Opositsioon tegi ettepaneku korraldada istung siis, kui volikogu on taas 19liikmeline, koalitsioon otsustas 10 poolthäälega istungit jätkata.
Valimisliidu Ühine Kodu juht Urmas Kirtsi esitas teisipäeva, 2. oktoobri volikoguistungi alguses avalduse, milles palus volikogu esimehel seekord istungit mitte läbi viia, kuulutada uue istungi toimumisaeg välja pärast seda, kui Kuusalu valla valimiskomisjon on täitnud seadusega pandud ülesanded ja Kuusalu vallavolikogu on taas 19liikmeline. Ta oli seisukohal, et valimisliit Ühine Kodu oli jäetud ühe seadusliku volikoguliikme osas esindamata. Valimisliidust Ühine Kodu on volikogus 8 volinikku, istungil osalesid 7, kuna Andres Allmägi palus oma volitused lõpetada, kuid ta sai siiski kutse osaleda istungil, asendusliige oli jäänud määramata. Andres Allmägi 2. oktoobri isungil ei osalenud.
Urmas Kirtsi selgitas, et Andres Allmägi esitas 18. septembril avalduse palvega lõpetada ta volitused volikogu liikmena. Järgmisel päeval ilmus selle kohta ka uudis Kuusalu valla kodulehel. Vastavalt seadusele lõpevad volikogu liikme volitused avalduse esitamisele järgnevast päevast, seega 19. septembrist. Seadusest tulenevate tähtaegade järgi oleks Kuusalu valla valimiskomisjon pidanud Urmas Kirtsi hinnangul hiljemalt 28. septembril määrama valimisliidu Ühine Kodu ridadest volikogusse uue liikme. Asendusliige tuleb määrata 5 tööpäeva jooksul alates kuupäevast, kui vallasekretär, kes täidab valla valimsikomisjoni esimehe kohustusi, sai teada volikogu liikme avaldusest lõpetada ta volitused. Valimiskomisjon peab teavitama asendusliiget võimalusest saada volikogu liikmeks ning asendusliikmel tuleb kolme tööpäeva jooksul kirjalikult vastata, kas soovib volikogu töös osaleda.
Urmas Kirtsi märkis avalduses, et viimaste kohalike valimiste hääletustulemi järgi oleks võimalik asendaja Helges Mändmets valimisliidust Ühine Kodu. „Vesteldes Helges Mändmetsaga kinnitas ta, et valla valimiskomisjonist ei ole temaga keegi kontakteerunud ei suuliselt, kirjalikult ega mingil muul moel. Juhul kui volikogu esimees siiski rakendab istungi, kutsun volikogu liikmeid üles mitte hääletama päevakorra kinnitamise poolt,“ sõnas Urmas Kirtsi.
Kuusalu vallavolikogu esimees Mait Kröönström lausus seepeale, et on vestelnud Andres Allmägiga, püüdis volikogu istungile eelnenud õhtul saada ühendust Helges Mändmetsaga, telefon oli välja lülitatud: „Allmägile ütlesin, et pole Helges Mändmetsa kätte saadud telefoni ega meiliga. Olen seisukohal, et see avaldus puudutab valimiskomisjoni, mitte volikogu tööd.“
Volikogu esimees pani hääletusele, kes on selle poolt, et istung läbi viia. Poolt olid kõik 10 koalitsiooniesindajat, vastu olid 8 volinikku – 7 volinikku Ühisest Kodust ja Värner Lootsmann Keskerakonna nimekirjast.
Urmas Kirtsi ütles Sõnumitoojale, et valimisliit Ühine Kodu arutas käesoleva nädala esmaspäeval tekkinud olukorda, kus Kuusalu volikogu toimus 19 liikme asemel 18 seaduslikult ametis olnud liikmega: „Isiklikult olen seda meelt, et me ei hakka juhtunu üle edasi vaidlema. Tahtsime avaldusega anda märku, et valla valimiskomisjoni esimees ei täida oma töökohustusi. Leian, et valimiskomisjoni esimehel ei olnud põhjust jätta Andres Allmägi avaldus rahuldamata.“
Kuusalu vallasekretär ja valimiskomisjoni esimees Liisa Ojangu kommenteeris Sõnumitoojale: „Volikogu liikme volituste lõppemise ja asendusliikme määramise korra näevad ette kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse (KOKS) paragrahvid 18 ja 20. Sellest lähtuvalt – kui volikogu liige soovib tagasi astuda, esitab ta avalduse vallasekretärile, kes saadab kolme tööpäeva jooksul edasi valla valimiskomisjonile. Samal ajal teavitatakse asendusliiget võimalusest asuda volikogu liikme kohale, ta peab kolme tööpäeva jooksul kirjalikult valimiskomisjoni oma seisukohast teavitama. Valla valimiskomisjon peab viie tööpäeva jooksul alates volikogu liikme tagasiastumise avalduse saamisest otsustama asendusliikme määramise. Asendusliikme volitused algavad vallakomisjoni otsuse jõustumisest. Arusaamatuks jääb, millisele õigusaktile tuginedes leidis Urmas Kirtsi, et volikogu liikme volitused lõpevad järgmisel tööpäeval tagasiastumise avalduse esitamisest.“
Liisa Ojangu täpsustas, et Andres Allmägi esitas tagasiastumise avalduse 19. septembril, mitte 18. septembril, nagu väitis Urmas Kirtsi: „Teavitasin valimiskomisjoni Andres Allmägi avaldusest 24. septembril ehk kolmandal tööpäeval. Valla valimiskomisjoni istung toimus 1. oktoobril ehk viiendal tööpäeval pärast vallasekretärilt tagasiastumise avalduse saamist. Istungil tehtud otsused jõustusid 2. oktoobril. Seega olen vallasekretärina ja ka valla valimiskomisjon Andres Allmägi avalduse menetlemisel ja asendusliikme määramisel järginud seaduses sätestatud tähtaegu. Volikogu istungi kutse saadeti Andres Allmägile, vastavalt Kuusalu valla põhimääruse paragrahvi 23 lõikele 11 tuleb see volikogu liikmetele saata neli päeva enne istungi toimumist, seega 2. oktoobri istungi puhul 27. septembril. Selle päeva seisuga ei olnud Andres Allmägile asendusliiget määratud.“
Liisa Ojangu lisas, et valla valimiskomisjon ei pea otsuseid langetama seadusest tuleneva tähtaja viimasel päeval, kuid antud juhul ei olnud vaatamata korduvatele katsetele võimalik asendusliikme Helges Mändmetsaga ühendust saada: „Talle saadeti eelmise aasta kohalike valimiste eel kandideerimisavaldusel toodud aadressil e-kiri, telefonile sõnum ning prooviti korduvalt helistada 20.-28. septembrini, kahjuks tulutult. Alles 2. oktoobril saatis Helges Mändmets meie saadetud kirjale vastuseks, et viibis välismaal. Seega oli Urmas Kirtsi väide, et Helges Mändmetsaga pole keegi üritanud ühendust saada, vale.“
Liisa Ojangu rääkis veel, et konsulteeris enne valimiskomisjoni istungi toimumist vabariigi valimisteenistuse nõuniku Mihkel Pilvinguga, kes ei näinud kirjeldatud toimingutes valla valimiskomisjoni tegevuse vastuolu seadustega.
Volikogu esimees Mait Kröönström põhjendas istungi mitteärajätmist sellega, et juriidiliselt ebaselgete olukordade puhul on vastavalt varasemale kohtupraktikale hinnatud määravaks volikogu enamuse tahet, volikogu enamus ehk 10 volinikku olid istungi toimumise poolt.
Helges Mändmets rääkis, et oli kaks nädalat Eestist ära, saabus 2. oktoobril, reisi ajal oli tal telefon välja lülitatud, Urmas Kirtsi sai temaga ühendust juhuslikult, kui oli korraks telefoni sisse lülitanud.
Helges Mändmets on nüüdseks esitanud avalduse, millega loobus volikogu asendusliikme kohast. Valimistulemuste järgi oleks valimisliidust Ühine Kodu järgmine asendusliige olnud Martin Urva, ka tema esitas eelmise nädala lõpus loobumisavalduse. Järgmine asendusliige on Enn Kirsman, kes oli volikogu esimees eelmise koosseisu ajal enne mulluseid kohalikke valimisi. Kuusalu valla valimiskomisjon koguneb asendusliiget määrama kolmapäeval, 10. oktoobril.