Kiiu ettevõtja MARGE MEIGAS avas Kuusalus kohvik-baari Kaer

5347
Firmaga Aitan Alati kolm aastat tagasi ettevõtjana alustanud MARGE MEIGAS usub, et pingutus on seda väärt ja rahvas võtab uue kohviku omaks.

Rahvasuus tänini Ujulaks kutsutav baar Kuusalus Konsumiga sama katuse all on saanud taas uue nime ja omaniku.

Alates lauritsapäevast, 10. augustist töötab Kuusalu alevikus viimati Anna Minna Pubi nime all tegutsenud söögikohas kohvik-baar Kaer. Eriliseks teeb uue kohviku asjaolu, et uksed on valla hommikul alates kella 7.30st.

Uus omanik ja perenaine, Kiius hamburgerikioskit pidanud Marge Meigas selgitab, varase lahtiolekuaja tingis asjaolu, et päris paljudel inimestel on võimalik küladest sõita Kuusallu vaid hommikuste koolibussidega, poed avatakse aga kell 9. Nüüd saab tema kohvikus kuni selle ajani aega parajaks teha.

„Tasapisi on juba hakatud vara hommikul meile sisse astuma. Loodan, et inimesed harjuvad ja tulevad kohvikusse hommikuti kohvi jooma. Oleme alles alustanud, iga asi vajab sissetöötamist. Mida enam sügisilmad peale pressima hakkavad, seda enam otsitakse kohta, kus bussi oodata, tuttavatega juttu ajada,“ sõnab ta.

Marge Meigas asutas OÜ Aitan Alati kolm aastat tagasi. Enne seda töötas ta Tallinna külje all Põrguväljal asuvas kommivabrikus Kalev vanemtöölisena. Hariduselt on zootehnik, kolhoosi ajal oli Valkla laudas brigadir. Pärast kolhoosi likvideerimist pidas mitmesuguseid ameteid.

Ta jutustab, et mingil hetkel tundis, enam ei taha Kalevi suures firmas töötada: „Otsustasin hakata ettevõtjaks. OÜ Aitan Alati nime leidsin ühest lasteraamatust. Alguses oli soov panna firma nimeks Abiks Ikka, aga see oli juba olemas.“

Aitan Alati tegeleb haljastustöödega ning suve ajal oli Kiius Veski tänaval, perenaise kodu juures, avatud hamburgerikiosk. Marge Meigas ütleb, et jäätiseostjaid ja ka hamburgerite-friikartulite sööjaid jagus. Kui Kaer avas uksed, siis kiosk suleti.

„Nägime, et pubi uks seisis Kuusalus alates kevadest kinni. Uurisime Konsumi omanikult, Harju Tarbijate Ühistult, kas on võimalik rentida. Saime ruumid koos sisustusega, muidu ei oleks suutnud kohvikut avada, kohvikumööbli soetamine oleks nõudnud suurt stardikapitali. Töötame praegu koos Marika Veetõusmega. Usun, et pingutus on seda väärt ja me kohvik-baar läheb käima. Proovime, kõrvetada võib saada igal pool,“ kõneleb perenaine.

„Ettevõtjana tegutsemine ei ole Eesti riigis kerge, aga ära elab. Ma ei ole kellestki sõltuv. Mida teen, seda teen iseendale. Kui läheb hästi, siis on hästi, kui läheb halvemini, on olukord kehvem. Ise pead vaeva nägema, et hakkama saada.“

Ta tõdeb, et ettevõtjana alustamine kolm aastat tagasi osutus raskemaks, kui ette kujutas: „Aga alla ei anna. Just väikeettevõtjal pole lihtne. Et saaks Kiiu kioskis jäätist müüa, saatsin hinnapäringud mitmele jäätisefirmale, vastas neist ainult üks. Nii pisike tegija ei huvita suuri tootjaid. Väikeses firmas on ostuhind väga tähtis, suured ei vaevu aga sinuga kauplema ega hinda langetama. Raskeks teeb ettevõtjana tegutsemise ka see, et maksukoormus on päris suur. Ma ei imesta, et palgad on Eestis väikesed – üks asi on raha, mida inimene töötasuna kätte saab, aga tööandjal tuleb suur summa maksudena juurde panna.“

Marge Meigas leiab, et vallamajades võiksid olla konsultandid, näiteks arendusjuhid, kes aitaksid algajaid: „Kui väikeettevõtted käima saab, toovad need ju valdadele töökohti ja maksumaksjaid juurde. Käisin maakonna ettevõtluskeskusest abi küsimas, sealt õpetatakse, millistesse meetmetesse projekte kirjutada ning viidatakse vigadele, aga ei öelda, kuidas teha teisiti, et toetusraha tuleks. Ka äriplaani tegemise õppisin ära omal käel.“

Uue kohvik-baari esimese töökuu kohta kõneleb ta, et päris tühja päeva ega õhtut pole seni olnud. Kuna piljardilauad on jäänud alles, käiakse seal mängimas. Kokku on lepitud, et valla piljarditurniirid jätkuvad.

„Tegime lae ja seinad heledamaks, panime ka heleda uue tapeedi, et oleks avaram ja valgem. Kahjuks aknad puuduvad, see on selle koha miinus.“

Meelelahutuse osas on plaan hakata koostööd tegema OÜga TorniTüdruk. Ka seni on Marge Meigas Kiiu tornis aasta tagasi tegevust alustanud Rapuntseli-pidude toitlustaja.

Eelmine artikkelTulekahju eelnevalt põlenud majas
Järgmine artikkelElektroonikajäätmete käitleja WEEREC laiendab Kiius tootmist