Kuusalu kalmistu hauakohad on nüüd internetis leitavad

6976
Vabatahtlikud uurijad JAANUS KALJU ja AGNES VALGISTE.

Tänu vabatahtlikele abilistele JAANUS KALJULE ja AGNES VALGISTELE on internetilehele „Find a Grave“ kantud Kuusalu kalmistule maetute hauakohad.

Möödunud nädalal hakati Kuusalu surnuaiale paigutama silte kvartalinumbritega, et seal oleks lihtsam orienteeruda. Kalmistu on põhjast lõunasse kulgevate teeradade järgi jagatud neljaks kvartaliks, lisaks väiksem viies kvartal Valkla hooldekodu kunagiste elanike haudadega. Teerajad idast läände jaotavad kogu ala teistpidi veel kolmeks osaks.
Kalmistu haldaja, EELK Kuusalu Laurentsiuse kogudus on tellinud kokku 50 silti. Koguduse õpetaja Jaanus Jalakas lubab, et need seatakse paika lähiajal ning sel sügisel on kavas panna kalmistu peavärava juurde kaart, millel on kvartalite ja osade numbrid.
Kogu tegevus sai alguse 2014. aasta kevadel, kui Tallinna elanik Jaanus Kalju võttis veebilehel geni.com ühendust Agnes Valgistega Kuusalust, et otsib emapoolse suguvõsa kohta andmeid, tahaks leida esivanemate hauad Kuusalu kalmistult ja pildistada neid. Jaanus Kalju vanavanaema ja -isa olid Pääru ja Mari Aguraijuja Ulliallikalt Vahearu talust.
Agnes Valgiste: „Olen veebilehe geni.com aktiivne kasutaja. Genealoogia uurimine on aastaid olnud mu suur hobi, mis algas oma suguvõsa uurimisest ja praeguseks aitan neid, kes abi soovivad. Kui Jaanus Kalju võttis ühendust, olin valmis teda Kuusalu kalmistul aitama, sest olen ka sagedane surnuaedades käija. Hauakividelt ja ristidelt saab olulisi andmeid.“
Jaanus Kalju kohtus Kuusalu kirikuõpetaja Jaanus Jalakaga ja selgitas, miks käib fotoaparaadiga Kuusalu kalmistul, jutuks tuli, et vaja oleks hauaplatsid dokumenteerida. Koos Agnes Valgistega hakati haudu pildistama ja asukohti üles kirjutama, andmed kanti ülemaailmsele veebilehele „Find a Grave“: nimed, sünni- ja surmadaatumid, hauaplatside asukohad.
Jaanus Kalju: „Aadressil findagrave.com on kokku 155 miljonit hauakohta koos nimedega. Tuleb valida Eesti, siis leiab Eesti kalmistute nimekirja, sealt võtta Kuusalu ja sisestada inimese nimi – leiab daatumid ning foto hauast ja ka hauakivist või ristist, et oleks ülevaade, mis seal praeguseks on. 2014. aasta lõpuks saime Kuusalu kalmistu dokumenteeritud. Lingid on Kuusalu kalmistu kodulehel. On ühendust võetud ja tänatud. Üks naine Austraaliast leidis nii  esivanema hauakoha, oli vaimustatud ja küsis, kes olen, miks andmeid üles panen. Vastasin, et olen sellise kiiksuga. Genealoogia uurimine on haigus, millele pole ravi.“
Kuusalu kalmistul on praegustel andmetel kaardistatud kokku 8201 hauda, need on nüüd ükshaaval ära pildistatud ja nimed üle kontrollitud. Sageli võivad kirikuraamatusse ja ristile või kivile kantud nimekujud olla erinevad, siis tuleb uurida ja kõrvutada. Kõik see võtab palju aega, aga on uurijate sõnul väga huvitav. Kõige vanemad hauad on Kuusalus 1800ndate aastate algusest.
Agnes Valgiste töötab Kehra sotsiaalkeskuses tegevusjuhendajana ja juhib Ida-Harjumaa Invaühingut: „Minu rekord arvuti taga geni.com keskkonnas on 10 tundi. Kui on aega, siis tegelen andmete sisestamise või otsimisega, tunniga ei jõua midagi ära teha, vähemalt 2-3 tundi läheb korraga.“
Jaanus Kalju on ametilt Saku Õlletehases keedumaja operaator ehk rahvakeeli õllepruulija. Tema hakkas genealoogiaga tegelema viis aastat tagasi, kui jäi töötuks, oli aega arvutis otsida ning uurida.
Internetikeskkond „Find a Grave“ on küll inglisekeelne, aga see-eest saab kasutada tasuta.
Eestikeelne internetikeskkond „Haudi“ on tasuline, ühes kuus tuleb andmete hoidmise eest maksta 50 eurot, päringud on tasuta. Andmed saab sisestada siis, kui kalmistu kohta on olemas mõõdistatud kaart, Kuusalu kalmistu kohta pole kaarti tellitud, kuna on osutunud liiga kalliks.
Loksa surnuaia kohta on „Haudi“ jaoks mõõdistused tehtud, Agnes Valgiste ja Jaanus Kalju on alustanud Jaanus Jalaka palvel ka seal haudade dokumenteerimist: käivad pildistamas, kirjutavad fotodelt andmeid üles. Nad toonitavad, et Loksal päris vabatahtlikena ei toimeta, kogudus on valmis tööd tasustama. Veel paluvad nad abi – Loksa kandis on olnud mood panna hauakivile ainult perekonnanimi, puudub info, kes sinna platsile ja millal on maetud, teretulnud on igasugune info nii Loksa kui ka Kuusalu kalmistule maetute kohta, kui puudub nimeline hauatähis.
„Haudi“ veebikeskkonnas on juba olemas andmed Raasiku vana ja uue kalmistu haudade kohta.

Eelmine artikkelAruküla ja Kehra käsipallurid meistriliigas võidukad
Järgmine artikkelKuusalu poisid võitsid turniiri Rõõm Jalgpallist