KIK jagab 43 miljonit eurot tänavavalgustuse rekonstrueerimiseks

1726

Omavalitsused saavad hakata raha taotlema ennustatavalt suve lõpus.

Energiaturgude juht JAKO REINASTE räägib omavalitsusjuhtidele tänavavalgustusest.
Energiaturgude juht JAKO REINASTE räägib omavalitsusjuhtidele tänavavalgustusest.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energiaturgude juht Jako Reinaste käis Harjumaa omavalitsusjuhtidele tutvustamas tänavavalgustuse programmi, kust omavalitsused saavad taotleda toetust tänavavalgustuse renoveerimiseks. Abikõlbulikud on nii masti, valgustite kui ka kaablite vahetus ning tänapäevase juhtimissüsteemi paigaldamine.
Jako Reinaste rääkis, et määruse eelnõu on praegu kooskõlastusringil ning omavalitsused saavad hakata sellega tutvuma ja andma oma kommentaare: „Suve keskel saab määrus loodetavasti kehtestatud, siis kuulutab Keskkonnainvesteeringute Keskus välja taotlusvooru, mis on avatud paar-kolm kuud, ning sügisel võiks tulla otsused. Planeeritud on taotlusvoore teha vähemalt kolm, üks voor aastas.“
Ta selgitas, et toetus on mõeldud tänavavalgustuse energiatarbimise vähendamiseks: „Tänapäevane nõuetelevastav tänavavalgustus muudab tänavatel liiklemise ohutumaks ja turvalisemaks. Eeldatud on, et renoveerimise käigus asendatakse aegunud valgustid võimalikult tänapäevase tehnoloogiaga ehk LED-valgustitega.”
Taotluse saab esitada ainult kohalik omavalitsus või sellele kuuluv tänavavalgustusega tegelev ettevõte, seega pani Jako Reinaste omavalitsusjuhtidele südamele, et enne taotlema asumist tuleks teha selgeks, kes on taristu omanik – näiteks kui valgustuspostid kuuluvad Elektrilevile, ei saa omavalitsus ilma ettevõttega kokku leppimata midagi teha.
Ta rõhutas, et abikõlbulikud ei ole ainult valgustid, vaid toetusrahaga saab rekonstrueerida kogu taristu, kui see on vajalik ja põhjendatud. Taotluse saab esitada renoveerimisega seotud materjalikuludeks, ehituskuludeks, programmist ei saa toetust aga kasutatud tehnika või maa ostmiseks ega projektijuhtimise kuludeks, kui projektijuhti ei ole valitud hankekorras.
Omavalitsuse kohta peab projekti maht olema vähemalt 150 rekonstrueerimisele minevat valgustuspunkti, mis ei pea asuma kõik ühes asulas.
Jako Reinaste sõnas, et toetuse suurust hinnatakse tehnilise info baasil – milline on tänavavalgustustuse praegune olukord, millised on lambid, mastid, juhtmed ja kui suur on postide hulk, mida soovitakse rekonstrueerida. Hindamisel on olulised kriteeriumid projekti energiasääst, ehitusmaksumus, renoveerimise sisu – kas ainult valgustid, või kogu taristu.
Möödunud aastal lõppes Euroopa Liidu toel Eesti 7 väikelinna tänavavalgustuse rekonstrueerimine, mille tulemusi KIK praegu analüüsib. Kalkulatsioonid näitasid, et rekonstrueerimised tagasid keskmiselt 60protsendilise energiasäästu.
Loksa linnavolikogu esimees Rein Heina uuris Jako Reinastelt, kuidas saada Elektrileviga kokkuleppele – Loksal on 360 valgustuslampi, nendest 200 Elektrilevi liinide peal: „Me ei saa Elektrilevi kuidagi sundida, et vahetage postid välja või viige liinid maa alla.”
Jako Reinaste vastas, et Elektrilevi on tegelikult koostööst väga huvitatud ning käinud ministeeriumis asja arutamas: „Elektrilevi mõistab, et kui lambid ja postid on vanad, oleks otstarbekas ja efektiivne need korraga välja vahetada.”
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ütles Sõnumitoojale, et Kuusalu vallas on umbes 1000 valgustuslampi ning kui projekt avaneb ja tingimused on vallale soodsad, oleks mõistlik rekonstrueerida kas kogu tänavavalgustusvõrk või vähemalt kolme aleviku – Kuusalu, Kiiu, Kolga valgustid: „Kuusalu vallavalitsus ootab huviga konkursi avanemist.”
Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi lausus, et valla tänavavalgustus on väga halvas olukorras ning kindlasti tuleb selles programmis osaleda: „Oleme oodanud programmi avanemist, sest sellest oli juttu juba möödunud aastal. Paraku on asjad veninud ja samas täpsustunud tingimused, millele taotlus ja taotleja peavad vastama. Programm on jagatud kolme aasta peale ja arvan, et osaleme selles järgmisel aastal, sest enne on vaja teha veel päris palju eeltööd.”
Anija vald on alustanud tänavavalgustuse projekteeriumist ning valinud riigihankega eelprojekti tegija. Plaanis on renoveerida kogu valla tänavavalgustus, lisaks Kehra linnale ka Lehtmetsa, Alavere, Anija, Ülejõe, Voose ja Härmakosu külas.

Eelmine artikkelLoksa soojusmajanduse arengukava
Järgmine artikkelEkskursioonile riigigümnaasiumi