Anija Lüliti viib ellu 19 ideed

1269

16. aprillil hakatakse Anija vallas ellu viima Anija Lülitile esitatud 19 ideed.

Anija Lülitile esitati kokku 20 ideed. Eelmisel nädalal kogunes neid hindama ekspertide koda, kus lisaks Anija Lüliti algatajatele Kaisa Tamkivile, Lilian Nõlvakule ja Kaiti Kartusovile olid vallavanem Arvi Karotam, tehniline ekspert Martin Kuivallik, ettevõtja Rene Kaalo, finantsekspert Maarja Sikut ning kogukondade ekspert ja valla arendusjuht Ingeldrin Aug.
„Ekspertide koda oli ühisel arvamusel, et kõik ideed olid tugevad ja hästi läbi mõeldud. Inimesed on nupukad ja leidlikud, väga palju oli tehtud ettevalmistustööd, mõni meeskond oli leidnud isegi sponsorid. Kuigi kõige rohkem ideid tuli Kehrast, esitati neid kogu vallast,“ rääkis Lilian Nõlvak.
Ekspertide koda otsustas, et peaaegu kõik ehk 19 ideed sobivad Anija Lüliti tegevuspäeval elluviimiseks. Üks idee jäi kõrvale seetõttu, et selle realiseerimine on vallavalitsusel nagunii plaanis.

Mida tegema hakatakse?
Priit Raudkivi esitas idee luua Kehra jõe äärde piknikuala. Praegu on jõe ääres üks piknikulaud, 16. aprillil ehitatakse neid veel ning piknikuala korrastatakse.
Margus Viljardi idee on Kehra rippsildade parandamine, puidukaitsevahendiga katmine, Kehrasse linnaosa siltide valmistamine ja paigaldamine. Esitaja märkis, et 2006. aastal renoveeritud rippsildu on minimaalselt hooldatud ning Ülejõe linnaosa elanikud soovivad need korda teha.
Nelli Restov tegi ettepaneku  korrastada tegevuspäeval Lepatriinu lasteaeda 36 aastat tagasi rajatud õunaaeda, mis annab siiani saaki, õunapuud on aastaid lõikamata. Üks puu tuleb maha saagida, ülejäänud vajavad noorenduslõikust.
Eda-Mai Tammiste idee on Alavere lasteaia õueala korrastamine: parandada mängumajad ja liumägede ohtlikud trepid, korrastada õuepaviljonid, likvideerida ohtlikud atraktsioonid, teha sõimerühma õueala eraldamiseks uus aed, täita atraktsioonide alused liivaga, lõigata puid-põõsaid, korrastada lillepeenrad, täita liivakastid uue liivaga.
MTÜ      Pikva-Arava      Küla­elu ettepanek on mõelda uus kujundus küla keskel olevale platsile, kus on valla kaart, liivakell ja küla tähis koos kuulutuste tahvliga, teha bussipeatuse ja seltsimaja ümbruse korrastamise plaan. Päeva teises pooles soovitakse tõsta kaart ringi ja teha haljastustöid.
Kaidi Selbergi idee on teha Lepatriinu lasteaia õuealale „Tootsi peenar“, kus kasvaksid erinevad ravim-, maitse- ja rohttaimed.
Kaidi Selberg teine idee oli muuta Lepatriinu lasteaia lastele õuetegevused huvitavamaks ja mitmekülgsemaks. Selleks on plaan ehitada lasteaeda tasakaalupoom ja paigaldada korvpallirõngas.
Mikael Parmani idee on Kehra koguduse kõrvale vabaaja ja treeningu platsile vabaõhu jõusaali rajamine. Osa atraktsioone on seal olemas, vaja oleks vastupidavat pinnakatet, teabe-reegliposti, prügikasti, lõkkeplatsi ja katusealuseid   ning  veel  mitmeid  treenimisaktraktsioone.
Anne Oruaas pakkus välja idee rajada tee Vabadussõja mälestuskivi juurde Lahinguväljal, kuna kivi juurde pääsemine on vaevaline, eriti talvel.
Teise ideena pakkus Anne Oruaas Kehra jaamahoonesse Vabadussõja murdelahingute muuseumi ekspositsiooni kontseptsiooni väljatöötamise. Arutelust kutsutakse osa võtma Eesti Sõjamuuseumi esindaja ning peale MTÜ Kehra Raudteejaam liikmete oodatakse ka teisi asjasthuvitatud inimesi.
Anne Oruaasa kolmas idee oli leheriisumise talgute tegemine Kehra külas riikliku kaitse all olevas Matsi talu dendraariumis, mille rajaja, Anija valla aukodanik Olaf Schmeidt on auväärses vanuses ja abikäed on oodatud.
Pille Kulla idee on teha Anija-Kuusemäe külade mänguväljak – lammutada Anija majade taga ohtlikud laudad-kuurid ja teha sinna külalastele turvaline mängupaik.
Jüri Lillsoo ja Helina Lillsoo pakkusid välja mõtte korrastada ja arendada edasi väikelaste mänguväljakut Kehras Kalda tänaval.
Segakoor Hannijöggi soovib tegevuspäeval koostada Kehra jõe äärde valla laulu- ja tantsulava tegemise projekti.
Urve Külvi idee on teha ajurünnak „Kui lähedal on lairiba internet minule?“ Selle viib läbi Linnakse Küla Haridus- ja Arendusselts ning ajurünnak on ettevalmistus edaspidi toimuvale arutelupäevale „Kuidas jõuab lairiba internet minuni?“
Spordiklubi Anija Unitedi idee on valla spordisündmuste kalendri loomine.
Rooküla Külaselts soovib talgupäeval puhastada Nõmbra loodusallika.
Inga Vainu idee on kujundada Kehra algkooli ja vallamaja vaheline heakorrastamata plats.
Taavi Tamkivi ettepanek on taastada sild üle Soodla jõe ning kavandada Soodla poe juurde kooskäimiskoht, kus on laste mängukoht, lõkke- ja peoplats.
Kolmapäeval, 23. märtsil avatakse Anija Lüliti kodulehel www.lüliti.ee registreerimis­vorm, mille kaudu saab end registreerida ükskõik millise tiimi juurde abiliseks või toetajaks.
„Algab nõustamisperiood, kus teeme tiimidega personaalselt tööd, et tegevuspäeval kõik õnnestuks,“ sõnas Lilian Nõlvak.
Anija Lüliti tegevuspäev on laupäeval, 16. aprillil. Ideed viiakse ellu 12 tunni jooksul, kella 9-21. Lõunaks jagatakse osalevatele meeskondadele toidupakid, õhtul on kõigile osalejaile pidu Sohvikus.

Eelmine artikkelVäljavõtteid Anija valla jäätmehoolduseeskirjast
Järgmine artikkelHC Kehra ei pääsenud Balti liiga nelja parema finaalturniirile