PARANDATUD: Kuusalu vallaarhitekt Kadi Raudla vastas 3. jaanuaril Kuusalu valla üldplaneeringu koosolekul Priit Adlerile, et üldplaneeringu keskkonnamõju pole veel hinnatud, see töö pole nii kaugele jõudnud, tegu on eskiislahendusega. Kui jõutakse põhilahenduse faasi, ollakse teadlikumad, milline lahendus läheb käiku, siis hakatakse hindama. Tootmisaladest on Kuusalu koolimajast üleval (loodes – toim.) see, mis võetud vanast üldplaneeringust. Loomulikult on võimalik rääkida, kui kaugele tootmisala koolimaja läheduses peab ulatuma. Kehtestatud detailplaneering on kooli ja Kiiu vahel (Vana-Narva maanteest põhjapool – toim.), seal on ette nähtud tootmisala. Laual võib olla ettepanek koolimaja ümber tootmist mitte lubada või lubada sellist, mis pole sellise iseloomuga, et piirkonda oluliselt mõjutaks. Kõik seisame selle eest, et lastel oleks võimalikult turvaline ümbrus, aga tootmine võib olla ka õmblustsehh või midagi taolist, mis ei põhjusta keskkonnaohtlikke tegevusi. Koolimaja kõrval läänepool on detailplaneering algatatud, seal võiks olla elamuala. Alevikus on tootmisala detailplaneering kirikumaadel (Emarti juures – toim.), mida keegi ei ole veel ellu viima asunud, lisaks tehase ja Kumari ala. Rohkem tootmisalasid alevikus ei ole.
Kuusalu rahvamajas tekkis 3. jaanuaril rahvakoosolekul vaidlus, kuhu peaks planeerima Kuusalu aleviku uusi elamualasid.
Kuusalu vallas on praegu käimas uue üldplaneeringu arutelu. Eskiislahendus on avalikul väljapanekul, ettepanekuid saab esitada 15. jaanuarini. Kuusalu valla üldplaneeringut koostab ettevõte Skepast&Puhkim.
Vallavalitsus on korraldanud avalikke koosolekuid, kus on planeeringu koostamist arutatud külade kaupa. Üldplaneeringus Kuusalu aleviku arengut puudutaval koosolekul möödunud aasta novembris esitas Raivo Tabri Arhitektuuribüroo alternatiivse planeeringu, pärast koosolekut hakkasid Kuusalu elanikud koguma toetusallkirju alevikku ümbritsevate metsade kaitseks.
Raivo Tabri Arhitektuuribüroo on koostanud OÜ Taimar Teenused tellimusel Kuusalu lähedal asuvas Ilmastalu külas paiknevate Männiku ja Ristiku kinnistute planeeringute eskiisi, millega kavandatakse ligi 10 hektari suurusele alale 11 kinnistut korterelamutele, 11 kinnistut kahepereelamutele ja 15 kinnistut üksikelamutele, lisaks ärimaa, üldkasutatav maad ja transpordimaa. Seletuskirjas on öeldud, et planeeringu eskiislahendus teeb ettepaneku liita või siduda Männiku ja Ristiku kinnistud Kuusalu aleviku uute planeeritavate piiridega.
OÜ Taimar Teenused, mille juht on Margus Raudsepp, esitas oktoobris 2017 Kuusalu vallavalitsusele taotluse Ilmastalu külas Männiku ja Ristiku kinnistute detailplaneeringu algatamiseks.
Kuusalu korduskoosolek
Kuna Kuusalu aleviku laiendamise teema on tekitanud elavat arutelu ning eri huvigruppide pöördumist vallamajja, kutsus vallaarhitekt Kadi Raudla huvilised korduskoosolekule Kuusalu aleviku osas. Kolmapäeval, 3. jaanuaril Kuusalu rahvamajas toimunud koosolekul oli osalejaid poolsada.
Kadi Raudla selgitas koosolekul, et Skepast&Puhkimi koostatud eskiis, mille tellis vallavalitsus, näeb ette aleviku ühe võimaliku laienemise aleviku idasuunas ehk karjääride poole.
Raivo Tabri Arhitektuuribüroo esitatud alternatiivses planeeringus on aleviku laiendusalaks pakutud ka Kuusalu surnuaia tagune mets kuni Ilmastalu külani.
Vallaarhitekt toonitas, et üldplaneeringu kehtestamine on veel kaugel, tulemas on arutelud ning avalik väljapanek: „Kogume ideed kokku, siis hakkavad üldplaneeringut arutama volikogu ja komisjonid.”
Ta lisas, et plaanis on ära oodata ka pöördumine kohalikelt elanikelt, kes koguvad allkirju, et alevik ei laieneks metsade arvelt. Ettevõtmise eestvedajad on Eeva Kaun ja Ülle Laasma, kelle sõnul on allkirju kogutud praeguseks ligi 700.
„Üldplaneeringu Kuusalu osas on tekkinud palju segadust, liikvele läinud eri versioone. Samas on hea meel, et teema on paljusid puudutanud ning on hakatud kaasa mõtlema. Eskiis tähendab, et teema on alles algusjärgus, lõplikku lahendust veel pole,” lausus Kadi Raudla.
Alternatiivne planeering
Skepast&Puhkim on pakkunud teha aleviku laiendus väljapoole tiheasustusala, kus kruntide minimaalne suurus hakkaks olema minimaalselt 3500 ruutmeetrit. See annaks vallaarhitekti sõnul võimaluse säilitada kruntidel ka kõrghaljastust, nagu on Tallinnas Nõmmel või Kuusalu alevikus Metsa tänava lõpus. Võimalik on hoonestustegevuse arutamine ka ainult olemasolevate teede ääres, suuri metsa-alasid puutumata. Kruntide täpne asetus ja teedevõrgustike ning teiste oluliste elamuala toimimiseks vajalike küsimuste lahendamine toimub detailplaneeringute koostamisel, mis järgneb üldplaneeringu menetlusele.
Ta märkis, arvestada saab sellega, et aleviku kõrval on Rehatse maastikukaitse ala, kuhu ehitustegevust kindlasti ei suunata.
Arhitekt Raivo Tabri pakkus välja, et arendatavale alale tuleks läheneda laiemalt ning nihutada ka tiheasustuspiiri.
Kadi Raudla lisas, et üldplaneeringu eskiisis on ettepanek elamualade planeerimiseks Kuusalu külasse ning kooli ümbrusesse.
Koosolekul osalenud arendaja Margus Raudsepp ütles, et Raivo Tabri Arhitektibüroo eskiis on tehtud selleks, et paika panna suurem pilt ning rahval tekiks parem ettekujutus, kuhu midagi võiks tekkida: „Raivo Tabri töö tellisid eraisikud. Tabri on töötanud Kuusalu valla arhitektina ning imestas, kui vähe on alevik praeguseks edasi arenenud.”
Ta lisas, et see on vallavalitsuse tellitud planeeringu täiendus, mitte täiesti uus kontseptsioon.
Allkirjad metsade kaitseks
Metsade kaitseks allkirjade kogumise algatanud Ülle Laasma rõhutas, et pilgud tuleks suunata teisele poole Tallinna-Narva maanteed: „Miks arendame koolist ja lasteaiast kaugemale metsa. Ilmastalust ei hakka lapsed jalgsi kooli käima, see tähendab, et alevikus läheb liiklus veel suuremaks. Paljud on kolinud Kuusallu just sel põhjusel, et lapsed saaksid jalgsi koolis käia.”
Ülle Laasma: „Allkirjade kogumisel rahvaga suheldes sai selgeks, et Kuusalu metsad on siinsele rahvale väga olulised, on identiteedi osa. Metsas käiakse pidevalt, tullakse ka väljastpoolt Kuusalu. Rahvale läheb keskkond korda ning nad on valmis metsa kaitsmise eest seisma.”
Margus Raudsepp märkis, et Kuusalu ajalooline keskus on alevik ning Kiiu poole pole mõtet areneda. Ta lisas, et kuna maanteeamet planeerib Tallinna-Narva maanteel väikeste teeotste sulgemist ega hakka vallateid korda tegema, tuleb mõelda, kuidas viia liiklus alevikust mööda Rehatse kaitseala poole, et tee täidaks ka kogujatee rolli. Tabri büroo pakub teed Kiiu viaduktist mööda gaasitrassi teed aleviku tagant läbi.
Kuusalu elanik Allan Laine ütles, ka tema on selle vastu, et alevik areneks metsade poole. Ta põhjendas, et alevikus on niigi kitsaskohti, näiteks ei pääse rahvamaja juurest mööda, kui parkla on autosid täis: „Kui tuleb maju juurde, läheb veelgi tihedamaks. Mäletan, et ka kunagi varem tehtud planeeringus oli, et kunagi kasvavad Kiiu ja Kuusalu kokku. Minu jaoks on Kuusalu, Kuusalu küla ja Kiiu juba tervik. Pigem tuleks vaadata, kus on teed, kõnniteed.”
Ta lisas, et ei tasu loota ka seda, et Kuusallu tekib otsekui Nõmme, sest kruntidelt võetakse nagunii puud maha: „Muu maailm areneb selles suunas, et hoitakse rohelust. Teisel pool maanteed on kõik eluks vajalik olemas, müra tarbeks võib ehitada veel tõkkeid.”
Kuusalu elanik Priit Adler leidis, et koolimaja on ümbritsetud tööstusega, kuigi planeerimise hea tava näeb ette, et tööstus on elamu- ja sotsiaalaladest kaugemal.
Kuusalu vallaarhitekt Kadi Raudla vastas 3. jaanuaril Kuusalu valla üldplaneeringu koosolekul Priit Adlerile, et üldplaneeringu keskkonnamõju pole veel hinnatud, see töö pole nii kaugele jõudnud, tegu on eskiislahendusega. Kui jõutakse põhilahenduse faasi, ollakse teadlikumad, milline lahendus läheb käiku, siis hakatakse hindama. Tootmisaladest on Kuusalu koolimajast üleval (loodes – toim.) see, mis võetud vanast üldplaneeringust. Loomulikult on võimalik rääkida, kui kaugele tootmisala koolimaja läheduses peab ulatuma. Kehtestatud detailplaneering on kooli ja Kiiu vahel (Vana-Narva maanteest põhjapool – toim.), seal on ette nähtud tootmisala. Laual võib olla ettepanek koolimaja ümber tootmist mitte lubada või lubada sellist, mis pole sellise iseloomuga, et piirkonda oluliselt mõjutaks. Kõik seisame selle eest, et lastel oleks võimalikult turvaline ümbrus, aga tootmine võib olla ka õmblustsehh või midagi taolist, mis ei põhjusta keskkonnaohtlikke tegevusi. Koolimaja kõrval läänepool on detailplaneering algatatud, seal võiks olla elamuala. Alevikus on tootmisala detailplaneering kirikumaadel (Emarti juures – toim.), mida keegi ei ole veel ellu viima asunud, lisaks tehase ja Kumari ala. Rohkem tootmisalasid alevikus ei ole.
Tagni Jõeleht pakkus, et alevik võiks areneda lasteaiast Kiiu poole ning Kuusalu küla suunas.
Vallaarhitekt ütles, et arutatud on võimalikku hoonestusala Soodla tee ja Nõmme tee äärsetele aladele: „Samas metsad, mis jäävad Kuusalu lasteaia ja maantee vahele, on kehtivas üldplaneeringus kui ka uue üldplaneeringu eskiislahenduses ette nähtud kaitsemetsadena, et vähendada maanteelt tulenevat müra nii lasteaia- kui ka elamualadel.”
Metsaülem: RMK maale ei saa elamumaad
Ida-Harjumaa metsaülem Andrus Kevvai ütles, et igasugune planeerimine peab lähtuma seadusandlusest: „Metsaseadus ütleb, et riigimetsa maa, kus kasvab mets, ei kuulu võõrandamisele ega erastamisele. Alevikust itta jääb põline riigimets. RMK ei saa nõustuda sellise lähenemisega, nagu praegu on eskiisi joonistatud. Metsaraie on rahvale sageli nagu punane rätik, kuid peab arvestama – metsa uuendatakse, mitte ei võeta maha, see on elementaarne majandamine.”
Ta lisas, et Kuusalu ümbruses on sambliku kasvukohatüüpi kuiv mets, mis võimaldab raiet ilma lageraiet tegemata: „Arvestame, et siin on kõrgendatud huviga mets, kus ühtegi majandustegevust ei tule enne, kui oleme läbi rääkinud kohalike elanikega.”
Ülle Laasma märkis, et vallavalitsus küll soovib ettepanekuid ja tagasisidet, kuid arutluse all on piirkond, mida RMK ei luba elamurajooniks muuta. Kadi Raudla vastas, et peale RMK metsade on alal ka eramaad.
Kuusalu vallavanem URMAS KIRTSI: „Üldplaneeringu menetluse käigus on tehtud erinevatelt huvigruppidelt hulgaliselt ettepanekuid. Ettepanekute tegemise õigus on eranditeta kõigil inimestel, kes soovivad valla arengu kujundamisel kaasa rääkida. Ei ole saladus, et osadel inimestel on ka materiaalsed huvid, mis tingivad nende seisukohtade kujunemise. Kehtestav üldplaneering on kindlasti kompromiss mitmete huvigruppide vahel.
Valla üldplaneeringu menetlemise praeguses staadiumis on oodatud kõik ettepanekud. Saabunud soovid esitatakse planeeringu koostajale, OÜ-le Skepast ja Puhkim, kes analüüsib neid ning esitab tulemuse vallavalitsusele ja vallarahvale arvamuse avaldamiseks. Kindlasti peavad need ettepanekud saama üldplaneeringu koostamise töörühmade ning volikogu komisjonide (vähemalt arengu- ja eelarvekomisjoni ning ehitus- ja keskkonnakomisjoni) heakskiidu. Alles sellele järgnevalt tekib vallavolikogul võimalus kas üldplaneering kehtestada või mitte. Seega oleme me hetkel jõudnud uue üldplaneeringu koostamisel umbes poole peale.“