
Kolga kool osales maakonna kooliteatrite festivalil 5 lavastusega.
Harjumaa kooliteatrite festival toimus 13.-15. märtsini Aruküla rahvamajas. Esimesel päeval võistlesid algklasside, teisel põhikoolide ja kolmandal keskkoolide-gümnaasiumide teatritrupid. Algklassiõpilaste mängisid 10 etendusest kaks olid Kolga koolist, põhikoolide 10 lavastusest oli kolm Kolga koolist, üks Kuusalu keskkoolist ja Aegviidu põhikoolist.
Põhikooliarvestuses sai Kolga kooli Kohal-olijate vanema rühma mängitud August Gailiti „Libahunt“ festivali peapreemia ehk Grand Prix. Võit tagas Kohal-olijatele pääsu vabariiklikule kooliteatrite festivalile, mis tuleb aprilli lõpus Otepääl. Trupi juhendaja Terje Varuli lavastatud näitemäng pälvis ka eripreemiad parima muusikalise kujunduse ja lavakujunduse eest.
Kuusalu keskkooli näitetrupp, kes mängis noortele mõeldud põnevusromaani „Me olime valetajad“ ainetel Saima Kallionsivu lavastatud „Tere, mina olen Cady“, võitis kolm näitlejapreemiat. Nimiosalist Cadyt mänginud Kristina-Margot Trepp valiti parimaks naisnäitlejaks, Andreas Možajev parimaks meesnäitlejaks ja Siim Maran parimaks meeskõrvalosatäitjaks.
Eripreemiad täpse karakterrolli eest said Raili-Stiina Reidla Aegviidu kooli näiteringi esitatud tükis „Skangpoomimine“, mille lavastas Marian Rütman, ning Laura-Maria Rohi Kolga Kohal-olijate noorema rühma etenduses „Tmt, tujud, mitte tunded“, mille lavastas Terje Varul. Sellele samale, Kolga õpetaja Laura Pürjema kirjutatud näitemängule, määrati eripreemia sotsiaalkriitilise originaalmaterjali eest. Noore autori ja lavastaja eripreemia pälvis Kolga kooli 9. klassi õpilane Catlyn Rebas, kes esitas koos Trupiga 12 festivalil Kolga mõisaga seotud legendidel põhinevat „Lugu, kuidas kõik tegelikult oli“. Samas tükis mänginud Eleonor Valdmann sai eripreemia emotsiooni tunnetuse eest rollis.
Algklasside näiteringidest pälvisid Kolga kooli kaks etendust laureaaditiitli. Need olid Tuuli Ranna lavastatud Laura Pürjema näitemäng „Amet annab, laiskus võtab“ ja Kaidi Almeti 1. klassi näiteringiga lavastatud „Kalli-Kalli“. Parima meesosatäitja preemia anti rolli eest „Kalli-kallis“ Johann Lillenbergile, parima naiskõrvalosatäitja tiitli pälvis Mia Marta Kosemets.
Põhikoolitruppe hinnanud žüriisse kuulusid Kehra Nuku juht ja lavastaja Margit Aasmaa, Põltsamaa kultuurikeskuse rahvakultuuri spetsialist ja näiteringide juhendaja Keiu Kess ning estraadinäitleja, humorist ja koolitaja Margus Abel. Algklasside žüriis olid Margit Aasmaa, näitleja ja muusik Tarvo Krall ning Raasiku noortekeskuse noorsootöötaja ning noorte näiteringi ja nukustuudio Äpunäpp juhendaja Angela Allik.
Kolga parim lavastus
Kolga kooli võiduka „Libahundi“ lavastanud Terje Varul rääkis, et käis kaks aastat tagasi Merle Karusoo lavastamise meistriklassis, kus seda näidendit käsitleti.
„Tulin sealt tagasi ja võtsin Gailiti „Libahundi“ koolikirjandusse, sest see mõjub isegi rohkem kui Kitzbergi Marguse ja Tiina lugu,“ sõnas ta.
„Libahundi“ lavastamine olnud tal „kuklas“ juba sügisest, aga harjutamiseni jõuti ajapuudusel tänavu: „Tükk sündis kuue prooviga. Oleksin õnnelik, kui saaksime rohkem teatrit teha, aga lastel on kogu aeg kiire ja meil on proovideks korra nädalas 45 minutit.“
Terje Varul märkis, et festivalinädala alguses oli Kohal-olijate vanema, 7.-9. klassi õpilaste trupi kriisikoosolek, kus arutati, kas üldse tulla festivalile, kuna Hundva osatäitja jäi haigeks: „See on peaosa, palju hingestatud teksti. Kuid Sirli-Marit Sikka hakkas esmaspäeval viimase tunni ajal õppima ja teisipäevaks oli tal pikk monoloog sõna-sõnalt peas. Olin hämmingus.“
Lavastaja oletas, et nende tükk võitis maakonna festivali peapreemia tänu lavalisele atmosfäärile: „Meil pole palju sõnu, vaataja saab ise loo tekitada ja mõelda libahuntlusele. Tegime palju tööd küsimustega, mis meid erutavad – kui vabad ja sõltumatud oleme, kas julgeme end kõigest lahti rebida, et pääseda mülkast ja nii edasi.“

Kuusalu parimad näitlejatööd
Pärast Kuusalu kooli näitetrupi üle tunni kestnud etendust „Tere, mina olen Cady“, märkis festivali teadustaja Peep Raun, et see oli väga nauditav ja natuke isegi liiga hästi mängitud. Publik saalis pühkis pisaraid, sest lavastuse lõpp oli ootamatu ja vapustav.
Lavastaja Saima Kallionsivu rääkis, kui raamat „Me olime valetajad“ oli koolis ta töölaual, tulid vähemalt viis tüdrukut ütlema, et on seda lugenud, neile meeldis ja nad nutsid seda lugedes. Siis mõtles ta, kui tänapäeva noortele, kes loevad väga vähe, läheb raamat nii korda, tasub see lavastamist.
„Hakkasime proove tegema alles detsembris, aga kui lastele midagi tõeliselt meeldib, siis ei ole mingit takistust. Oleme harjutanud kõik laupäevad ja pühapäevad, nad loobusid selle nimel ka koolivaheajast. Paar päeva tagasi olid kell 7 hommikul koolis, et tükk läbi mängida. Olen kogu trupiga väga rahul, nad olid väga tublid. Leia lapsele, mis teda köidab ja kõnetab ning ta teeb imet,“ lausus ta.