Alates 1. oktoobrist on kodus elamist toetavad teenused tänu riigilt saadud projektitoetusele Kuusalu vallas kaks aastat eakatele tasuta.
„Eesmärk on hoida täisealisi abivajajaid võimalikult kaua oma kodus, vajadusel ka abistada ja juhendada uriinipidamatuse vahendite kasutamisel, hügieenitoimingutes pesuruumis või suurema hooldusvajaduse korral voodis või toolil ning anda ravimeid õigeaegselt,“ selgitab Kuusalu valla juhtiv hoolekandespetsialist Alvi Karp MTÜga Kuusalu Hoolela läbiviidavat ühisprojekti „Kvaliteetsete kodus elamist toetavate hoolekandeteenuste arendamine Kuusalu vallas“, mis käivitub järgmisest nädalast, 1. oktoobrist.
Kuusalu vallavalitsus sõlmis MTÜga Kuusalu Hoolela koostöölepingu kodus elamist toetavate kvaliteetsete hoolekandeteenuste arendamiseks vallas. Leping kehtib viis aastat. Sellest kahel esimesel aastal rahastatakse teenuste osutamist riigilt saadavast 280 000 euro suurusest projektitoetusest, Kuusalu valla eelarvest lisatakse omaosalusena 70 000 eurot. Järgneval kolmel aastal rahastab teenuse osutamist Kuusalu vald.
Veel toetab Kuusalu vald isikliku abistaja teenuse, tugiisikuteenuse ja koduteenuse osutamiseks MTÜd Kuusalu Hoolela kuni 70 000 euroga sõiduautode rendikulude eest tasumiseks.
Autosid hakkavad töösõitudeks kasutama Kuusalu Hoolela neli hoolekandetöötajat. Kuusalu valla palgal olnud kolme hoolekandetöötaja kasutuses on üle kümne aasta olnud riigi antud elektriautod, mis on nüüdseks amortiseerunud, ühe laadimisega on saanud sõita korraga 70 kilomeetrit ja talvel olid elektrimasinad seest külmad. Neid autosid Kuusalu Hoolelale üle ei anta.
Kuusalu valla kolm hoolekandetöötajat osutasid eakatele vallaelanikele seni koduteenust, täisealise isiku tugiisikuteenust ja isikliku abistaja teenust. Käidi koos kliendiga arsti juures, apteegis, poes või toodi toidukraam ja ravimid koju, abistati koristamisel, puude toomisel ja tehti muid abistavaid töid.
Teenused olid tasulised, tunnihind oli 4 eurot. Kliente on Kuusalu vallas olnud kokku üle 30. Vallaeelarvest kulus koduste teenuste osutamiseks aastas 64 000 eurot, sellest saadi klientidelt vastavalt teenuse tunnihinnale keskmiselt kokku 3000 eurot aastas.
Kuusalu valla palgal olnud kõigile kolmele senisele hoolekandetöötajale anti võimalus minna üle MTÜ Kuusalu Hoolela alluvusse. Sellega oli nõus ja jätkab samas ametis Ene Vagiström. Kaks hoolekandetöötajat koondatakse nende soovil, mõlemad on pensionärid.
Kuusalu Hoolelas hakkavad tööle neli hoolekandetöötajat, sest alates oktoobrist töömaht kasvab. Seni osutati koduhooldusteenust tööpäevadel. Kuusalu Hoolelas hakkavad koduhooldajad töötama vajadusel 7 päeval nädalas, kui klientide seas on eakaid, kes vajavad igapäevast uriinipidamatuse vahendite vahetamist ja pesemist, ravimite õigeaegset võtmist, tubade kütmist, kuid muus osas saavad kodus elamisega ise hakkama, kirjeldab valla juhtiv hoolekandespetsialist Alvi Karp Sõnumitoojale.
Kuusalu Hoolela korraldas uute hoolekandetöötajate leidmiseks konkursi, kandideerijaid oli kokku 8. Tööle võetakse Doris-Maria Reede, Jane Peensalu ja Sirli Kolts ning hoolekandetöötajana jätkab Ene Vagiström.
Valla juhtiv hoolekandespetsialist Alvi Karp lisab, et riigi toetusega läbiviidav kaheaastane projekt on pilootprojekt. Selle aja jooksul testitakse uusi nutikaid lahendusi koduteenuses, näiteks toidu tellimist e-poe kaudu, koduandurit, ka ravimikarpe, mis annavad rohu võtmise ajast ise märku. Pilootprojekti raames selgitatakse välja teenuste vajadused ja hinnad ning kolmel järgmisel aastal tellitakse teenuseid ja tasutakse MTÜ-le Kuusalu Hoolela vastavalt hinnakirjale.
Alvi Karp toonitab, et kõik seni üldhoolekodudes elavad eakad vallaelanikud jäävad sinna ka edaspidi. Projekt on mõeldud neile Kuusalu valla eakatele, kes on juba koduteenusel, isikliku abistaja teenusel, tugiisikuteenusel, või on tekkinud selline olukord, et tuleb eaka vallaelaniku abivajadusi hinnata ning tänu laiemale teenusteringile on võimalik jätta elama oma koju. Kahe aastaga võetakse täiendavatele teenustele prognoositavalt kuni 20 eakat, kokku oleks siis Kuusalu vallas hoolekandeteenustel umbes 50 inimest.
Kui eakas vajab ööpäevaringset hooldusteenust, siis suunatakse ta hooldekodusse. Kuusalu vallas sissekirjutusega eakaid on hooldekodudes praeguse seisuga 59, aastas kulub valla eelarvest hooldekodude kohatasudena ligikaudu 500 000 eurot. Pilootprojekti ja jätkuva koostöölepingu abil Kuusalu Hoolelaga loodetakse pikemas perspektiivis vähendada hooldekodudesse suunatavate vallaelanike arvu ja seega ka hoida kokku ööpäevaringsele hooldusele suunatavaid kulusid.
Projekti kirjutas Kuusalu Hoolela
Kuusalu valla sotsiaalteenistus ja MTÜ Kuusalu Hoolela asusid kodus elamist toetavate teenuste teemal koostööd tegema aasta tagasi. Rahataotlusprojekti esitas Riigi Tugiteenuste Keskusele tänavu kevadel MTÜ Kuusalu Hoolela.
Kuusalu valla koordinaator on hoolekandespetsialist Aigi Reinomägi, Kuusalu Hoolela koordinaator ja projektijuht on Maria Prääts.
Koostööd pakuti Kuusalu Hoolelale seetõttu, et alates jaanuarist 2025 jõustuvad omavalitsuste korraldatavale koduteenusele uued täiendavad nõuded, et abivajadusega eakaid aidata rohkem nende kodus.
Aastal 2017 asutatud MTÜ Kuusalu Hoolela on valdavalt tegelenud psüühiliste erivajadustega inimestega – aidanud riigi tellimusel neil toime tulla igapäeva- ja tööelu korraldamisega
Kuusalu Hoolela juhatuse liige, juhtiv tegevusjuhendaja Kaie Ustav kommenteerib, et tänu heale koostööle oldi mullu sügisel valla hoolekandespetsialistidelt tulnud ettepanekuga teenuste ülevõtmiseks üsna ruttu nõus, pikalt ei mõeldud: „Saame võimaluse teenuseid arendada ja vallale kasu tuua. Hoolekandeteenuste projekti hakkab juhtima tegevusjuhendaja Maria Prääts, kes on varem olnud vallas hoolekandespetsialist.“
MTÜ Kuusalu Hoolela juhatuse liige Maria Prääts: „Võtame vallalt üle hoolekande olemasoleva kliendibaasi, hakkame teenuseid arendama ja katsetama uusi lahendusi. Saame lisaks hoolekandetöötajatele rakendada ka meie erivajadustega kliente, kes on toetatud töötamise teenusel. Kaheaastase pilootprojekti vältel on kavas korraldada seminare, et vahetada kogemusi.“
Kuusalu valla hoolekandespetsialist Aigi Reinomägi: „Hindame alates oktoobrist üle kõigi seniste klientide abivajadused ja julgustame eakate abivajadusest teada andma. Tahame eakaid võimalikult kaua kodus hoida. Teavitamine uutest abivajajatest toimub samamoodi, nagu on sotsiaaltranspordi tellimise korral – tuleb teatada kõigepealt valla hoolekandeteenistusele. Külastame kahekesi koos Maria Präätsiga abivajajat ning hindame, kas ja milliste teenuste abil saame vallaelanikke aidata.“
Ta lisas, et teenuste arendamisel otsitakse projekti perioodil võimalikult kuluefektiivseid lahendusi, eelkõige seda, kuidas on võimalik hoida kokku sõidukulusid: „Teenus on küll tasuta, aga valmis peab olema ka uute lahenduste katsetamiseks. Teenuse mahu ja komponendid määrab vallavalitsus. Lisaks katsetame erihoolekande klientide kaasamist erinevate tasuliste teenuste osutamiseks, näiteks puude ladumisel või muru niitmisel.“