Kolga koolis tegid konkursile „Helipildid“ videoid ka algklassid

2978
Kaader teise koha saavutanud 9. klassi videost: CHRISTINA MARIA Mäemurd, Karina Palmroos, Alice Nurmela ja Merily Mikiver.

Esikohale tuli 6. klassi video, teiseks 9. ja kolmandaks 8. klass, neljanda koha said 1. klassi lapsed.

Eelmise reede hommikul kogunes kogu Kolga koolipere saali, kus üheskoos vaadati suurelt ekraanilt konkursi jaoks filmitud ja kokkumonteeritud videolugusid ning jagati auhindu.
Kolga kool osales neljandat aastat üle-euroopalises projektis Get Online Week, mille raames korraldati  klassidevaheline videote konkurss. Tänavuse muusika-aasta puhul oli teema „Helipildid“. Kuni 3minutilised videod tuli laadida internetis Youtube´i, kus neid sai sõpradele edasi saata ning laikida ehk tunnustada.
Konkursi eestvedaja, õpetaja Melika Kindel tõdes pärast videolugude esitlust, et üks asi on vaadata neid arvutist ja hoopis teine suurelt ekraanilt, tema isiklik pingerida reedel muutus.
Ühisvaatamist alustati 1. klassi videost. Enne iga filmi käivitamist rääkisid tegijad, kuidas see sündis. Algklasside videote kohta kõnelesid õpetajad, vanemate klasside klippidest rääkisid õpilased. Filmid võeti hästi vastu, reageeriti soojalt, rohke naeruga, aplodeeriti.
Taas oli kohal ja andis Targa Töö Ühingu rahalised preemiad üle Kadri Seeder Lahemaa Kaugtöö- ja Koolituskeskusest. Tema on kooli lapsevanemana Kolga videokonkursside algataja ja žürii alaline liige. Žüriisse kuulusid veel Kristjan Madalvee Tallinna Ülikooli E-õppe keskusest, Kolga kooli infojuht ja õpetaja Priit Tammets ning vilistlane Mattias Varul.
Kadri Seeder kommenteeris Sõnumitoojale, et nelja aastaga on Kolga õpilaste videotes toimunud suur areng: „Näha on, kuidas lapsed filmimist naudivad. Õpitud on paremini kaamerat kasutama, on hakatud vabamalt klippides esinema. Huvitav on ka jälgida, kuidas lapsed oma videoid sotsiaalmeedias tutvustavad ja kaasa elavad.“
Ta lisas, et auhinnad on rahalised, sest raha on võimalik kasutada kõige mitmekülgsemalt. Esikoht saab 60 eurot, teine koht 40 ja kolmas 30 eurot. Auhinnasummat tuleb kasutada kogu klassiga.
Võitjate väljaselgitamisel arvestati žürii antud punkte, Youtube vaatamiste arvu ning Facebookis saadud kiitvaid hinnanguid.
Esikoha saavutas 6. klassi video „Sound of Noice – Kolga kooli eri“ – muusikapalaks vormusid kooli igapäevahelid nagu nugade-kahvlite klõbin taldrikutel, kruuside kõlksud, raamatute kolksud, vee jooksmine kraanist,  koolikella helin, koolibussi müra. Operaator oli Helise Karjatse, monteeris vilistlane Anna-Maria Jams.
Teise koha sai 9. klassi video „Kui muusika võtab võimust“. Neli neidu laulavad autos blackboksina erinevaid lugusid, muutes lauludele vastavalt riietust ja stiili.
Kolmas oli 8. klassi film „Is there anybody out there?“, kus on üles võetud Kolga alevikus mõisa hooneid ja ümbrust.
Väärikas neljas koht läks 1. klassile. Nende slaidiprogrammis „Helipildid“ moodustasid lapsed iseendist tähekujutised. Pildid olid seatud järgnema nii, et sai kokku slaidiprogrammi pealkirja.
Pärast ühisvaatamist kiideti 7. klassi videot „Kevad paneb südame helisema“. Suurelt ekraanilt vaadatuna mõjus see paremini, tunnustati Carmen Laurendi ja Karmen Kasemetsa vahvat pantomiimi ja tantsu.
2. klassi video kandis pealkirja „Musamyrgel HD“, 3. klass tegi „Muusika versus koletised“, 4. klass „Oma laulu ei leia ma üles“, 5. klass „Helipildid“.
Melika Kindel ütles, et noori suunatakse järgima autorikaitsenõudeid, tiitritesse ning videote selgitusse pannakse kasutatud muusikalugude ja autorite nimed. Youtube´i videote juurde on lisatud, et tegu on kooliprojektiga.
„Idee kasutada kooliga seotud helisid pakkus klassijuhataja Jaana Laanpere,“ ütles võidutöö filminud Helise Karjatse 6. klassist. „Saime tunni vabaks, proovisime erinevaid helisid. Mina filmisin ja lõin takti, et helidest saaks kokku panna muusika. Filmisime ka pallide põrgatamist ja kooliukse kinnipanekut, aga  need ei sobinud.“
Carmen Laurend 7. klassist jutustas, et videokonkurss väga meeldib, on äge teha midagi tavalisest koolielust teistmoodi: „6. klassis osalesime esimest korda, nüüd olime palju edasi arenenud. Filmisime lühikesed klipid ning arutasime, kustkohast võiks kaameraga filmida, lisasime huumorit. Kõige raskem on monteerimine. Mõtlesime kogu klassiga koos ja filmisime, ootused olid kõrged ja huvitav oli, et mida teised teevad.“
Videoid näeb kooli Facebookis.

Eelmine artikkelHC Kehra sai Balti Liigas 4. koha
Järgmine artikkelTANEL PAABO võitis Põhjamaade MV-l pronksi