Kuusalu õpilane JAKOB MATTIAS OJA läheb kardi-X30 MMile Le Mansi

2783

JAKOB MATTIAS OJA on tänavune koolinoorte meister X30 junior klassis.

JAKOB MATTIAS OJA oma kardis.
JAKOB MATTIAS OJA oma kardis.
Jakob Mattias OJA koos õe Getteri ja isa Jaanus Ojaga.
Jakob Mattias OJA koos õe Getteri ja isa Jaanus Ojaga.

Kuusalu valla Pedaspea küla elanik, 13aastane Jakob Mattias Oja istus esimest korda kardirooli kolm aastat tagasi, kui oli koos perega puhkamas ning hotelli taga asus hobikardi rada.
Tema isa, treener ja mehhaanik Jaanus Oja kirjeldab, kuidas poeg hakkas paluma, et tahab proovida: „Ütlesime, et võib minna, kui ise selgitab inglise keeles, mida soovib. Ta käis sõitmas, kiitis, et väga meeldis. Siis oli mõni aeg vaikus ja sügisel jõudis meieni reklaam, et poisse-tüdrukuid võetakse kardikooli. See oli otsekui märk, Jakob ja ka ta õde hakkasid käima Tallinnas kardikoolis.“
Kui Jakob Mattias oli neli kuud treeninud, võitis esimese võistluse. „Mulle jäävad rajad hästi meelde,“ kommenteerib ta. „Julgust, roolitunnetust ja võhma peab olema, muidu ei suuda karti ohjata. Kardisõit on väsitav ja pingeline, peab minema sõitma külma rahuga, aga seda on raske saavutada. Tuleb sõita oma sõitu ja mõelda, et on nagu tavaline trenn.“
Kui selgus, et poeg on tubli võidusõitja, hakkas pere tema treeningutesse tõsisemalt panustama. Tulid järgmised võidud. Kohe esimesel hooajal sai Jakob Mattias Oja auhinnaks komplektse võistluskardi. Isa sõnab, et siis tekkis moraalne kohustus jätkata. Esmalt sõitis noormees mini klassis. Siis läks üle juunior klassi, kus oli kõige noorem. Võidukart müüdi ära ja osteti uus võistluskart.
Eesti meistrivõistluste mullusel hooajal saavutas Jakob Mattias neljandaid-viiendaid-kuuendaid kohti, ühel etapil oli ka kolmas, 2015. aasta etappide kokkuvõttes tuli oma vanuseklassi seitsmendaks.
Hiljuti lõppenud hooaeg oli edukam, 8 etapist koosnenud meistrivõistlustel saavutas Jakob Mattias Oja üldarvestuses 2. koha ja sai õiguse võistelda maailmameistrivõistlustel Prantsusmaal Le Mansis, kuhu pääsevad litsentseeritud võistlussarjade kolm paremat.
Eesti koolinoorte meistrivõistlustel esindas ta ainsana Kuusalu keskkooli ja saavutas X30 junior klassis meistritiitli. Võistluskardiga tema teada keegi teine Kuusalu koolist ei tegele, küll on mõned hobikardisõitjad.
Jakob Mattias Oja kuulub AIX Racing Teami, kus võistleb ka võidusõitja Kevin Korjuse vend Kaspar Korjus. Tiimi osanikud on vendade Korjuste isa Aivar Korjus ja endine kardisõitja Ardo Virula Kolgakülast.

Pere ühine ettevõtmine
Lähim kardirada treenimiseks on Aravetel ning Jaanus Oja sõidab nädalavahetustel koos poja ja tema kardiga sinna treenima. Päris igal nädalalõpul treeningutele ei minda, kuid enne suuremaid võistlusi kindlasti, märgib Jakob Mattias.
Võistlused kujutavad endast perekondlikku väljasõitu. Õde, Kuusalu keskkooli 11. klassi õpilane Getter Oja on otsekui manager – registreerib võistleja, hoiab paberimajandusel silma peal. Vajadusel on ka abimehaanik.
Ema on toetav jõud – toob söögid-joogid, peab raja ääres pojale pöialt ja aitab närveerida. Kohapeal saab toimuvast kiiresti ülevaate, kodus arvutist võistluse kulgu jälgida on närvesöövam, pidev ülevaade puudub.
Isa hoolitseb mehhaanikuna kardi korrasoleku üle, treenerina juhendab ja toetab.
Lõppenud hooajal käidi võistlemas 18 korral. Rahvusvahelised võistlused olid Oja perel Hispaanias Valencias, Belgias Genkis ja Soomes.
„Olen alakaalus, et kõik sama klassi võistlejad oleksid võrdsetes tingimustes, pannakse raskusi juurde,“ kirjeldab noormees. „Juhtus nii, et kuu aega ei saanud koolis käia. Esmalt Valencias treeningud ja võistlused, siis käisime kooli­grupiga Erasmuse programmi reisil Portugalis, järgnes Belgia võistlus. Mõlemal rahvusvahelisel võistlusel jõudsin finaali. Õppimisega saan hakkama, hinded on viied ja neljad.“
Lisaks kardispordile tegeleb Jakob Mattias Oja ujumisega, treenib kolm korda nädalas. „Ujumises on mul ka päris palju karikaid,“ nendib ta. Kõige enam meeldib ujuda 50 meetrit konna, sobivad ka pikad distantsid.

Kulukas spordiala
Poja võistluskarti putitatakse Kiius, kus endise kolhoositöökoja ruumides tegutseb metallitöödega tegelev firma Baltic Bison OÜ. Jaanus Oja on ettevõtte osanik ja juht. Ta on Esttecis omal ajal ehitanud vormelautosid, olnud mehhaanik samas meeskonnas, sõitnud ise off-roadi.
Kuna kardisport on kulukas, aitavad Jakob Mattias Oja võistluskulusid katta sponsoritena isa sõbrad, kes on samuti tehnikaspordihuvilised. Üks suuremaid sponsoreid on firma Hydroscand. MMil osalemine läheb koos lennukipiletite, elamiskulude ja kardi transpordiga isa sõnul maksma kopsaka summa, mistõttu igasugune abi kulub marjaks ära.
Jaanus Oja: „ Kulutused on karmid, poja kaks viimast hooaega on läinud heade sõprade abiga. Kuldsponsor ja fänn on mu õde, Jakobi tädi Jaanika Oja, kes samuti elab Pedaspeal. Tänu tema fanaatilisele uskumisele oleme jätkanud. Kui endal on tulnud pessimismihoog, siis tema on julgustanud, et küll saame hakkama. Suured abilised on ka vanaisa Olev Oja ja vanaema Hurmi Oja, nemad on samuti me poega rahaliselt toetanud ja sõidutanud.“
Samas kinnitab ta, et kõige suuremat rolli mängib Jakob Mattiase huvi ja arusaam, et võistlustel käimiseks on temal omad kohustused: „Eelmisel hooajal oli kardi korrashoidmine puhtalt minu mure, sel aastal võtab tema pärast võistlusi kardi algosadeks ja peseb, mina panen nädalavahetuseks jälle kokku. Rahanumber ei ole kõige tähtsam, tähtis on poja areng – reaktsioonikiirus ja otsustusvõime, rajal peab tema kiiresti otsustama ja reageerima. Ehk kunagi elus on tal seda ka muudes valdkondades väga vaja.“
Jakob Mattias lausub, et tal on kodus omad töökohustused – tuleb muru niita, vedada puid ja lehti, paljutki saab teha enda ATVga. Pedaspeal on tema meelest väga tore elada – vaikne ja ilus.