Kõrvemaa turismiettevõtjad käisid ringsõidul

3290

Külastati kolleege Anija, Aegviidu, Albu ja Tapa vallas.

Esmaspäeval, 21. aprilli hommikul  kogunesid Anija, Aegviidu ja Albu valla turismindusega tegelejad ja vallavanemad Anija mõisas, et käia üheskoos läbi Kõrvemaa piirkonna turismiettevõtted. Sõit tehti ühise turismikava väljatöötamise raames. Reisibuss 19 inimesega suundus esmalt Raudoja kõrtsi. Teel tutvuti põgusalt Soodla poega, kus aeg-ajalt müüakse kohalikku kaupa – seeni, marju, juur- ning köögivilju, mida talunikud sinna viivad.

Raudoja kõrtsis tervitasid külalisi perenaine Ave Nahkur ning peremees Imre Toltsberg. 12 aastaga ehitasid nad kõrtsitalu oma kätega varemeist üles. Ave Nahkur tutvustas kõrtsi kui enda kodu, kus võetakse vastu ka külalisi. Võimalus on rentida saali ning õppida kunsti.  Nädalavahetustel on avatud kohvik. Tooraine tuleb enamjaolt kohalikelt tootjatelt.

Anija vallavanem Arvi Karotam küsis, kas käib ka välismaa turiste. Ave Nahkur vastas, et kohvikus käib. Vallavanem soovitas välismaistele turistidele rõhutada, et kõrts on pererahva enda kätetöö, kuna see avaldab muljet.

Raudoja kõrtsist suundus reisiseltskond Aegviidu poole. Pillapalu külast läbi sõites tuli jutuks, et seal asub Eesti kunagisele olümpiasangarile Kristjan Palusalule kuulunud talu, mis on praegu eraomanduses. Pakuti, et 1936. aasta Berliini olümpiamängudelt mitu maadluskulda võitnud Kristjan Palusalu nime võiks rohkem Anija vallaga seostada.

Aegviidus näitas vallavanem Riivo Noor raudteejaama vana depood, mis loodetakse toetuste abil renoveerida. Külastati RMK looduskeskust, Kivisaare ratsatalu ja Nelijärve puhkekeskust. Tapa vallas tutvuti Jäneda mõisaga. Albu vallas heitis reisiseltskond pilgu Valgehobuse mäele ning külastas Kallisaba puhkemaja. Edasi siirduti taas Anija valda.

Moodne ajalookeskus ja huskyd

Kuna Mustjõe kõrtsitalus oli parasjagu üritus ja seda külastada ei saanud, andis talu perenaine Evika Eljas bussisõidul ülevaate, millega nad tegelevad: „Pakume majutust ja ekskursiooni ajaloo teemapargis. Näitame, kuidas eestlased on läbi aastasadade elanud.“

Voose külas tutvustas Tanel Talve Voose kõrtsi ajalookeskuse projekti. Plaan on taotleda 3 miljonit eurot toetust EASist ning rajada selle eest ajaloolise väljanägemise, kuid moodsa tipptehnoloogia võimalustega sisustatud keskus. Kavas on kasutada virtuaalseid võimalusi ja projektsioone, et esitada Eesti ajalugu uues ja üllatavas võtmes, mis inimestele huvi pakuks ja meelde jääks.

Kehras külastas seltskond rahvamaja ning vaadati Kehra Nuku etendust Punamütsikesest. Ringsõit lõppes Paasiku mõisas, kus peremees Viljar Krohv kasvatab siberi huskysid.

Anija vallavanem Arvi Karotam tänas reisil oslaejaid ning ütles lõpetuseks, et 6. mail kohtuvad turismiettevõtjad uuesti, siis pannakse paika kontseptsioon Kõrvemaa turismi arengukavaks: „Täna rääkis igaüks, mida ta teeb, kuid ei arutanud, kuidas võiks paremini turundada. Tekkis mõtteid ja järgmisel korral paneme need kokku.  Tähtis on, et olemasolevad turismiettevõtjad saaksid kaardistatud ning valdade suurematesse teeotstesse paneksime turismikaardid. Usun, et sellisel juhul on paari aasta pärast meie piirkonnas rohkem turismiettevõtjaid.“

Eelmine artikkelJuminda poolsaare külad palusid Lahemaa küsimuses ministrilt abi
Järgmine artikkelKuusalu pastoraadi taastamise annetuste kohta info.