Käesolev kokkulepe on avatud liitumiseks kõigile volikogu liikmetele, kes soovivad ühiselt rakendada oma teadmised, tahte ja energia Kuusalu valla kiiremaks tasakaalustatud arendamiseks ning valla ees seisvate probleemide lahendamiseks, eelistades valla huve voliniku isiklikele ja valimisliidu/erakonna poliitilistele huvidele. Volinikud koostavad igal aastal koos eelarvega tegevuskava lahendamist vajavate põhiprobleemide kohta. Perioodil 2017-2021 vajavad järgmised põhiteemad lahendamist:
1. KAASAMINE otsustusprotsessides ei ole olnud piisav, tuleb leida uusi toimivaid lahendusi kogukondade kaasamiseks valla elu juhtimisse. Rakendame kaasava eelarvemenetluse või suurendame kogukonnaprojektide rahastust.
2. VALLA KUVANDIS tuleb tõsta esile valda iseloomustavad väärtused ja muuta need vajalike tegevustega paremini nähtavaks.
3. HARIDUSE kvaliteet on valla konkurentsivõime võtmeküsimus. Muutuva õpikäsitluse võimaldamiseks optimeerime koolivõrgu juhtimise ja kulud, lahendame Kuusalu keskkooli ruumiprobleemi, renoveerime Kolga kooli spordirajatised, vajadusel uuendame koolide ja lasteaedade tervisliku toitumise korralduse.
4. EAKATE HOOLEKANDE teenuste maht ja kvaliteet vajab arendamist. Korraldame konkursi pansionaadi rajamiseks.
5. HUVIHARIDUS on valla üks tugevusi. Suurendame laste huvitegevuste ja sportimisvõimaluste rahastamist, loome fondi noorte omaalgatuste rahastamiseks. Kolgaküla spordibaas on kasutamata potentsiaal piirkonna vabaajategevuste arendamisel. Koostöös huvigruppidega selgitame võimalused arenguks.
6. TEEDE ARENGUKAVA täiendame ja muudame, et kõik olulised vallateed saaksid tolmuvabaks. Investeerime valla teede mustkatte alla viimiseks nelja aastaga ligikaudu 400 000 eurot.
7. VALLA ÜLDPLANEERING on oluline alusdokument ja ühiskondlik kokkulepe, mis loob eeldused valla tasakaalustatud arenguks. Viime lõpuni uue üldplaneeringu koostamise ning kehtestamise.
8. MERENDUSEGA seotud potentsiaali kasutusel võtmiseks turismi, kalanduse, kultuuripärandi ja huvihariduse valdkondades koostame strateegia ning loome eeldused, et tekiks kogu valla merepiiri ulatuses sadamate ja randumiskohtade koostöövõrgustik, mis hakkaks tööle mereväravana.
9. VALLA STRATEEGIADOKUMENDID (arengukavad, planeeringud, eelarvestrateegia) on täitmiseks, muutunud vajadustele reageerimiseks menetleme avalikult ja läbipaistvalt asjakohase strateegiadokumendi muudatuse ning peame volikogus ja vallavalitsuses sellest kinni.
10. VALLA KESKUSENA näeme Kuusalu alevikku. Valla elanikele vajalike erinevate avalike teenuste paremaks kättesaadavuseks loome ja parandame selleks vajalikke tingimusi.
11. LOKSA linnaga alustame läbirääkimisi avalike teenuste, eelkõige haridus-, sotsiaal- ja ühistranspordi valdkondades, koostöö arendamiseks ning eesmärgiga ette valmistada omavalitsuste võimalikku ühinemist 2021. aasta valimisteks.
Eesmärgiga tagada volikogu ning moodustatava uue vallavalitsuse tulemuslik tööle rakendamine ning edasine valimisperioodide ülene tasakaalustatud koostöö, leppisid allakirjutanud kokku järgmistes juhtimispõhimõtetes:
1. VOLIKOGU ESIMEHE kandidaat on valimistel enim hääli saanud volinik. Isiku loobumise korral leitakse uus kandidaat tema ettepanekul.
2. VOLIKOGU ASEESIMEHE kandidaadi esitab valituks osutunud volikogu esimees.
3. VOLIKOGU KOMISJONIDE ESIMEESTE kandidaadid leitakse läbirääkimiste teel, arvestades volinike teadmisi ja kogemusi ning soove. Aseesimehe positsiooni pakutakse käesoleva kokkuleppega mitte liitunud volinikele.
4. AVALIKU KONKURSIGA täidetakse kõigi vallavalitsuse ametnike ja töötajate ametikohad. Välistame poliitiliste ametikohtade tekkimise. Volikogu enamuse toetusega kandidaadi puudumisel leitakse ka vallavanem avaliku konkursiga.
5. VALLAVALITSUSE koosseisu kuuluvad vallavanem, abivallavanemad ja volinike esindajad. Käesoleva kokkuleppe allkirjastanud iga viie voliniku kohta kuulub vallavalitsusse üks esindaja. Volinike iga esindaja valivad, esitavad ja asendavad viis volinikku ühiselt. Juhul, kui vallavanemaks on Kuusalu vallavolikogu valimistel kandideerinud isik, loetakse ka teda üheks volinike esindajaks vallavalitsuses. Juhul, kui kokkuleppe on allakirjutanud alla 15-ne voliniku, pakutakse kolmas täitmata jäänud volinike esindaja koht vallavalitsuses kas käesolevas kokkuleppes esindamata volikogu nimekirjale või sõltumatule asjatundjale (nt valla ettevõtjate esindaja vms).
6. KOKKULEPPE allkirjastanud volinikud kogunevad vähemalt üks kord kuus valla juhtimise ja käesoleva kokkuleppe täitmisega seotud teemade avameelseks ja konstruktiivseks arutamiseks. Kokkukutsumise ja ettevalmistamise korraldavad volikogu esimees ja vallavanem. Igal kokkuleppe osalisel on õigus tõsta üles ühist arutamist vajavaid küsimusi ja nende arutamine tuleb korraldada mõistliku aja jooksul.
7. KOOSOLEKUTEL ei hääletata, vaid rakendatakse konsensusprintsiipi. Neid küsimusi, mille osas konsensust ei saavutata, ei lülitata järgmise vallavolikogu istungi päevakorda. Konsensuse saanud küsimustes hääletavad kokkuleppele allakirjutanud volikogu istungil ühtselt.
8. KONSENSUSE mitte saavutamisel kahel järjestikkusel koosolekul, lülitatakse küsimus ikkagi volikogu päevakorda ning volinikud hääletavad vastavalt oma eelistusele.
9. ERIMEELSUSED kokkuleppele allakirjutanute vahel lahendatakse läbirääkimiste tulemusena. Allakirjutanud hoiduvad vastastikustest süüdistamisest avalikkuse ees või muul viisil üksteise maine kahjustamisest. Kõik probleemid lahendatakse ühiselt heas usus, vallavolikogu ning vallavalitsuse head töövõimet silmas pidades.
Käesolev kokkuleppe on sõlmitud hea tahtega volikogu ja vallavalitsuse senisest tulemuslikumaks tegevuseks valla kiirema tasakaalustatud arengu ja vallaelanike huve silmas pidades.
Kokkuleppega ühinenud volikogu liikmed on kinnitanud seda oma allkirjaga.