Kuusalu elanikke hirmutab pererahva kuri koer

2472

Tiibeti mastif on tänavu hammustanud poissi ja hiljuti keskealist naist.

Kuusalu aleviku Metsa tänava kohta ütlevad osad kohalikud elanikud, et seal on ohtlik kõndida, kuna ühe pere aias on kuri koer, kes on inimesi rünnanud. Tänav asub aleviku keskel eramute piirkonnas, sealt liiguvad korrusmajade elanikud kauplustesse, lapsed ka muusikakooli.
Möödunud nädala esmaspäeval esitas politseisse avalduse keskealine naine, keda sama koer pures, kui naine läks mööda tänavat. Kannatada said naise jalg, mis vajab ravi, ja ka käsi. Koer lõhkus saapa ning jope varruka. Naine on haiguslehel.
Kannatanu ei soovi oma nime ajalehes avaldada, kuid otsustas juhtunu avalikustada, sest koer on rünnanud inimesi ka varem. Jaanuaris oli juhtum koeraomanike õues, kus sama tiibeti mastif hammustas perepojal külas olnud poissi.
Piirkonnapolitseinik Kalev Kuuspalu sõnul tegeleb naise avaldusega politsei- ja piirivalveameti sisekontroll, kuna koera pererahvas on selle ameti töötajad.
Koera omanik ütles Sõnumitoojale, et sisekontroll tegeleb avalduse menetlemisega tema ettepanekul – et edaspidi ei oleks võimalust hakata süüdistama piirkonnapolitseinikku erapoolikuses.
Ta rääkis, et koer sai aiast välja ja ründas naist, kuna õuevärav oli olnud lahti: „Meie pereliikmed ei jätnud väravat lahti, kardan, et keegi tegi halba nalja või oli sihilikult avanud. See võib olla võimalik, on olnud korduvaid juhtumeid, kus kohalikud lapsed on me koera teisel pool aeda narrinud, teda kividega, suitsupommidega loopinud. Vanemad inimesed ei mõista, et koera valvatavast territooriumist ei ole mõistlik võimalikult lähedalt mööda minna või aiale nõjatuda.“
Koeraomanik lisas, et tal on toimunu pärast äärmiselt kahju: „Olen püüdnud olukorda inimlikult ja tsiviliseeritult lahendada. Samas soovin ja pean kaitsma oma peret, kuna kuulujuttude põhjal on esitatud valeväiteid, süüdistusi, kujundatud hoiakuid.“
Ta lubas, et edaspidi hakkab nende aia värav olema lukustatud – nii oleks tagatud, et võimalikud pahatahtlikud isikud ei saaks seda avada: „Tiibeti mastif kaitseb oma peret ja territooriumi. Meil on koera võtmisest alates korraldatud, et ajal, kui pererahvast kodus pole, on koer väiksemas aias, välja pääseb, kui keegi pereliikmetest jõuab koju. Et koer haugub aia taga, seda on ka teistes õuedes. Kes ei taha looma ärritada, võiks kõndida teisel pool tänavat. Mitte nii, nagu pärast naisega juhtunut oli, et üks vanainimene tuli, pani poekoti maha ja hõikas, kus see kuri koer on. Looma ei tohi provotseerida.“
Perenaine kinnitab ka, et on käinud jooksmas, jalutamas või sõitnud jalgrattaga, koer rihmaga kinnitatult kaasas. Loom on olnud rahulik, kokku puutudes võõraste inimestega pole kurjaks muutunud.
Ta soovitas rääkida ka tiibeti mastifite kasvataja Oksana Toomingaga, kellelt pere koera sai. Oksana Toomingas kinnitas, et sama koer on käitunud rahva seas sõbralikult: „Pere käis temaga paar aastat tagasi koertenäitusel, kus ka mina osalesin. Koer oli tubli ja adekvaatne. Tiibeti mastifid on oma pere ja territooriumi suhtes väga kaitsvad. Nad võivad teatud oludes kahtlustada, et pererahvale tehakse liiga. Nii võis juhtuda ka seoses selle lapsega, keda koer oma aias hammustas. Kuigi toonitan, mina ei ole neid juhtumeid oma silmaga näinud.“
Oksana Toomingas on üles kasvatanud kaks pesakonda tiibeti mastifeid ning avaldas arvamust, antud olukorras võiks krundile natuke kõrgema aia teha, et edaspidi oleks turvalisem.
TERVISEKESKUS – KOERTE HAMMUSTUSI RAVITUD KA VAREM
Kuusalu alevikus on mitmes seltskonnas räägitud, et selle mastifiga seoses on varemgi pöördutud tervisekeskusesse hammustuste tõttu abi saama. Ka Sõnumitoojale on kõneletud ühest varasemast juhtumist.
Tervisekeskusest kinnitati, et koera hammustuse tagajärjel tekkinud vigastusi on ette tulnud, kuid ei saa öelda, et palju ja just selle koeraga seoses.
Kuna koerte kihvad tungivad sügavale, on sageli vaja haavu õmmelda. Kindlasti tuleb koeraomanikult uurida, kas koer on marutõve vastu vaktsineeritud. Kui ei ole, tuleb kannatanule teha marutaudivastane süst.
Kas kutsuda kiirabi või minna ise EMOsse, sõltub olukorrast – kuivõrd eluohtlikult on inimest puretud, kas on olemas võimalus ise minna arstiabi saama.
JUHTUMID TULEKS FIKSEERIDA
Koera omanik kommenteeris, et sisekontroll pöördub ilmselt Kuusalu valla järelevalveametniku poole, koos minnakse vaatama, kuidas koera kodus peetakse.
Kuusalu vallamajast kinnitati, et jaanuaris poisiga ega hiljuti naisega juhtunu kohta pole vallamajja avaldust esitatud. Vallas on kehtiv koerte ja kasside pidamise eeskiri, kui ilmneb, et selle vastu on eksitud, käib järelevalveametnik olukorda kontrollimas, esitab märgukirja. Kui seda arvesse ei võeta või esinevad korduvad intsidendid, on ametnikul õigus looma omanikku trahvida.
Valla majandusteenistuse juht Madis Praks ütles, et edaspidist turvalisust silmas pidades tuleks hammustamisjuhtumitest vallamajja teada anda: „Võidakse omavahel kokku leppida, aga jälge sellest maha ei jää. Kui edaspidi sama loomaga seoses midagi sarnast juhtub, ei ole võimalik tõestada varasemaid intsidente.“

Eelmine artikkelSõnumitooja 15. märtsil
Järgmine artikkelKuidas toimetada kodumetsas