Kevadisi mõtteid noorsoopolitseilt

1214

TIIU KARNER, vanemkomissar

Kevad ja peagi  saabuvad soojad ilmad meelitavad välja nii noored kui vanad. Samas on politsei jälle mures kihutavate autojuhtide, kulupõletajate, alaealiste mopeedijuhtide ning jalgratturite pärast. Värske õhk ja soojad ilmad meelitavad välja ka jalakäijad. Kogunetakse avalikesse kohtadesse nagu kauplused, bussijaamad, parkimisplatsid, koolimajade hoovid jne.

Kindlasti on tore aega veeta koos, kui seda tehakse kaaskodanikke arvestades ja ilma suurema kärata. Ka autost muusika kuulamise juures peaks arvestama, et on inimesi, kelle muusikamaitse võib sootuks teistsugune olla ja ülitugev muusika häirivaks muutuda. Olgem ikka üksteise suhtes hoolivamad ja tähelepanelikumad.

Eraldi soovin tähelepanu pöörata lastele ja noortele. Politsei on seda meelt, et nii arvuti kodus kui mobiiltelefon lapse taskus on väga vajalikud. Aga neis peituvad mitmedki ohud. Seetõttu püüdke jälgida, millega tegelevad teie lapsed arvutis, vestelge ohtudest ning pöörake tähelepanu ka tervise probleemidele. Mobiiltelefonid on vajalikud kiireks kontakteerumiseks lastega ja ka vastupidi. Palun õpetage neile, et telefoni tuleb hoida enda juures, sest viimasel ajal on just koolides selliste varguste osakaal suurenenud.

Vanemad võiksid rohkem kursis olla teismeliste noorukite tegemistega. Hea, kui suhtlemises oma lapsega ollakse avameelne, hooliv ja abistav. Paraku on täiskasvanute elu kiire ja töine, vahel hoopis oma probleemidega ja sinna ei mahu alati igaõhtused ühised õhtusöögid või nädalavahetusel toimuvad väljasõidud. Palju on juhtumeid, kus vanemad töötavad välismaal ja lapsed jäetud kas üksinda või vanavanemate hoolde. Sellises olukorras olevad noored püüavad vanema puudumist kompenseerida sõpradega ja mitte igal lapsel ei ole head ja toetavat kaaslast. Ta leitakse tänavalt samasuguste probleemide küüsis olevate noorte hulgast või endast tunduvalt vanemate seast. Noored kogunevad korteritesse ja eramajadesse eesmärgiga „midagi  teha“ ning sealt edasi pidutsetakse juba alkoholi ja muid mõnuaineid tarbides.

Politseil on hea koostöö koolide juhtkonnaga ning sotsiaalpedagoogidega. Kahjuks on alaealiste  suitsetamine läinud üle igasuguste piiride, sest noored ei aktsepteeri enam ei vanemaid ega ka koolitöötajaid. Samas on arenevas ühiskonnas ikka midagi uut ja see on mokatubakas. Kergesti leitakse võimalusi selle muretsemiseks laevareise külastavatelt inimestelt. Samas tegelevad noored ka ise selle edastamisega koolikaaslastele ning sõpradele. Tubakatoote omandamine ja omamine on karistatavad teod ning koostöös koolidega on tabatud mitmed alaealised. Alla 14aastast noort karistada ei saa, kuid teda saab mõjutada alaealiste komisjoni kaudu.

Muret tekitavad politseile ka narkootilised ained. Hea, et samuti mõtlevad haridusasutuste juhid. Seetõttu olemegi korraldanud ennetavaid tegevusi koolidesse koos teenistuskoertega. Kui paar aastat tagasi tulemusi ei olnud, on viimasel õppeaastal mitmeid juhtumeid, kus leitud lubamatut ainet.
 
Seoses Narvas toimunud väikese Varvara tragöödiaga juhime tähelepanu asjaolule, et kõik inimesed meie hulgas ei ole usaldusväärsed. Võib tekkida olukordi, kus ka võõras laps vajab abi, olgem siis tolerantsed. Politsei püüab anda endast kõik, et alaealiste olukord ja turvalisus Ida-Harju politseijaoskonna piirkonnas ja ka väljaspool seda oleks tagatud.

Eelmine artikkelKorstnas põles tahm
Järgmine artikkelAruküla külje alla tahetakse teha metsloomade haigla