Kuusalu vallas Allika (endise nimega Pirsallika) külas asuvad kaks ajaloolist hoonet. Ühel pool maanteed on paekivihoone, mis valmis 1900. aastal ja oli kuni 1929. aastani Kiiu vallamaja. Teisel pool teed asub kunagine koolimaja, mis ehitati aastal 1884, lapsi õpetati seal aastani 1964, mil kool koliti üle Kuusalu külje alla Rihumäele.
Hooned kuuluvad Kuusalu vallale. Vana vallamaja on aastaid olnud kasutuses sotsiaalmajana. Tühjaks jäänud koolimajas on ühes osas paar korterit, seal elab omaaegne koolitöötaja, kes hoiab korras ka endist kooliõue.
Mõlemad kinnistud on peaaegu hektari suurused, vana vallamaja kinnistu pindala on 9150 ruutmeetrit, endine koolimaja asub 10 126-ruutmeetrisel alal.
Nende kahe maja saatus tuli kõne alla Kuusalu vallavolikogu viimasel istungil paar nädalat tagasi, kui tutvuti valla tänavuse eelarve projektiga. Vallavanem Urmas Kirtsi sõnas eelmise koalitsiooni koostatud eelarveprojekti tehtud muudatusi tutvustades, et loobutud on ka mõttest investeerida sotsiaaleluasemetesse ehk Allika küla elanike tingimuste olulisse parandamisse.
Volikogu eelmine esimees Mait Kröönstöm ütles Allika külas sotsiaalmaja kohta, et tema andmetel on olemas päästeameti ettekirjutus, elatakse ebainimlikes ja tuleohtlikes tingimustes: „Mis on lahendus, kuidas elutingimusi muuta ja tagada inimväärikus neile, kes ise end aidata ei saa?“
Urmas Kirtsi vastas, et prioriteedid on muutunud. Esimene prioriteet on investeeringud haridusse ja peale selle kõik muu: „Vanasse vallamajja tuleb investeerida, aga mitte niisuguses ulatuses, nagu oli kavandatud enne. Meie prioriteet ei ole need inimesed, kes on üsna paljud ka ise oma eluhädades süüdi. Kui on tingimused sellised, mis päästeameti seisukohalt eluohtlikud ja tervistkahjustavad, tuleb sinna panustada, aga mitte niisuguses ulatuses, nagu oli planeeritud algses eelarveprojektis.“
Allika küla sotsiaalmaja olukorrale juhtis volikogu istungil tähelepanu ka Marti Hääl, viidates kohaliku omavalitsuse korralduse seadusele, mis ütleb, et omavalitsuse primaarne ülesanne on sotsiaalne kaitse ja inimväärikuse tagamine neile, kes ise sellega hakkama ei saa: „Kutsun vallavanemat, vallavalitsust ja koalitsiooni tõsiselt selle peale mõtlema, see summa pole nii suur, mis vääriks inimväärikuse jalge alla tallamist.“
Urmas Kirtsi: „Täienduseks soovin öelda, et meil enamik inimesi, kes elavad sotsiaalpindadel, on väga heades tingimustes, kortermajades, vald maksab osadele neist riiklikku toimetulekutoetust. Allikale on majutatud piiratud arv inimesi. Allika sotsiaalmaja on ka põhjus, miks kortermajade sotsiaalpindade inimesed püüavad oma eluasemekulude eest ära maksta. Allika on viimane etapp, kaugemale pole minna kuhugi.“
Allika sotsiaalmajas 5 elanikku
Kuusalu valla hoolekandespetsialistid on Allika sotsiaalmajast rääkides napisõnalised, kuna teema on delikaatne, kes ja mis põhjusel on sellisesse olukorda sattunud, ei ole avalikustatav. Hoones on 5 elanikku, igaüks omaette toas. Hiljuti lõppes Euroopa Sotsiaalfondi toetusel poolteist aastat kestnud projekt „Tööturul osalemist toetavate tugiisiku ja isikliku abistaja teenuste arendamine ning osutamine Kuusalu, Kose ja Jõelähtme vallas“, milles osalesid ka nemad. Tugiisik jääb sinna käima ka edaspidi, kuigi harvem, kord kuus.
Kuna mugavusi pole ja ruume ei ole remonditud, on Allika sotsiaalmaja elanikele rendihind 0,13 eurot ruutmeetri eest kuus ning tasuda tuleb ka elektrikulu. Vett saab õues asuvast kaevust. Mullu suvel tehti vallavalitsuse tellimusel õue uus kahekohaline kuivkäimla. Kokku on viimase viie aastaga kulunud sellele majale vallaeelarvest ligi 6000 eurot. Tänavu on kavas vahetada aknad. Kui aasta pärast valmib Kuusalus toetatud elamise teenuse maja puuetega inimestele, vabanevad osad senised sotsiaalpinnad ja Allika sotsiaalmaja elanikke saab ümber paigutada.
Valla majandusspetsialisti Madis Praksi sõnul päästeameti ettekirjutust Allika sotsiaalmaja osas pole: „Maja ei ole heas korras, näeb jube välja, eriti seestpoolt, oleme aastatega korda teinud ahjud ja pliidid, soojustanud lae. Elektrisüsteemid, küttekolded, korstnad on korras, tuleohtlikku olukorda pole. Kõige suurem oht oma tervisele on sealsed elanikud ise. Majas pole tulekahjusid olnud, kuigi päästjad on käinud mitmel korral kohal. Kord põles õues sõiduauto. Teisel korral oli üks elanik teinud tule ahju, aga siibri unustas avada. Oli ka juhus, kus elanik jäi magama, toit kõrbes pliidil. Suitsuandureid on paigaldatud korduvalt, aga neid rikutakse, sest tahetakse tubades suitsu teha.“
Mait Kröönström tõdes, et ettekirjutuse osas eksis, hakkas pärast volikogu istungit selle kohta uurima: „Eelmisel aastal tuli järelevalveametile kaebus, Kuusalu vabatahtlikud päästjad käisid kontrollimas ja kommenteerisid, et elatakse katastroofilises olukorras. Suitsuandurid olid tubades ära võetud, need panid nad uued. Oletasin, kuna on kriitiline olukord, tehti ettekirjutus. Sealne olukord on nii hull, nagu polekski vallale kuuluv elamispind, vaid kodutud oleksid hõivanud mahajäetud maja.“
Eelmise vallavalitsuse plaan – moodulitest sotsiaalmaja
Kuusalu vallamajas räägitakse, et eelmine vallavanem nägi Allika külas valitsevat olukorda ja pakkus lahendusena ehitada Kredexi toel uus sotsiaalmaja. Üks idee oli vana vallamaja ja ka koolimaja lammutada. Allika külla plaaniti moodulitest ühiselamu tüüpi sotsiaalmaja 10-12 inimesele. Moodulmaja maksumuseks pakuti 200 000-300 000 eurot. Vallaeelarve projekti oli käesolevaks aastaks kavandatud konteinermaja jaoks 200 000 eurot. Aasta lõpus võimule tulnud uus koalitsioon on selle summa eelarvest välja võtnud – nagu märkis volikogu istungil Urmas Kirtsi.
Väärtuslikud hooned
Sulev Valdmaa rõhutas volikogu istungil, et Allika küla koolimaja on ehitatud 19. sajandi tüüparhitektuuri järgi: „Mis neist hoonetest saab, kas edaspidi on kavas arvestada, et need on arhitektuuriliselt, kultuuriliselt ja muinsuskaitseliselt väärtuslikud?“
Urmas Kirsti vastas, et vald on investeerinud ka vanasse koolimajja, parandatud on korstnaid ja katust, hoone on säilinud suhteliselt hästi: „Mis edasi, ei oska öelda, praegu vallavalitsusel selle hoonega ega vana vallamajaga müügiplaane pole. Neisse hoonetesse investeeritakse täpselt nii palju, et säilivus garanteerida.“
Kuusalu valla sotsiaalpinnad
Suurpeale on majutatud 3 inimest – kolmetoaline korter, igas toas üks elanik.
Kolgas elavad valla sotsiaalpinnal 5 inimest – päevakeskuses kahes toas on elanik ning kortermajas kolmetoaline korter, igas toas üks elanik.
Kuusalus on antud elamispind 7 inimesele – kortermajades ühes korteris 2 ja teises kokku 5 inimest.
Kiius 4 inimest – kortermajades kaks ühetoalist korterit, ühes kolmeliikmeline pere ja teises üks elanik.
Allika küla sotsiaalmajas on 5 elanikku.
Valla hoolekandespetsialistide hinnangul oleks sotsiaalpindu juurde vaja.