Kõrveaial avati VELJO TORMISE büstiga skulptuuriansambel

2351

6. augustil tähistati Veljo Tormise sünnikodus helilooja 80. sünnipäeva.

Reede õhtul Kuusalu vallas Aru külas parkimisplatsil autost välja astudes oli kuulda noorte naiste lauluhääli. Kuusalu valla aukodaniku Veljo Tormise sünnitalu õue poole sammudes hakkas peagi paistma laud, millel istusid ja laulsid kolm neidu lavakunstikooli 24. lennust. Kuna laud oli pandud teele ette, tuli edasipääsemiseks suunduda metsa. Ka seal kõlas laul, näha oli seljaga inimeste poole seisvaid noori. Raja ääres teritas ülikonnas noormees vikatit, mõned kümned meetrid eemal oli voodi, kus pikutasid ja laulsid Johansonid – Jaak, Mart, Ants ja Kärt.

Taluõuele kogunes hulk inimesi, palju oli fotoaparaatide ning kaameratega ringi liikujaid. Kohalolijatele üllatusena hakkas peagi nende selja taga metsa sees esinema Vox Populi segakoor ja lavakunstikooli noored. Pärast neid laulis Kolga-Kuusalu kammerkoor taluõues kolm Veljo Tormise loodud laulu, millest viimane kandus üle metsas olevale koorile.


Skulptuuriansambli avamisel valas VELJO TORMIS skulptor ARSENI MÖLDERI tehtud büstile valget veini pähe.

Skulptuur Tormise seltsile annetusena
Edasi koguneti uue skulptuuriansambli juurde, kus esines 1867. aastal asutatud Kuusalu meeskoor.

„See vanamees elas 20. sajandi teises pooles. Tahan sellele vanamehele öelda aitäh, et praegu nii laulda võime,” sõnas Veljo Tormis skulptuuri avades ning kallas büstile valget veini pähe.

Bassivõtmekujulise skulptuuriansambli autorid on Risto Parve ja Kai Süda OÜst Karisma Arhitektid. Selle keskel kasvab puu, mille Veljo Tormis oma 78. sünnipäeval, 7. augustil 2008. aastal sinna istutas. Mustast graniidist büstskulptuuri „Veljo Tormis” lõi 2005. aastal Arseni Mölder. 2009. aastal kinkis Arseni Mölderi pärija Laine Moorits skulptuuri Veljo Tormise Kultuuriseltsile.

„See polnud tellimustöö, Arseni Mölder tegi skulptuuri omal  initsiatiivil.  Tema  elu­ajal rääkisime ja arutasime, kuidas kuju ära osta. Läbirääkimised skulptoriga jäid aga pooleli, sest Arseni Mölder lahkus möödunud aasta augustis meie hulgast. Tema pärija Laine Moorits oli nõus skulptuuri seltsile annetama. Aleksander Skolimowski õhutas Risto Parvet ja Kai Südant aluse kujundust välja mõtlema,” jutustas Ott Kask Veljo Tormise Kultuuriseltsist.

„Skulptuur on väga sarnane, selline see helilooja Tormis oli,” lausus Veljo Tormis.

Skulptuuriansambel läheb maksma 70 000 krooni. Kuusalu vald andis selleks 40 000 krooni, osa saadi fondide toetustest. Kõrveaial oli väljas ka annetuskast, et koguda puuduolev raha. Annetustest laekus üle 10 000 krooni.


Tormise juubelipeol kanti ette kontsert-etenduse „Pariisi linnas Londonis“ lühiversioon.

„Pariisi linnas Londonis”
Skulptuuri avamisele järgnes Veljo Tormise „Külavahelaulude” kontsert-etendus „Pariisi linnas Londonis”. Etendust mängiti Kõrveaial 4., 5. ja 7. augustil. Veljo Tormise sünnipäeva tähistamisel kanti ette etenduse lühem variant.

„Tänane juubelietendus on hoopis midagi muud. Siin on Kuusalu kammerkoor ja meeskoor, akustika on teistsugune kui öösel,” lisas kontsert-etenduse üks lavastaja Eva Klemets.

Veljo Tormise juubelipidustused algasid kell 18, teistel õhtutel algas etendus kell 22.

„Tavaliselt, kui etendus lõppeb, on väljas kottpime. Kasutame küünlaid, tõrvikuid, õue on installeeritud valgus. Pimedas on asjal teine maik,” lausus Eva Klemets.

Veljo Tormis sõnas, et talle kontsert-etendus meeldis: „See oli väga vaimukalt ja lustiga tehtud. Tore üritus, hakkas kohe metsas peale.

„Külavahelaulude” koorilaulutsükliga ei anna tervet õhtut täita, lavastusse oli veel regilaule sisse pandud.”

Ka Ott Kask kiitis kontsert-etendust: „See on väga hästi õnnestunud projekt. Etenduses oli Tormise loomingule lisatud ka teisi regilaule. Vanu regilaule kõrvutati ja vastandati külavahelauludega. Tuli naljalaul ja siis vastukaaluks ürgne setu regi. Täna sai näha osa etendusest ja kohal olid ka meie oma koorid.”

Eva Klemetsi sõnul võib juhtuda, et etendus tuleb Kõrveaiale ka järgmisel suvel: „See on kohaspetsiifiline lavastus, selle paiga jaoks tehtud. On tehtud hulk tööd, et leida akustiliselt häid kohti. Etendust kuskile ümber tõstma ei hakka.”

Kontsert-etenduse lavastasid Anne Türnpuu ja Eva Klemets, valguskunstnik oli Airi Eras, kostüümikunstnik Epp Kubu. Laule esitas noorte segakoor Vox Populi, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakooli näitlejad Sandra Üksküla-Uusberg, Marta Laan, Jekaterina Nikolajeva, Mikk Jürjens, Kristjan Üksküla, Lauri Kaldoja 24. lennust, Kaspar Velberg 25. lennust ja Reigo Tamm. Dirigent oli Janne Fridolin.

Ei taha lilli ja kõnesid
„Käsk oli, et ei toodaks lilli ja kingitusi ega korraldataks pikki sõnavõtte. Siiski annan sõna kahele inimesele,” ütles Ott Kask pärast kontsert-etendust.

Esimesena tuli Veljo Tormist õnnitlema kultuuriminister Laine Jänes. Teisena sai sõna Kuusalu abivallavanem Milli Kikkas.

„Taevased väed on Kuusalu kihelkonnale armulised olnud. Just siin on sirgunud Veljo Tormis. Tahan tänada Kuusalu valla aukodanikku, kes on läbi muusika selle kihelkonna au maailmakõrgustesse tõstnud. Oleme uhked ja tänulikud selle eest. Tulin lillekimbuga, aga mul on vaid üks lillekimp kogu valla rahvalt, seda pole ju palju,” ütles Milli Kikkas ja õnnitles maestrot sünnipäeva puhul.

Veljo Tormise Kultuuriselts tänas kontsert-etenduse tegijaid, skulptuuri autoreid ning annetajaid. Seejärel suunduti tagasi skulptuuriansambli juurde, kus Veljo Tormis paekiviplaadile oma autogrammi kirjutas.

„Homme lõigatakse nimi välja ja see jääb siia kivisse,” ütles Ott Kask.

Eelmine artikkelMaastikupõleng Järsi külas
Järgmine artikkelKuusalus etendus esmakordselt lühinäidend pühak Lauritsast