Kuidas valmistuda lõpupidudeks ja suvehooajaks?

2059
TEILI PIISKKOPPEL, noorsoopolitseinik
TEILI PIISKKOPPEL, noorsoopolitseinik

Eesti noored on võrdluses teiste riikidega endiselt esimeste hulgas suitsu varajase proovimise ning purju joomise poolest, ka kanepit proovinud noorte osakaal on kõrge.
Alla 18aastastel on sõltuvusainete – alkohol, tubakatooted, narkootikumid – tarvitamine keelatud selleks, et noorte tervist hoida. Sõltuvusained mõjutavad noore inimese keha ja aju tunduvalt enam kui täiskasvanut. Nii alkohol kui kanep mõjutavad näiteks eriti kahjulikult nooruki aju eesmise osa arengut: kahjustub võime enda käitumist kontrollida, võtta vastu läbimõeldud otsuseid, õpitut meelde jätta. Mida varem hakatakse tubakatooteid, alkoholi või teisi uimasteid tarvitama, seda suurema tõenäosusega tekib inimesel elu jooksul uimastisõltuvus. Iga edasi lükatud aastaga, mil laps ei ole tarvitanud sõltuvusaineid, väheneb risk ajukahjustuste tekkeks.
2016. aasta uuringust „Laste ja lastevanemate käitumine ja hoiakud“ selgus, et ligikaudu 20 protsenti 5. klassi õpilastest ei tea, kuidas nende ema alkoholi tarvitamisse suhtub, 25 protsenti ei tea oma isa suhtumist. See peegeldab, et päris paljude lastega pole kodus räägitud, mida vanemad arvavad sõltuvusainete tarvitamisest. Kui laps ei tea oma vanema seisukohti ja arvamust, on tal keeruline sellega ka arvestada. Oma lapsega rahulikult rääkides ja kirjeldades enda tundeid on võimalik ära hoida lapse sõltuvusainete tarvitamist.
Enne lõpupidusid saavad lapsevanemad omavahel kokku leppida, et keegi ei anna lastele alkohoolseid jooke ega muid sõltuvus­aineid kaasa. Alkohol ja teised ained mõjuvad noorele oluliselt kahjulikumalt kui täiskasvanule, ükski alkohoolne jook ei ole inimese tervisele ja turvalisusele ohutum kui teine, nad kõik sisaldavad mürgistava toimega etanooli. Tasub selgesõnaliselt väljendada, me soovi, et noor ei tarvitaks ühtegi alkohoolset jooki, ka lahjasid jooke nagu siider ja õlu. Noortega saab ühiselt arutada ja kokku leppida, kuidas nad tahaksid oma lõpupeo või suvepeo veeta, et see oleks nende jaoks vahva üritus ja vanemad ei peaks samal ajal oma laste heaolu pärast muretsema.
Oluline on meeles pidada, et alaealisele sõltuvusainete kättesaadavaks tegemine on samuti keelatud. See hõlmab endas nii nende ainete müümist, ostmist kui ka pakkumist. Kõigil, kellel noor endale keelatud aineid osta palub, on kohustus veenduda, et tegu ei ole alaealise isikuga. Kui poes on näha mõnda noort ise alkoholi ostmas või ostab talle seda mõni täiskasvanu, siis näidakem üles kodanikujulgust ja sekkugem. Näiteks võib paluda müüjal küsida noorelt vanust tõendavat dokumenti.
Kuigi noor võib proovida alkoholi või teisi sõltuvusaineid selleks, et kogeda midagi uut ja põnevat, on teinekord tarvitamise põhjuseks hoopis soov lahendada oma muresid. Mõne noore jaoks on meelemürkide kasutamine vahend stressi ja negatiivsete tunnetega hakkama saamiseks. Täiskasvanul on oluline roll märgata ja sekkuda, sest silma kinnipigistamine võib lükata noore veelgi sügavamasse auku, kust ta iseseisvalt välja ei saa. Mõnuainete tarvitamine on tihtipeale märk, et noor vajab kõrvalseisjate abi. Kõrvalseisja saab olla igaüks meist – kes märkab poes alaealist alkoholi ostmas, poe ees suitsetamas, bussis purjuspäi tuikumas või kuuleb oma lapselt, et tema sõber on hakanud kanepit tarvitama. Aitame üles kasvada tervetel ja õnnelikel lastel, kes oskavad lõbutseda ja lõõgastuda ilma sõltuvusaineteta.

Eelmine artikkelNordic Houses juhtivate kaubamärkide raamatus
Järgmine artikkelKehra päev tõi linlased kodudest välja