Külastajad hindasid Kuusalu külade kohvikutepäeva parimaks Valgejõe

2993

Kuusalu valla kohvikute päev toimus samal ajal külade kümnevõistlusega, telgid-letid olid üles seatud koolimaja siseõuele.

MTÜ Kiiu Arendus on paaril varasemal aastal korraldanud Kiiu aleviku kohvikutepäeva, seekord otsustati osalejate ringi laiendada ja kutsuda kohvikuid pidama ka valla teisi külasid.

Pühapäeval, 18. augustil olid kohal 8 ühepäevakohvikut. Esindatud olid Kuusalu küla ja alevik, Sigula, Kiiu, Valgejõe, Pärispea, Hirvli ning MTÜ Noortevägi.

Kuusalu külast olid oma kohvikuga kohal Anu ja Viivi Vunk. Kuusalu alevikust müüs endatehtud kooke ja mitmesuguseid köögiviljahoidiseid Riina Vaarmann. Sigula küla esindasid õed Kaja, Kaili ja Koidu Riiberg. MTÜ Kiiu Arendus telki seatud laudade taga kauplesid küpsetistega Cätlin Christin Sunts koos lastega, Karmen Kirtsi ning Piret ja Jaanus Kamber.

 

Valgejõe kohvikut pidasid Leili Valk, Õime Järvila ja ta lapselaps Kadi Talpsepp Kuusalust. Pärispea küla kohvikus toimetasid Ingeldrin Viljak ja Asko Aug. Hirvli külast olid isetehtud kooke müümas neiud Eliise-Mariin Allik ja Lisette Kolganorm. MTÜ Noortevägi kohvikupidaja oli Margit Karmen Reinvelt koos laste Andre Vilmar ja Mariin Reinveltiga.

Päeva juht oli Kupu külavanem Peeter Kivimäe. Musitseeris Gourmet Duo. Kohvikutepäeval filmis ja tegi intervjuusid ETV „Maahommiku“ tiim. Saatelõiku külade kümnevõistlusest ning kohvikutepäevast näidatakse septembri viimase laupäeva hommikul.

Kiiu Arenduse juhataja Herko Sunts pidas kohvikutepäeval tabelit – külastajatel oli võimalus kohvikuid hinnata, selleks tuli osta vastava punktisummaga ring ja panna see parima kohviku nime juurde. 100punktine märgistus maksis 1 euro, 50punktine 50 senti ja 10punktine 10 senti. Saadud summa läheb kohvikutepäeva omaosaluse katteks, selle läbiviimiseks saadi kohaliku omaalgatuse programmist 1580 eurot.

Kõige rohkem punkte kogus Valgejõe kohvik, kellele kingiti suur 2liitrine kohvitass. Teise koha sai Pärispea ja kolmanda Kuusalu küla. Parimatele kohvikutele kingiti väikesed tahvlid, millele saab kirjutada menüü ja hinnad.

Valgejõe naiste kohviku menukaimad kaubad olid kilutort ja šokolaadikook. Tunni ajaga sai neil suurem osa kaasatoodud kookidest-saiakestest otsa. Külavanem Leili Valk rääkis, osaleda otsustati tänu sellele, et vallavanem ja Kiiu Arenduse liige Urmas Kirtsi helistas ning kutsus.

„Hea, et ette võtsime, saime uue kogemuse. Kindlasti tuleksime järgmisel aastal samuti, kui külade kohvikute päevaga jätkatakse. Mõtlen nüüd, et võiks midagi samasugust teha ka Valgejõel. Kui on laste spordipäev või jaanituli, osaleksid pered oma kohvikutega,“ jutustas Leili Valk.

Pärispea kohvikupidajad osalesid mullu ka Kiiu kohvikutepäeval ning sellest sai alguse idee kutsuda kohvikuid pidama valla teisigi külasid. Ka tänavu sai Pärispea kohvikust pitsasid ja mitmesuguseid kooke. Lisaks sellele tutvustasid Asko Aug ja Ingeldrin Viljak Pärispea Seltsimaja ettevõtmisi, neilt sai osta ka Pärispea raamatu.

Anu ja Viivi Vungi kohvikus oli minev kraam värske õunamahl Valgest klaarist ning juustukook.

Riina Vaarmanni juures sai degusteerida hoidiseid. Väga kiideti suvikõrvitsa tarretist sidruniga, ka ploomimoosi brändiga ning mitmesuguseid tšatnisid. Ta kõneles, et kolm aastat tagasi kutsuti appi Viimsi taluturule müüma, sellest sai innustust, hakkas ka ise retsepte otsima ning turu jaoks hoidiseid valmistama.

Innovatsioon – õhuliin Kiiu-Kuusalu
Kiiu Arendus tuli kohvikutepäeval välja algatusega – uute pööraste ideede esitlusega. Esimese pääsukesena tutvustati oma ideed, mis kujutab endast õhu- ehk kondliliini Kiiust Rihumäele koolini ja edasi Kuusaluni.

Piret ja Jaanus Kamber koos oma lastega ning Herko Sunts, Monika Soosaar ja Priit Randes viisid idee ka käegakatsutavasse vormi ning tutvustasid rippraudtee maketti, millel peal nii õhuliin kui Kiiu torn, koolimaja, Kuusalu kirik.

Herko Sunts: „Tahame jätta oma kohvikutepäeva kaubamärgiks selle, et lisaks kohvikutele tuuakse rahva ette ka uusi mõtteid ja ideid. Seekord jäi innovatsioonipool veel nõrgaks, aga loodetavasti edaspidi tuleb rohkem uusi ideid. Mulle meeldis, et viisime kohvikutepäeva kokku külade kümnevõistlusega. Ilm oli super, soe ja paikesepaisteline – välikohviku teeb ikka ilm.“

Eelmine artikkelAlavere külas tungiti noormehele kallale
Järgmine artikkelTokerjad astusid Anija mõisa pargis publiku ette