Kihelkonnamängul tutvustatakse Kuusalu majade lugusid

823

SAIMA KALLIONSIVU ja MENDA KIRSMAA on kokku pannud Kuusalu aleviku hoonete ajalugu tutvustava matka.

Autor ja lavastaja Saima Kallionsivu ütles, et ettevalmistustööd algasid mullu novembris. Siis vahepeal jäid soiku, sest Veljo Tormise Kultuuriselts ei olnud esialgu kindel, kas kihelkonnamängu jaoks jätkub raha. Kui selle aasta alguses tuli info, et selts rahastab ja ka vallaeelarvest saadakse 10 000 krooni, tegutsesid korraldajad edasi.

Saima Kallionsivu kiidab ja tänab paljusid peresid, hoonete omanikke ja elanikke, kes olid nõus abistama, rääkisid lugusid, kirjutasid mälestusi. Kasutatud on ka Kuusalu kooli õpilaste kogutud koduloolisi uurimustöid. Saadud materjalidest kirjutas ta kokku näidendid, mida esitatakse hoonete juures. Kui kava hakati läbi mängima, selgus, et kokku kulub selleks üle kolme tunni, ning tuli hakata lühendama.

Saima Kallionsivu: „Ei taha palju ette ära rääkida, kes tuleb, see näeb. On palju toredaid asju, üllatusi ja üksikesinejaid, keda pole seni nähtud. Esinevad ka Kuusalu kollektiivid, näiteks Kuusalu meeskoor, naiskodukaitsjad. Väga suur tänu Kuusalu inimestele, kelle majadesse me trügime.”

Ta tõdes, et peaaegu iga maja on Kuusalu alevikus huvitav ja sellega on seotud mõni lugu, kuid tuli teha valik. Räägitakse neist hoonetest, mis on kestnud läbi aegade tänapäevani ja omavad paljude inimeste jaoks tähtsust – kunagistest äridest, ühiskondlikest hoonetest. Kuusalule on iseloomulik ka see, et koliti palju, näiteks on kooperatiivi kontor asunud paljudes kohtades.

Kihelkonnamängu matk algab laupäeva, 20. juuni õhtul kell 19 Kordejaanilt, viimase maja juurde jõutakse südaöö paiku. Seal ka lauldakse ja vaadatakse filmi, seega võib matk lõppeda järgmises päevas, orienteeruvalt kella ühe paiku öösel.

Matkajuhte on kolm. Menda Kirsmaa räägib esimesest Eesti ajast, Saima Kallionsivu Nõukogude ajast ja Priit Parro taasiseseisvunud Eesti perioodist. Priit Parro korraldada on ka tehniline pool – mikrofonide ja muu esinemiseks vajaliku paigutamine hoonete juurde.

„Ei oskagi öelda, kui palju on kokku inimesi, kes esinevad või osalevad klippides, kindel on see, et ühegi varasema kihelkonnamängu ajal pole nii palju kaasategijaid olnud. Kindlasti tasub tulla vaatama, et kuulda oma kodualeviku ajaloo kohta. Saime ka ise uurimustöö käigus palju uut ja huvitavat teada,” räägib Saima Kallionsivu. 

Kuna on plaanis toitlustamine, palutakse tulijail endast kindlasti eelnevalt teada anda, osalustasu saab maksta ka hiljem kohapeal.

Eelmine artikkelLilli külas vargus
Järgmine artikkelSANDRA NURMSALU jagas Kehras autogramme