Kuusalu näitetruppidele Harju teatrifestivalilt kaks Grand Prix’d

3940
Kuusalu keskkooli algklasside näitetrupp: JOOSEP PALGI, ANNALIISA ROOTALU, MIA MARIA LIPSMÄE, ROLAND TREIMA, KASPAR RÜNGENEN, ANDREAS PUUSEPP, RASMUS MEIGAS ja HANNA-LIISA KAARMANN ning nende juhendaja SAIMA KALLIONSIVU.

Harju kooliteatrite 2päevasel festivalil Arukülas võistlesid Ida–Harjust Kuusalu keskkool 3 trupiga, Kolga koolist oli festivalil 2 lavastust ning Kehra gümnaasiumist 1.

Harju kooliteatrite festival toimus Arukülas teist aastat järjest. 27. ja 28. märtsil algasid festivalipäevad pool 10 hommikul ning lõppesid hilistel õhtutundidel. Lavastusi oli võistlusel 27, nii palju osalejaid pole teatrifestivalil varem olnud.
Kuusalu truppe juhendas Saima Kallionsivu. Algklasside lavastus „Ninatark muna” võitis vanuserühma Grand Prix’, trupi liikmed Mia Maria Lipsmäe ning Joosep Palgi pälvisid parima nais- ja meesosatäitja preemiad.
Kuusalu oli edukas ka keskkoolitruppide hulgas. Peaauhinna sai lavastus „Elutants”, parim meesosatäitja oli Siim Tammemäe, parim naiskõrvalosatäitja Hege-Lee Paiste, Asso Soosalu sai eripreemia linnapea, luuletaja ja kodutu rollide eest. Põhikoolide vanuserühmas tunnustati Hanna-Stiina Vernerit väikese tüdruku rolli eest.
Kolga kooli trupid Terje Varuli juhendamisel lahkusid festivalilt algklasside vanuserühma preemiaga kavalehe kujunduse eest lavastuses „Kaheksa pöialpoissi ehk kuidas asjad tegelikult olid”, põhikooliosas sai Vimme Susi Varul eripreemia näitlejameisterlikkuse eest näidendis „Va banque”.
Kehra trupp Lunaatikud Kelly Kruusmanni ja Annely Pakkase juhendamisel pälvisid lavastuse „Aeg  maha!”  eest  eripreemia  inter­aktiivse lahenduse eest.
Žüriisse kuulusid näitleja Anne Paluver, lavastaja Ivo Eensalu ning Raasiku rahvamaja juht, harrastusnäitleja Helle Vaga.
Kuusalu kahel trupil on võimalus sõita üleriiklikule võistlusele, mis toimuvad aprillis ja mais. Saima Kallionsivu möödunud aastal oma truppidega festivalil ei osalenud: „2014. oli laulu- ja tantsupeoaasta ning kuna näitetruppide lapsed on tublid igal rindel, otsustasime aasta vahele jätta, lastelt ei saa koorida sadat nahka. Keskkoolitrupi lavastus „Elutants” sai lavaküpseks vahetult pärast eelmist festivali ning meil oli aasta aega harjutada. Toimus verevahetust, sest mitmeid peaosi täitnud abiturientide asemele tuli sügisel uued osatäitjad leida.”
Ta sõnas, et gümnaasiumitrupi Kõik Kordub esitatud „Elutants” on valminud Doris Kareva ja Jürgen Rooste luule põhjal: „Lavastus oli üles ehitatud stseenidele elust. Luuleraamatus oli rolle veelgi, kuid valisime need, mis noori kõige paremini kõnetasid.”
Juhendaja märkis, et lavastuse loomine oli ääretult põnev, kuid ka keeruline, et siduda rollid tervikuks: „Kõik rollid ei peagi olema sõnalised. Parima kõrvalosatäitja preemia pälvinud Hege-Lee Paiste mängis oma osa välja balletitantsuga, ta ei öelnud ühtegi sõna, vaid tegi kõike kehakeelega.”
Kuusalu algklassitrupi lavastus sai Saima Kallionsivul valmis möödunud aasta kevadel, esialgu etendasid nad sellest ainult esimest poolt, festivaliks sai lavaküpseks kogu näidend: „Trupp koosneb peamiselt 2. klassi õpilastest, kellele annan tantsutundi. Nii väikestega on tavaliselt keeruline, kuid klass paistis silma erilise ilmekusega.”
Põhikoolinäidend „Kohkumatud lapsehoidjad” oli festivalil lisaks Kuusalule ka Saue gümnaasiumi esituses. Saima Kallionsivu märkis aga, et lavastajad leidsid erineva lähenemise: „Kuna lavastus on originaalis pikk, valisime kumbki erinevad liinid, mida esile tuua, see muutis vaatamise huvitavaks ka publikule.”
Kahel pikal päeval nägi ta ära peaaegu kõik etendused: „Otsustasime festivali ajal toimunud ümarlauas, et edaspidi tuleb teha alg­klassidele eraldi festival. Näidendeid vähemaks võtta ei taha ega koolides eelvalikut teha, sest kõik olid nii huvitavad.”
Kehra trupp Lunaatikud oli seekordsel festivalil uute juhendajatega. Pärast näitejuhi Endla Klemetsi surma lõpetas trupp tegevuse, möödunud aastal hakkasid  juhendama Annely Pakkane ja Kelly Kruusmann.
Autor ja juhendaja Annely Pakkane rääkis, et lavastust hakkasid nad õppima alles jaanuari keskel, kuid soov teatrifestivalil osaleda oli kindel: „Mina hakkasin trupiga tegelema möödunud aasta novembris. Me pole Kellyga kumbki kooliinimesed ega huvijuhid, mõlemal on palju tööd oma projektidega. Oleme aga mõttes ühel lainel ning klapime hästi. Esialgu õppisime lapsi tundma, tegime nendega etüüde. Vanast trupist on meie hulgas paar noort, ülejäänud Lunaatikud on uued.”
Ta märkis, et lisaks sõnalisele osale näitasid nad etenduses filmi, kasutasid tossumasinat ning muid eriefekte: „Kuna me kõige sellega Kehra gümnaasiumi lavale ära ei mahu, käisime enne festivali Arukülas proovi tegemas.”
Kolga truppide juhendaja Terje Varul sõnas, et jäi oma laste esitusega väga rahule: „Kohal-olijate teatritegemise eesmärk on end proovile panna ja lustida. Usun, et mõlemad trupid selle ülesande ka täitsid. „Va banque” andis noortele ja mulle adrenaliinilaksu, mis püsib kaua.”
Juhendaja lausus, et vanema rühma lavastus oli omalooming, nooremate tüki põhi oli Markus Saksatamme raamat „Kass ja kinopilet.”
Terje Varul kiitis, et seekordse festivali käigus ei hakanud tal kordagi piinlik: „Olid toredad ja sõnumiga lood. Olen tänulik, et Aruküla on noori näitlejaid vastu võtnud ning korraldanud neile toreda teatripeo.”
Žüriiliige Helle Vaga ütles pärast festivali, et mulje oli mitmekesine: „Fantastiline, et tehakse nii palju teatrit ning juhendajates on palju tahke, mis jõuavad laste kaudu lavale. Kohati aga ei saanud aru, kas see on draama-, liikumis- või luulefestival. Mulle meeldib ütlus, et lavalolemine on kvaliteet­aeg ning publik peab sellest midagi saama. Vaataja peab saama lavastusest õpetliku sõnumi, see tuleb välja aga ainult siis, kui ka laps saab täpselt aru, mida ta laval teeb.”
Ta lisas, et Harjumaa võib olla uhke, et on nii palju tublisid teatri­truppe: „Ilmselt annab tunda Tallinna suure teatri mõju.”
Festivali korraldaja, Aruküla kultuuriseltsi juht Garina Toomingas jooksis üritusel ringi klounikostüümis ning kiitis, et kõik õnnestus: „Saime maratonüritusega hakkama ning kui pakutakse, olen valmis ka järgmisel aastal festivali Arukülas korraldama. Küll aga tuleks siis paika panna reglement, milliseid lavastusi ning kui palju festivalisse mahutada. Päevad kippusid küll pikaks venima, kuid see andis festivalitunde.”
Kuigi festival oli Arukülas, polnud Raasiku vallast ühtegi truppi. Möödunud aastal parima meeskõrvalosatäitja preemia pälvinud Äpunäpu noortestuudio juhendaja Angela Allik kinnitas, et trupp veel ikka tegutseb, kuid tükk ei saanud festivali ajaks piisavalt valmis, et julgeks sellega võistlustulle astuda, ka oli üks peaosalistest sõitnud perega nädalaks reisile.
Etenduste vahel lõbustas lapsi saalis teine kloun Riina Paavo, kes korraldas lastele mälumänge, vilevõistlusi, küsis mõistatusi ning jagas šokolaadi. Heli- ja valgustehnika eest vastutasid Henry Kari ning Ülo Udumäe, infolauas koordineerisid festivali Mari Möls ja Maarja-Ly Teino.
Juhendajad kutsuti teise päeva lõpus koosolekule, kus otsustati, et järgmisel aastal tulevad algklassiõpilastele ning põhi- ja keskkooli­truppidele eraldi festivalid.

Eelmine artikkelPolügooni laienemine
Järgmine artikkelSõnumitooja 1. aprilli lehes