Kolga osaleb ühisprojektis Ungari ja Hispaania kooliga

1624

Kolga kool sai Euroopa Komisjoni Comenius programmist 20 000 eurot loodussäästlikke eluviise tutvustavale rahvusvahelisele projektile.

Kolga keskkooli direktor Tõnu Valdma, Comeniuse-projekti kontaktisik ja inglise keele õpetaja Kristi Ruse, huvi­juht Ene Liivand ning majandusjuhataja ja rahvatantsurühma juhendaja Krista Kukk käisid 17.-22. oktoobrini külas Ungari koostööpartneril.

Kolga keskkooli, Ungarist Zsamboki külast Bajza Lenke Altalanos põhikooli ja Hispaaniast Kanaari saartelt Jose Manuel Illera nimelise põhikooli ühist projekti „Childrenś Green Belt” (otsetõlkes „Laste roheline vöö”) rahastatakse Euroopa Komisjoni elukestva õppe programmi koolidele suunatud Comenius alamprogrammi raames. Eestis menetleb Comenius-programmi projekte ja vahendab rahastust sihtasutus Archimedes. Projekt kestab 2012. aasta juuli lõpuni. Kolga koolile lubati projekti elluviimiseks 20 000 eurot ehk 312 932 krooni. Projekt on mõeldud eelkõige 11-14aastastele noor­tele, kuid kaasatakse ka nooremaid ja vanemaid õpilasi.

Kolga õpetaja Kristi Ruse rääkis, et nende kool sai projekti kohta infot möödunud talvel Kuusalu keskkoolilt. Projekti valmistas ette Bulgaaria kool.

Esialgsete plaanide järgi pidi osalejaid olema kuus, kuid Bulgaaria, Türgi ja Portugali koolidele ei andnud nende riikide sihtasutused projekti jaoks toetust.

Kuna idee algataja jäi kõrvale, on juhtroll üle antud Ungari koolile.

Projekti eesmärk on propageerida loodussäästvaid eluviise. Koolides tutvutakse oma maa erinevate ja eelkõige hävimisohus olevate taimede, loomade, putukate ning mitmesuguste teiste liikidega. Neist koostatakse pildialbumeid, puzzlesid, e-kaart ning muud sellist, mida saab jagada sõpradele Ungaris ja Hispaanias. Räägitakse prügikäitlemisest ja taaskasutusest, toimuvad selleteemalised viktoriinid, meisterdamistunnid. Käiakse oma kodukandis õppereisidel, lavastatakse loodusteemaline näidend.

Esimene suurem ettevõtmine on piirkonda tutvustava lähiümbruse albumi kokkupanek – lapsed koguvad fotosid kohtadest, mis iseloomustavad nende arvates Kolga piirkonda kõige paremini.

„Kindlasti ootame projekti elluviimisel abi ka lapsevanematelt,” sõnas Kristi Ruse.

Kolga õpilased Kanaaridele ja Ungarisse
Kolga kooli inglise keele õpetaja lisas, et koostööprojektis kasutatakse mõistet „mobiilsus” – see on projektiga seotud õppereis välismaale koostööpartneri juurde ning osalemine sealsetes ettevõtmistes. Projekti toetuseks antud raha jaguneb lähetustele ja oma kodukandis ettevõetavateks tegevusteks.

Üheks lähetuseks ehk mobiilsuseks loetakse ühe isiku edasi-tagasi reisi. Kolga kool sai raha 24 mobiilsuse jaoks.

Kristi Ruse lubas, kui oktoobris käisid koostöö asjus Ungaris kokku leppimas õpetajad, siis edaspidi on plaanis kaasa võtta õpilasi. Kahe aasta jooksul külastatakse kõiki partnereid kahel korral, seega on ees kaks sõitu Kanaaridele ja projekti lõpetamine Ungaris.

Koostööpartnerite järgmine kokkusaamine on 2011. aasta veebruaris Kolga kesk­koolis.

Eelmine artikkelPõles suur lõke
Järgmine artikkelKolga kooli teatritrupp võitis Tähetund 2010 peapreemia