
Juubeliaasta on pühendatud Kolgaküla mälumänguturniiri algataja ja läbiviija MATTI KRÖNSTRÖMI mälestusele.
Kolgaküla rahvamaja visiitkaart on kuulsad mälumängud ja ka ainus alaline taidluskollektiiv, line-tantsurühm Kolgaküla Lainerid. Mõlema puhul on tänavune aasta seotud tähtpäevaga – mälumängusari toimub 20. korda ning line-tantsijad alustasid trennidega 10 aastat tagasi.
Juubeliaasta puhul ühendatakse jõud. Line-tantsijad aitavad mälumängu viies voorus vastuseid kokku koguda. Kevadel tehakse ühine pidu, millega tähistatakse 20. mälumängusarja lõppu ning peetakse linetantsurühma juubelit. Juubelihooaja tegevusi toetab kohaliku omaalgatuse programm.
Seekordse mälumängusarja esimene voor oli Kolgaküla rahvamajas reedel, 1. detsembril. Neljaliikmelisi võistkondi registreerus 41, mis on viimaste aastate rekord. Kohal oli ka varasemaid staažikaid võistkondi, kes vahepealsete aastatega olid kõrvale jäänud.
Tänavusel turniiril on endise korraldaja Matti Krönströmi auks igas voorus üks küsimus tema arhiivist. Lisaks ka küsimus line-tantsijatest, line-tantsust või Kolgaküla tantsurühmast.
Kolgaküla Seltsi tegevjuht Kaisa Linno rääkis, et lõpupeo ajaks on kavas seada rahvamajja üles näitus mälumänguturniiridest läbi aegade ning Kolgaküla Laineritest. Kui muidu kogunevad mälumängijad Kolgakülla traditsiooniliselt reede õhtul, siis viimane voor tuleb laupäeval, et oleks aega pidu pidada. Kokku on lepitud Raul Valgistega, et teeb mälumängu juubeliks kroonikafilmi.
Kaisa Linno: „Mõtlesime esialgu, et kutsume juubeli puhul igat vooru läbi viima eri inimese, kes esitab endatehtud küsimusi. Kuid siis kuulsime, et Andres Kaarmann sel hooajal enam Loksal mälumängu ei korralda, võtsime ühendust, ta palus mõtlemisaega ja lõpuks leppisime kokku, et ta viib Kolgakülas läbi kõik viis vooru. Loodame, et need õnnestuvad ja ta jääb Kolgaküla mälumängu juhtima ka edaspidi. Esimene voor näitas, et mängijad jäid rahule, ütlesid, et oli tore, eriti meeldis, et Andres Kaarmann teeb küsimusi, mis võimaldavad vastuse tuletada, kui konkreetset fakti kohe ei tea. Ka Matti Krönströmil olid vastusevariantidega küsimusi ja selliseid, mida sai tuletada.“
Kui Matti Krönström omal ajal Loksa mälumängu asemel hakkas mälumängu korraldama Kolgakülas, võttis Andres Kaarmann üle Loksal sarja juhtimise. Neli aastat tagasi Viimsis töötades alustas ta ka Viimsi Rannarahva Muuseumis mälumängude korraldamisega, seal osalevad nüüd ligi 30 võistkonda. Kui asus tööle Sauel abilinnapeana, alustas Saue sarjaga, sellest hooajast on lisandunud ka Kernu mälumäng.
„Iga koht ja mäng on eriline. Kõige raskem on alati esimene mäng, sest lisaks uuele meeskonnale on oluline ka osalejatega tuttavaks saada. Ei tea ju, milline on mängijate tase ja millised nende huvid. Mäng ei tohi olla liiga lihtne ega ka väga raske. Küsimused peavad olema mitmekülgsed, et nuputamist oleks kõigile. Ja mis kõige olulisem, need ei tohi olla kuivad ega elukauged, vaid tekitama mängijates mõnusat hasarti. Oluline on ka meelelahutuslik pool, et iga mängu üldseis oleks ekraanil reaalajas jälgitav. Hea mälumängu mõõdik on, kui inimesed tahavad tulla ja ka tulevad uuesti ning uuesti. Siiani on võistkondade arv meil pidevalt kasvanud, see annab ka endale jõudu jätkata,“ kommenteeris Andres Kaarmann.
„Kolgaküla mälumäng on selles mõttes paras väljakutse, võistkondi on ligi 40 ja mängijaid on seinast seina, alustades sellisest korüfeest nagu Ott Sandrak Kolgast ja lõpetades kooliõpilastega. Nii-öelda lõdvalt ei saa ühtegi mängu teha, kõigil peab olema huvitav.“
Kokku on Andres Kaarmann küsimusi teinud oma arvutuste järgi üle kolme tuhande ja peab arvet, millist küsimust kusagil on küsinud. Igas mängus on vastavalt asukohale spetsiifilised küsimused, kuid häid küsimusi saab aastate jooksul kasutada eri paikades.
„Enamasti algab küsimus vastusest või mõnest huvitavast faktist ja alles seejärel koostan teksti juurde. Märkmik on igaks juhuks käepärast, ka autos – kui kuulen huvitavat fakti, panen kirja,“ kirjeldab ta.
Mälumänge hakkas Andres Kaarmann korraldama Loksa keskkoolis õppides – koos sõpradega tegid kooliraadios mälumänge. Kolgaküla mälumängudest on ta varem osa võtnud võistlejana.