Küsitletud on möödunud reedel juhuslikke inimesi Loksal Konsumi ja Grossi toidupoe juures.
Keskealine eesti mees: „Loksa kohalikust võimust pole minul midagi kasu, saan oma eluga hakkama. Isegi lund lükkan enda tänavajupilt ise, sest linnasahk tuleks kolm tundi hiljem. Teen oma käsisahaga tee ette laiaks, siis ei saa traktor kitsamalt lükata, häbi oleks ju lohakamalt läbi sõita. Ehitati kanalisatsioon Nõmme linnaosasse, aga inimestel pole raha, et maksta 1200 eurot liitumisraha, umbes teist sama palju kulub torude panekuks oma elumajast liitumiskohani. Täiesti mõttetu ehitus mu meelest, liituma peaks saama tasuta.
Kõik tuttavad nurisevad kohaliku võimu üle, üldse ei olda rahul. Aga keegi ei julge avalikult midagi välja öelda. Eelmisel korral käisin valimas, ei mäletagi, kellele hääle andsin. Nüüd ei oska öelda, kas lähen valima, pole ju kedagi valida.“
Keskealine eesti naine: „Minu ootus on, et Loksale tuleks uus võim, aga see on utoopiline. Loksa on ju nagu Tallinna väike mudel – seal valitseb Savisaar, siin Lootsmann, kes on oma positsioonil kõigutamatu. Kuigi mine tea, ehk seoses vene kooli nullimisega polegi ta enam nii populaarne.
Ma ei tea, kas nüüd oleks kellegi poolt hääletada. Kui alternatiiv puudub, siis ma ei lähe valima. Eelmisel korral andsin hääle Kaarmannile, kes jäi volikogus üksi keskerakondlaste vastu ja tal polnudki võimalust seal midagi ära teha. Tookord oli keskerakondlaste valimisnimekiri pikk, neid oli lehekülgede kaupa. See ongi praeguse võimu viga – kaldutakse autoritaarsuse ja isikukultuse poole.
Olen Loksal kasvanud, viimased kakskümmend aastat elan taas siin. Panen koduvärava enda tagant kinni, üldises kohalikus elus ei osale, nii on läinud.
Rahvastiku protsendid on selliseks kujunenud, et midagi ei ole teha, oleme erinevad ja ka jääme – mind ei kutsu jaanitulele, mis peaks olema me rahvuspüha, aga riigikeelt kuuleb seal vähe. Soovin, et Loksal kool ei hääbuks ja jõuaks paremale järjele.“
Vanem vene naine: „Olen Jehoova tunnistaja, meie ei käi kunagi valimas, poliitikaga ei tegele. Oleme oma elus valinud ühe, Jehoova, teisi ei vali.“
Pensionil vene naine: „Olen Loksal elanud 37 aastat. Igal pool on probleemid, aga katus on pea kohal, leivatükk laual. Võib öelda, et normaalne elu. Kõige tähtsam on, et ei sõdita. Loksal on ilus, rahulik, on meri ja mets, sõidad Tallinnasse, väsid ära, tahad juba tagasi.
Raske on küll. Pension on väike, 300 eurot kuus. Jaanuari eest oli küttearve 200 eurot, lisaks kaabel-TV ja telefoni tasu, elamiseks jäi kuu peale 40 eurot. Õnneks langetab Grossi pood kella 16 paiku toitude hindu, palju rahvast on siis alati ootel. Saab 30-40 sendiga söögi osta, kodus teen soojaks.
Kui pension oleks 500 eurot, oleks palju kergem. Vaadake, inimesed kõnnivad Loksa tänavatel kurjade nägudega – elu on raske, sellepärast. Valimas ma ei käinud, sest pole mõtet. Ja ei lähe ka, las nooremad inimesed mõtlevad sellele.“
Noor vene mees: „Linnavolikogu 15st saadikust 14 on Keskerakonna nimekirjast – mäng käib ühte väravasse. Kui on erimeelsusi ja erinevaid poliitilisi jõude, on inimesed produktiivsemad. Väga loodan, et reformikad ja IRL tulevad valimistele oma nimekirjadega. Annaksin hääle neile. Neli aastat tagasi hääletasin sotside poolt, võiksin ka neid toetada, kui nad leiaksid eestvedajaid ja osaleksid.
Kui häälte vahekord kujuneks uues volikogus protsentides kas või 50-50, oleks juba väga hea, moodustataks koalitsioon, tekiks uusi ideid ja paneks võimulolijaid pingutama. Isegi 60-40 keskerakondlaste kasuks, seegi oleks nüüdsest parem seis. Praegu pole võimulolijatel kellegi ees vaja midagi tõestada. Vene inimestele püütakse kinnistada arusaama, et kõik teised on vaenlased.
Kohalik leht Loksa Elu on valitsejate käes ja kirjutatakse nii, nagu tahetakse. Jagatakse mõttetuid lubadusi. No milleks kuulutada, et tehakse vaat et kullast lauluväljak Loksale, kui raha on vaja mujale, see lava tuleks ju millegi muu olulise arvelt. Käisin Võsul, kogu suvi oli seal organiseeritud, ehkki looduslikud tingimused on samad, meil on isegi ilusam rand. Kui Loksast teha suvituslinn, tuleksid siia inimesed, nendega koos raha ja töökohad. Kuni Loksal on võimul Keskerakond ja me riigis Reformierakond ning IRL, siis suurt riigiraha siia oodata ei ole, see on selge.“
Vene naine tütre ja lapselapsega: „Valima lähen kindlasti, sest mul on hall pass ja osaleda saan ainult kohalikel valimistel. Toetan Keskerakonda, aga kellele konkreetselt hääle annan, ei tea, nimekirja veel pole. Eelmisel korral sai mu hääle inimene, kes volikogusse ei pääsenud, sellest on kahju.
Elu Loksal pole enam endine, kui tehas lõpetas. Tublid töömehed olid sunnitud minema mujale, nad elasid seda raskelt üle. Minge Loksa surnuaiale, näete, kui palju on viimasel ajal maetud 50-60aastaseid mehi. Tütar elab nüüd Tallinnas. Ostis kalli raha eest Loksale korteri, kui õnnestub ära müüa, siis palju odavama hinnaga.“
Kaks vene naist: „Me ei käinud valimas ega lähe ka nüüd, sest vali, keda tahad, elu paremaks ei muutu. Me ei tea, kes on linnavolikogus, ei huvita ka. Uuelt võimult ei oota me midagi, lapsed on õnneks suured, kooli läbi teinud, elavad mujal. Meie käime tööl ja elame oma elu.“