Kodanikupäevaks

742

Oktoobri viimasel nädalal toimusid Arukülas mõned olulised sündmused. Muutus Raasiku vallavolikogu meeskond ning laienes Aruküla põhikooli hoolekogu. Muutuse ühine nimetaja on laiapõhjalisus.

Kohusetundliku vallakodanikuna soovin rääkida mõlemal teemal. Protseduuride kohaselt kuulub hoolekogu liikmete valimine kooli lastevanemate üldkoosoleku päevakorda. Aruküla põhikooli erand oli see, et üldkoosolekule eelnevalt oli lastevanematele korraldatud kohustuslik loeng teemal „Kuidas oma last rohkem armastada“.

Idee oli üllas aga teostus nõrk. Kui täna on koolis hoopis teised probleemid, näiteks e-sigarid, õpilaste apaatsus tundides-vahetundides ja koolivahe­ajal, siis laste armastamise teemaline loeng oli selgelt väljaspool fookust.

Pärast loengut jätkus üldkoos­olek päevapoliitilistel teemadel. Eelnevalt saadetud päevakorras oli nimetatud hoolekogu asendusliikme valimine. Kohapeal otsustati valida hoopis kolm uut pōhiliiget. Salajane hääletus kujunes farsiks, kuna ei selgitatud täpselt, mitu nime tuli sedelile kanda. Kas üldkoosolek ka protokolliti, ei ole veel teada, aga kuidas siis see enamus, kelle lapsevanemaid koosolekul ei osalenud, saab otsustest teada, ei ole samuti veel teada.

Ka on kahetsusväärne, et kooli üldkoosolekul ei käsitletud vähimalgi määral meie homse päeva probleeme. Tänu Tallinna jõulisele kampaaniale tasuta ühistranspordist jm, on 2013. aastal Raasiku vallast välja kirjutanud 194 inimest, elades samaaegselt edasi siinsetes kodudes.

Talve saabudes nõuavad kõik jätkuvalt lume koristust, tänavavalgustuse põlemist, rääkimata muudest kohaliku omavalitsuse tugiteenustest. On äärmiselt kahetsusväärne, kui inimeste protesti väljendiks kujuneb elukoha ümberregistreerimine. Kindlasti saab olema uue vallavolikogu olulisemaid tööülesandeid, kuidas kinnistada Raasiku valla elanike stabiilsus ja motivatsioon siin elada.  Aruküla põhikooli hoolekogu peaks samuti pöörama tähelepanu, et lapsed ei ole päevapoliitika instrumendid ning suuremate probleemide ennetamiseks tuleb teha professionaalsemat tööd.

Järgmisel nädalal  tähistame oma riigis kodanikupäeva ja kindlasti pöörame sel päeval rohkem tähelepanu kodanikuks olemisele riigis, oma elukohajärgses vallas või linnas. Kindlasti on meie väikerahva kodanikule oluline tunda end eurooplasena ja maailmakodanikuna, kuid tähtsam on oma koduseid tegemisi märgata ja nende kaudu ennast teostada.

Arvan, et meil on kodanikku väärtustav ühiskond ja selle liikmetena peame rohkem üksteist informeerima ja  usaldama. Meie kodanikuväärtused väljenduvad ka me lastes. Head saabuvat kodanikupäeva!

Eelmine artikkelKuusalu valla ujumise meistrivõistlustel rekordarv osalejaid
Järgmine artikkelRaasiku vallas asutati heategevuslik Lions-klubi