Kuidas teil on aastal 2010 läinud? ANU PÜÜMETS: „Harju naiskodukaitsel käisid külas Soome kolleegid.”

3167

Naiskodukaitse Harju ringkonda juhib nooremseersant ANU PÜÜMETS Kuusalu vallast Kursi külast.

Naiskodukaitse Harju ringkonna esinaine Anu Püümets hindab lõppevat aastat edukaks, tänavu kevadel loodi juurde neljas jaoskond – Männiku. Seal asub Kaitseliidu Harju maleva staap ning kuna naisi on tulnud Tallinnast ja selle lähedalt, otsustati nad koondada staabijaoskonda. Aastast 2004 tegutseb Harjus Rävala jaoskond, kuhu valdavalt kuuluvad Kuusalu valla naiskodukaitsjad. Veel on jaoskonnad Keilas ja Kosel.

„Anija ja Raasiku vallast meil seni kahjuks naiskodukaitsjaid ei ole, Kose jaoskond hakkab tegelema selle kandi naiste kaasamisega,” lubab Anu Püümets.
„Rävala jaoskonnas on üle 20 naise, esinaine on Sigula külast Heli Jürisson, kes läbis NAKi ehk nooremallohvitseride  kursuse 2009. aastal ja peaks saama nooremseersandi pagunid uue aasta kevadel.”

Harju ringkonna suurematest ettevõtmistest loetleb ta aprillis toimunud traditsioonilist küüditatutele ja teistele represseeritutele pühendatud mälestuspäeva, kuhu kogunevad kõigi jaoskondade naised. Seekord toimus mälestuspäev Kosel.

Osaleti üle-eestilistel võistlustel sportpüssist laskmisel, meditsiinialal, välitoitlustamises ja avalike suhete valdkonnas. Rävala jaoskonnast käisid Harju naiskodukaitsjaid esindamas ja võistlemas Heli Jürisson, Maris Borštšik ja Lana Toomvap.

Anu Püümets: „Igas jaoskonnas on paar-kolm väga aktiivset naist, kes jõuavad mitmele poole. Heli ja Lana osalesid Harju Pimedate Ööde võistluses, mis oli kahel päeval Kose-Voose kandis metsades. Heli, Maris ja Lana võistlesid ka eel-Ernal Lääne-Virumaal.”

2010. aasta suurimaks ettevõtmiseks nimetab ringkonna esinaine Soome reservväelaste liidu liikmete võõrustamist: „Nende organisatsioon on meie Kaitseliidu analoog. Meiega võtsid rohkem kui aasta tagasi ühendust selle liidu naisrakukese liikmed sooviga hakata tegema koostööd. Käisime eelmisel aastal nende kutsel Soomes Turus koos Maris Borštšikuga, kes oli kuni tänavu märtsini ringkonna aseesinaine. Ööbisime seal kasarmutes. Reservväelaste liit oli seni korraldanud oma kokkutulekuid Soomes eri kohtades, nüüd soovisid tulla Eestisse.”

Soome reservväelaste liidu 57liikmeline grupp käis Eestis 17.-19. septembrini.

Anu Püümets: „Pakkusime neile võimaluse ööbida Tapal sõjaväelinnakus. Soomlased tulid reedel, sõitsime Tapale. Laupäeva hommikul oli väljasõit Sinimägedesse, kus meid võtsid vastu kaks giidi. Pidulik õhtusöök oli Viitna kõrtsis, kus üllatusesineja oli Kolga rahvatantsutrupp. Pühapäeval tutvusid külalised Tapa sõjaväelinnakuga ning olid loengud. Kirde kaitseringkonna avalike suhete juht kõneles linnakust ja ringkonnast. Maris Borštšik tegi soomekeelse ülevaate Kaitseliidust ja Harju malevast ning mina rääkisin Eestist NATOs. Eriti meeldejääv oli külalistele käik Tapa vanas sõjaväelinnakus, kus tehti palju pilte ja imestati, mida kõike on veel alles. Huvitav oli ka see, et nad kiitsid, kuidas Eesti on ilus ja puhas, teeääred korda tehtud.”

Naiskodukaitse kohta sõnab Anu Püümets, et organisatsioonil on naistele pakkuda palju: „See on omaette maailm ja elustiil, tekkinud on sõprusringkonnad. Kutsume endaga ühinema, mida rohkem meid on, seda uhkem. Uutele liikmetele on nelja mooduliga baasõpe, algajatele õpetatakse sõdurioskusi, organisatsiooni tundmist, meditsiini ja välitoitlustamist. Harju ringkonda on tänavu tulnud 20 naist, mõned on ka välja arvatud. Rävala jaoskonnas, kuhu ka mina kuulun, võtsid paar naist ise ühendust ja küsisid, kas saavad liituda. Kes tahab, see jõuab ja jaksab.”

Kaitseliidu Harju malevkondadel on oma välikatlad, nendega tehakse süüa võistlustel ja mitmesugustel muudel õues toimuvatel ettevõtmistel. Enamasti kutsutakse süüa keetma naiskodukaitsjad. Rävala jaoskonna aktiivseimad toitlustajad on Iivi Rool ja Heli Jürisson, nemad on koolitatud instruktorid, kes võivad teistele õpetada välikatlas  toiduvalmistamist. Harju ringkonna naised olid välikatlaga väljas ka Erna retkel – Soodla veehoidla ääres vastutegevuslaagris.

Kui ema on naiskodukaitsja või isa kaitseliitlane, hakkavad lapsed kaasas käima, neist saavad noored kotkad või kodutütred. Kuusalus on hästi käima läinud noorterühma tegevus, juhendavad Kristiina-Raivi Vilepaju, Margit-Karmen Reinvelt, Krista Allik, Lana Toomvap ja Jaanus Vilepaju.

„Uuel aastal on plaan Harjus moodustada veel üks naiskodukaitsjate jaoskond Paldiskisse ning Kaitseliidu mehed kavatsevad sinna luua oma kompanii.
Jätkub igapäevaturvalisuse õpe, koolitame instruktoreid ja tahame hakata koolides õpilastele selles valdkonnas kursusi läbi viima,” tutvustab Anu Püümets naiskodukaitsjate plaane algaval aastal.

Eelmine artikkelHäid pühi ja head aasta lõppu!
Järgmine artikkelSwedbank sulgeb 1. aprillist Loksa kontori