Kiiu lasteaia eskiisprojekti 3D esitlus

4508

„Loodame, et avar keskosa jääb ja maja ehitatakse selline, nagu oleme kavandanud,“ sõnas arhitekt OTT OJAMAA.

Kiiu lasteaia ideekonkursi võidutöö Kiik eskiisprojekti esitlusele kogunes neljapäeva, 19. jaanuari õhtul koos arhitektide ja vallatöötajatega kümmekond inimest.

Lasteaeda projekteerib Projekt O2. Arhitektid Ott Ojamaa ja Helen Rebane näitasid suurelt ekraanilt, kuidas lasteaed hakkab seest välja nägema – 3D arvutiprogrammi abil sai virtuaalselt majja siseneda ja ruumid läbi käia. Maja on kavandatud ligi 112  lapsele: 6 rühma, sõimerühmades on 16  ja vanemates 20 last. Lasteaed hakkab paiknema Kiiu alevikus endise Kau+ poehoone taga.

Ligi kolm kuud kestnud koostöös vallavalitsusega on esialgset kavandit veidi muudetud. Helen Rebane kinnitas, et tulemus on hea, lahendus on läinud palju paremaks.

Ott Ojamaa lisas, et arhitektuuriline projekteerimine on kompromisside rida, tulevad piiravad ja suunavad nõudmised, peab arvestama ja järele andma.
Esialgse idee järgi oleksid ruumid olnud rohkem avatud, lapsed tegutsenuks hommikupoole omaette rühmades, hiljem tulnuks kõik keskmisele avarale alale, vennad-õed saanuks koos olla.

„Võib-olla oleks töötanud selline mudel väiksemas, 3rühmalises lasteaias. Mõistame lasteaiatöötajate ja lapsevanemate muret, et lapsed peavad olema hästi jälgitavad, tuleb vastutada nende turvalisuse eest. Rühmaruumid on nüüd eraldatud klaasseinte ja lükandustega. Keskmisele avarale alale saab lapsi kokku koguda õhtupoole, kui tuleb kojumineku aeg ning rühmi hakatakse järjest sulgema,“ rääkis ta.

Maja on saanud kompaktsem, tehtud varasemast 200 ruutmeetri võrra väiksemaks, kogupindala on 2000 ruutmeetrit. Peasissekäik hakkab asuma kortermajade poolses otsas. Rühmadesse on kolm eraldi sissepääsu, kahele rühmale korraga. Rühmaruumide aknad avanevad päikese poole.

Kiiu lasteaia ideekonkursi võidutöö „Kiik“.
Kiiu lasteaia ideekonkursi võidutöö „Kiik“.

Peasissekäigu juures on tõusva põrandaga saal, lükanduksega eraldatav spordisaal, garderoob ja tualettruumid, mida saab kasutada ümbruskonna rahvale kontsertide ja muude ürituste korraldamiseks. Avarast fuajeest läheb söögisaali, kus on pliit ja külmkapp – see on vanemate rühmade söögikoht, mida võib kasutada ka külaüritustel. Maja on ühekorruseline, kuid kahel tasapinnal. Söögisaali ja avarat keskosa ühendavad laiade astmetega trepp, mille tõus on 90 sentimeetrit, ning kaldtee.

Ott Ojamaa: „See on täiendav mänguala, võib istuda, ennast veeretada. Astmetel võiksid olla padjad. Kohe kõrvale tuleb kardinatega eraldatav muinasjututuba. Keskosa valgustavad katuseaknad.“

Vallavanem Urmas Kirtsi täiendas: „Kartsime astmeid, et kas on turvaline. Lasteaedade juhatajad ütlesid, et midagi hullu ei juhtu, astmete vahed peavad olema piisavalt laiad.“

Ott Ojamaa märkis: „Kesk­osa kohta võib ju öelda, et see on raiskamine ja pidu katku ajal, aga kui see ära võtta, siis võiks lasteaia ehitada ka merekonteineritest.“

Kuna lasteaed tuleb lagedale maale, on arhitektid kavandanud õuealale väikese kuppelmaastiku, et oleks huvitavam, tõuse ja langusi saab kasutada kontserdi- või kinokohtadena. Hoone välisvooder on diagonaalsest puitlaudisest.

Tulekul nimekonkurss
Vallavanem Urmas Kirtsi selgitas, miks on Kiiu lasteaia ehitamine veninud. Ehkki riik lubas juba 2009. aastal anda ehituseks KOIT kavast 1,9 miljonit, vaidlustas Loksa linn hindamiskomisjoni metoodika. Linnavalitsus soovis, et riik rahastaks KOIT kavast Loksal kaht objekti, mitte üht. Algas kohtuvaidlus.
Mullu otsustas riik broneerida summa, mille üle käib Loksaga vaidlus, teised rahaeraldised vabanesid seoses sellega ja sai hakata edasi tegutsema.

Kiiu lasteaia ehitusprojekt peaks valmima 2012 märtsi lõpuks. Siis korraldatakse riigihange ehitaja leidmiseks.

„Kui hanke tulemust ei vaidlustata, loodame avada lasteaia uksed 1. septembril 2013,“ lubas vallavanem.

Lähiajal kuulutatakse välja Kiiu lasteaia nimekonkurss, et sisekujunduses saaks kasutada nimega sobivaid kujundeid.

Urmas Kirtsi ütles veel: „Meil on olemas kindel summa, koos valla omaosalusega 2,2 miljonit eurot ehk 35 miljonit krooni. Lasteaia ehituse, õueala rajamise ja mööbli hind peab mahtuma nendesse piiridesse. Ehitame Euroopa Liidu raha eest, aga üleval hakkab pidama vald. Seega peaks maja tulema võimalikult kokkuhoidlik, eelistame õhk-vesi kütet.“

Suvepoole kavatseb vallavalitsus korraldada lapsevanemate seas uurigu, et teada saada, kes soovib oma lapse panna kindlasti Kiiu lasteaeda. Kuusalu vallas on viimastel aastatel lasteaiakohtade järele suur puudus. Järjekorras ootab üle saja lapse, kes pandaks kohe lasteaeda, kui oleks kohti.

Eelmine artikkelNaine jooksis vastu sõidukit
Järgmine artikkelKuusalu vabatahtlik päästekomando on plaanis tööle saada kulupõlengute ajaks