Kuidas hooldada jõulutähti ja lõhnavaid sibullilli

3070

HELVE VAARMANN

On ülipopulaarne  pidulikku pühadelauda kaunistada õitsevate jõululilledega. Traditsiooniliselt on jõululilleks kujunenud jõulutäht, kuid viimastel aastatel on põhjamaade trend ajatada jõuluks hüatsinte ja nartsisse. Kui nende eest hoolitsete  targasti, siis jätkub nende ilu kindlasti kolmekuningapäevani.
Kõige enam hoolt ja tähelepanu vajab õrnahingeline jõulutäht ehk kaunis piimalill, millel on aretatud ka valgete, kollaste, roosade ja kirjute kõrglehtedega sorte. Tegelikud väikesed ja vähemärgatavad õied on peidus värviliste kõrglehtede vahel, mida inimesed peavad tavaliselt ekslikult jõulutähe õiteks.
Kui lill on koju toodud, lasta pakkepaberiga koos soojeneda toatemperatuuril enne, kui paberis välja võtta. Jõulutäht armastab valget ja sooja kasvukohta. Talle ei meeldi  tuuletõmbus, liiga madal temperatuur, ka mitte kuiv toaõhk, ta ei talu üle- ega alakastmist. Kui nende tingimustega ei arvesta, laseb jõulutäht lehed maha. Kastke korrapäraselt, taim ei talu mulla kiiret läbikuivamist. Kastmiseks asetada pott kümneks minutiks veeanumasse. Pärast kastmist asetada niiske kruusa ja kivikestega täidetud laiale alusele, mis ei lase potil kiirelt läbi kuivada. Talvel pole vaja taime väetada, õitsemise perioodiks vajalik toiduvaru on potimullas olemas. Õige hooldamise korral võib jõulutäht toas kaunina püsida mitu kuud.  Siis antakse taimele pärast värviliste kõrglehtede langemist või roheliseks muutumist paarikuine puhkeaeg, mille jooksul kastetakse vähe. Mais istutada taim ümber, siis võib ka võra tagasi lõigata. Olla ettevaatlik taimemahlaga, mis on väga mürgine  ja võib tekitada nahale põletusville.
Kui usinamatel on õnnestunud jõulutähte kasvatada järgmise aasta pühadeni, siis tuleb hakata reguleerima päeva pikkust, et kõrglehed hakkaksid uuesti värvuma. Aiandites kaetakse taimed musta kilega, kodus pange taimele must kiletorbik pähe varasel õhtupoolikul ja võtke ära hommikul. Isegi tavaline õhtune elektrivalgus toas võib õisikute arengule pidurdavalt mõjutada.
Vähem tähelepanu vajavad hüatsindid ja nartsissid, kes tekitavad peale silmailu tuppa ka meeldivat lõhnaaroomi. Juba detsembri alguses on näha neid poelettidel väikestes pottides.  Hüatsindi õitevärvust saab tuvastada poti värvuse järgi. Kui enamasti kastetakse toalilli leige või toasooja veega, siis sibullilled eelistavad jahedat vett. Liiga vähene kastmine häirib õite arengut ja need ei või korralikult õitsema puhkeda. Kui aga kastate liiga palju, siis hakkavad lehed ja õitevarred kiiresti kasvama, varred venivad välja. Kõrgemad nartsissid võivad vajada toestamist. Imelise tulemuse saate, kui kasutate toestamiseks värvilise koorega oksi, näiteks paju, kontpuud. Eriti põneva jõuluseade saate, kui sibulad istutate läbipaistavasse klaasanumasse, kus saab jälgida juurte igapäevast arengut. Drenaažina kasutada nõu põhjas värvilisi kivikesi, kruusa. Istutuspott kaunista pealt sambla või kivikestega. Kui te sibulaid ringi ei istuta, siis võib ka taime koos plastpotiga ilusamasse ümbrispotti asetada. Täita ümbrispoti ja poti vaheline pind kruusa ja kivikestega. Pärast õitsemist kasta sibulaid kuni lehtede kolletumiseni. Kuivi potte koos sibulatega hoida üle suve, mil võib otse aeda istutada.
Suurim, uhkeim ja pikaealisem on sibullilledest ratsuritäht, mille õitevärvus on väga kirev: valge, roosa, punane, oranž, erivärvi triibulised. On ka topeltõitega isendeid. Ratsuritähte hakata kastma alles siis, kui õievars ilmub nähtavale. Õievarre kasvukiirus sõltub ruumi temperatuurist, valgusest ja kastmisest. Pärast õitsemist lõika õievars umbes 10 cm kõrguselt maha ja hoia potti valges kasvukohas. Vajadusel võib nüüd taime ümber istutada. Jälgida, et poti ja sibula vahele jääb ainult  sõrme jagu vaba ruumi. Kui sibul istutatakse liiga suurde potti, siis võib kuluda paar aastat, mil ta uuesti hakkab õitsema. Umbes kuu pärast istutamist alustada väetamisega kord nädalas. Suveks võib taime õue viia põõsa alla suvitama. Juuli lõpus lõpetada väetamine ja vähendada kastmist. Kui lehed on kolletunud, siis lasta sibulal puhata paar kuud. Puhkeajal hoida potti jahedas ja pimedas toanurgas peaaegu kuivalt. Kui hakkab arenema uus õisikuvars, tõsta pott taas valgemasse kohta ja alustada kastmisega.
Peale lillesibulate võib pühadeks ajatada ka söögisibulaid. Praegu on õige aeg oma mugulsibulate varud läbi sorteerida. Kasvama hakanud sibulad pange potti või veeanumasse aknalauale valguse kätte kosuma. Uueks aastaks saate toidulauale juba oma esimesed vitamiinid kätte. Rohelised sibulapealsed on samuti suurepärane külakost kaasavõtmiseks uusaasta tervitusena naabritele ja sõpradele.

Eelmine artikkelSpordiuudised
Järgmine artikkelKuusalus tuleb MAIE ORAVA tantsupidu