Kuidas toalilli õigesti ümber istutada?

5448

HELVE VAARMANN

Kevadel, kui iga väiksemgi lible looduses tärkab ja algab uus kasvuperiood, tuleb leida aega, et siseruumides kasvavad toalilled üle vaadata. Kindlasti osa neist vajavad suuremat potti ja uut toitaineterikast kasvukeskkonda.
Kõige õigem aeg toalillede ümberistutamiseks on kevade algus, kui taimed alustavad taas kasvamist. Tööga võib kohe algust teha, kui taimele on arenenud uued lehed ja võrsed.
Igal kevadel tuleb noored ja kiirekasvulised taimed ümber istutada. Erinevad sukulendid, kaktused ja eakamad taimed vajavad uut mulda 2-3 aasta tagant. Väga vanade ja üle kümneaastaste taimede puhul tuleb seda tööd ette võtta veel harvem.
Istuta potililled ümber, kui taime juurdekasv on kasin, juured kasvavad poti all aukudest välja, taim on end potist välja kergitanud, potis pole enam mulda, vaid juurtepusa, taim ei mahu potti.

Millist potti valida?
Kas savipott või plastikpott? Kas läbipaistev või mitte?
Savipotid hingavad, lasevad niiskust välja ka läbi potiseina. Savi imeb endasse niiskust, mis hoiab õhurikkamana taimejuurte keskkonda. Seetõttu sobivad savipotid kuivemat keskkonda vajavatele taimedele nagu erinevad sukulendid ja kaktused. Kindlasti on mõistlik valida savipott neile lilledele, kellel on suur ja raske lehemass, et taim koos potiga ümber ei kukuks. Sellised lilled on jukad, sulgvõhad, draakonipuud, nolinad ja ahvileivapuud.
Glasuuritud savipotid kuuluvad oma omadustelt savipoti ja plastpoti vahepeale. Pole üks ega teine.
Plastikpotid hoiavad hästi niiskust ja seetõttu valida selline pott just neile taimedele, kes vajavad niiskemat mulda kasvamiseks. Siinkohal soovin tähelepanu pöörata, et väga lihtne on plastikpotis oma taimi üle kasta.
Kui olete saanud selgust,  milli­sest materjalist uus pott valida, kerkib küsimus, kui suur peab olema  pott, kuhu istutatakse taim?
Kuldne reegel, mille vastu on raske eksida – tuleb võtta uus pott numbri võrra suurem ehk täpselt selles mõõdus, kuhu vana pott sisse ära mahub.
Kui valite uue poti siiski palju suurema, siis taimejuured ei suuda kõike uut mulda ära kasutada ja see läheb roiskuma. Teie hoolealune hakkab peagi kiratsema. Endalegi märkamatult olete taimele liiga teinud!
Pott valitud, millist mulda valida? Muld tuleb kindlasti valida vastavalt taimele. Kõige lihtsam on osta see poest, kus muld on juba töödeldud, et see ei sisaldaks kahjureid ega haigusi. Kindlasti on poemullale lisatud ka õiges koguses toitaineid-väetiseid, millest jätkub taimele peale juurdumist 2-3 nädalaks.
Valmis mullasegud
Sukulentidele ja kaktustele. See sisaldab liiva ja peenikest kruusa, et nende taimede kasvukekskond oleks kuivema poolne.
Orhideedele. Selles segus on ohtralt puukooretükikesi ja sütt, mis tagab sellise kasvukekskonna, kus nad naturaalselt kasvavad  vihmametsade puude koorte peal.
Lehtdekoratiivsetele taimedele, mis sisaldavad rohkem lämmastikku. Lämmastik on vajalik lehtede moodustamiseks.
Õitsvatele taimedele. See sisaldab rohkem fosforit ja kaaliumit. Neid on peamiselt vaja uute õite moodustamiseks.
Hapulembestele lilledele, nagu  sõnajalad, flamingod, asperaagused, asalead, tõlvlehik ja diffenbahhiad.
Kuidas istutada? Paar päeva enne istutamist kasta taimed korralikult läbi, et nad tõmbaksid end vett täis, mis annab neile jõudu uues mullas juurdumiseks.
Kui kasutate vanu potte, peske nad korralikult harja ja sooja veega puhtaks. Savipottidel laske paar tundi enne istutamist soojas vees seista, et savi tõmbaks vett täis.  Selline leotamine eemaldab ka varem savipooridesse ladestunud soolad.

Kuidas  istutada taim uude potti
Esmalt pane poti põhja kivikesi, kergkruusa või savipotikilde. Laota drenaažile mulda Eemalda taim vanast potist. Kõige lihtsam on seda teha, kui keerad poti tagurpidi ja toetad lille käega. Eemalda vana drenaažikiht ja muld. Ettevaatlikult harutage juured lahti. Surnud, elutud ja tumedad juured lõigake tagasi, elusa juureni (lihav, rohekas, helevalge). Mullapallile jätke vaid elujõulised juured. Lihakate juurtega taimede vigasaanud juureotsad tuleks puuderdada puusöe pulbriga. Aseta taim poti keskele ja lisa mulda juurtele. Istutage sama kõrgele, kui oli varem. Pärast istutamist võiksite potti kergelt koputada vastu lauda, mis soodustab mullaosakeste pugemist taimejuurte vahele. Poti ülemisest servast jätke ruumi 2-3 cm kastmisvee tarvis. Ümberistutatud taime kasta põhjalikult. Nüüd asetada toalill varjulisse kohta, kus päike peale ei paistaks.  Nüüd anda taimele rahu ja vaikust. Kasta ainult, kui muld hakkab heledamaks muutuma. Esimest korda väetada 4 nädalat pärast istutamist.
Kuigi kalendri järgi algas meil kevad, paugub väljas veel karm pakane. Toalilli ümber istutades on hea võimalus aednikul sõrmed mullaseks saada ja sellega rahustada oma aednikuhinge, mis hakkab sees möllama, kui päike taevas kõrgemalt paistab ja selle peale on oma ninaotsa välja hakanud ajama soojemates paikades maa seest  lume- ja märtsikellukesed. Need esimesed kevadekuulutajad teatavad meile, et kevad siiski pole enam kaugel!

Eelmine artikkelVäljavõtteid Anija valla jäätmehoolduseeskirjast
Järgmine artikkelHC Kehra ei pääsenud Balti liiga nelja parema finaalturniirile