealse käsitöö vastu.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi MTÜst Kiiu Aren­dus: „Mõte on selles, et sõbrakaubanduse laadal Kalkiranta sadamas toimuks kaasatoodud kaupade vahetamine, mitte ost-müük. Kogume Kuusalu vallast kokku leivad ja käsitöö, millele on lisatud valmistaja andmed. Tagasi too­me Kuusalu valla käsitöömeistritele ja kodupagaritele just selle eseme või toidu­kraami, mida vastu on antud.”

Sõbrakaubandus-retk peaks toimuma laupäeval ja pühapäeval, 10. ja 11. juulil. Tapurla rannast väljutakse laupäeva vara hommikul piduliku teelesaatmisega. Kaasa sõidab Tapurla külaseltsi juht Artur Talvik koos võttegrupiga, et teha reisist film.

Kuunar Blue Sirius on ehitatud 1907. aastal Norras. Kodusadam on Tapurla Kuusalu vallas. Laev kuulub SAle Tuletorn Fond. Purjekas võtab peale 32 reisijat.
Kuunar Blue Sirius on ehitatud 1907. aastal Norras. Kodusadam on Tapurla Kuusalu vallas. Laev kuulub SAle Tuletorn Fond. Purjekas võtab peale 32 reisijat.

Blue Siriusega samal ajal peaksid Tapurlast merele minema süstad. Esialgselt on kokku lepitud, et süstadega sõidavad üle lahe Kuusalu ja Vihula valla endised juhid ning ka praegune vallavanem Urmas Kirtsi. Nendega koos läheb süstaga Soome Kuusalu vallavolikogu liige, OÜ Reimann Retked juht Mart Reimann.

Põhimõtteliselt on süstasõidus kokku lepitud Kuusalu endise vallavanema, Kiiu Arenduse juhatuse liikme Herko Suntsi; endise Loksa ja Vihula vallavanema, Kuusalu vallavalitsuse liikme Madis Praksi; kunagise Kuusalu abivallavanema, praeguse vallavalitsuse liikme Kaupo Parve ning Vihula volikoguliikme ja Kuusalu abivallavanema Tõnu Ammussaarega, kes on olnud Vihula vallavanem ja volikogu esimees. Kaht sadamat eraldab 70 kilomeetri pikkune meretee, selle läbimine nõuab head tervist ja treenitust. Mõned osalejad on juba alustanud treeningutega.

Urmas Kirtsi räägib, et retke mõte sai alguse Mart Reimanni ettepanekust sõita süstadega üle Soome lahe.
Reimann Retked on taolisi sõite korraldanud mitmel suvel.

Et süstamatk ei jääks väikese seltskonna ettevõtmiseks, tekkis mõte ühendada see sõbrakaubanduse traditsioonide taaselustamisega.  Viia samal ajal Soome rohkem rahvast, tutvustada sedaviisi Kuusalu kihelkonnas kultuuri, käsitööd ja puhkamisvõimalusi ning kutsuda üle lahe sõbrad tuleval suvel vastukülaskäigule.

„Plaan on ärgitada sõbrakaubanduse kaudu kahe kogukonna kontaktide vahetust. Läheme Kuusalu valla inimestele sõpru leidma, jagama turismiinfot. Ootame andmeid, kes on valmis saatma meiega Soome käsitööd või osalema koduleibade küpsetamisel. Andke ettepanekutest teada Kiiu Arenduse aadressil info@kiiu.ee. Ootame ka sponsoreid,” ütles Urmas Kirtsi ja kinnitas, et MTÜ ei kasuta selle projekti elluviimiseks Kiiu mõisapargi kordategemise tarvis tehtud annetusi.

Urmas Kirtsi kirjutas Leader programmist toetusraha saamiseks projekti „Sõbrakaubandus – seprakauppa”.
MTÜ Arenduskoda hindamiskomisjon otsustas möödunud nädalal, et ettevõtmist toetatakse 113 542 krooniga. Projektis küsiti suurem summa – 178 904 krooni. Kuna jagatavat raha oli vähem, kui kokku taotleti, otsustati projektisummasid vähendada.

MART REIMANN: „Treening otsustab, kes aerutab.”
Mart Reimann rääkis, et on süstaga sõitnud üle Soome lahe kahel korral ning ühel korral üle Läänemere Rootsi: „Soome tuli aerutada 50 kilomeetrit, Rootsi 170 kilomeetrit. Soome minek pole raske, eelmisel suvel võtsime sellisele süstamatkale kaasa ajakirjanikke, oli kogenud aerutajaid, aga ka päris algajaid.”

Ta selgitab, et süstad on kahekohalised, ning kui on vaja, lähevad Kuusalu valla aerutajatega kaasa kogenud matkajad.

„Kõik oleneb treeningutest ja aerutajate tasemest. Tean, et Kuusalu vallavanem teeb hoolega trenni ja on juba üle kümne kilo alla võtnud. Herko Sunts läbis talvel Tartu suusamaratoni. Kui nad hästi treenivad, pole välistatud, et võivad koos istuda ühte süsta.”

Kuna jää on läinud, alustatakse peagi treeningutega. Mart Reimann ütles, et esialgu hakatakse aerutama jõgedel ning kui vesi läheb soojemaks, siis juba merel.

„Süstadega saavad juulis üle lahe minna need, kes on selleks ajaks aerutamistehnika selgeks õppinud ja seda ka kinnistanud. Väga oluline on teada, kuidas toimida häda­olu­kordades. Päris mütsiga lööma ei saa minna. Treeningute põhjal vaatame, kes tulevad kaasa.”