Keskkonnaminister osales Kolga loodusõpperaja avamisel

2927
Kohalikke linde ja taimi tutvustava õppe- ja matkaraja avamisel võtsid sõna Kuusalu vallavanem URMAS KIRTSI, raja looja ERKI VAIKRE MTÜst Estlander ning keskkonnaminister MARKO POMERANTS.

MTÜ Estlander rajas Kolga looduse õpperaja, mis asub koolist üle tee metsas ning on 500 meetri pikkune.

Laupäeval, 6. augustil lõikas keskkonnaminister Marko Pomerants läbi rahvariidevöö – selle niiöelda lindilõikamisega sai avatud õpperada, mille rajasid MTÜ Estlander vabatahtlikud oma ideede ja rahaga.
MTÜ Estlander esindaja, Kolga elanik Erki Vaikre tutvustas, et rada pole mõeldud matkakoormuse saamiseks ega füüsilise vastupidavuse arendamiseks, vaid tuletamaks meelde looduses olevat, mis kipub sageli ununema.
Raja ääres on üle 30 infotahvli, veel on plaanis panna 12: „Sildid räägivad tavaliselt, mis liigist, seltsist on linnud ja taimed. Praktilise meelega inimestel pole aga tihti aega lugeda taimede kujunemisloo, vaid selle kohta, kuidas neid kasutada saab. Seega võib meie siltidelt lugeda nii liigikirjeldust, kuid ka tarvitamise ja raviomaduste kohta.”
Linnutahvlitel on vaid linnu pilt ning QR-kood, mis tuleb nutitelefoniga sisse skaneerida. Selle abil jõuab kodulehele, kust saab lugeda pikemat kirjeldust ning kuulda linnulaulu.
Raja mõlemas otsas on kaart, raja keskel lõkkeplats ja varjualune, mida võib Erki Vaikre sõnul kasutada ka õuesõppeklassina, korraga mahub sinna 20 õpilast ning see on piisavalt kaetud, et kaitsta vihma eest, kuid ühelt poolt avatud,  et  juhtida  välja  lõkkesuits.
Varjualuse-püstkoja juurest liigub õpperada läbi noorendiku maantee poole tagasi. See osa rajast on käänuline, kuna raja tegijad soovisid säästa võimalikult palju loodust ja vältida raiumist.
Õpperaja tegemisel olid abiks kümmekond inimest ning ettevalmistusi hakati tegema umbes aasta tagasi. Erki Vaikre juhtis tähelepanu, et rajal kõrvale vaadates näeb, milline oli seal maastik aasta tagasi: „Raadatud sai kõvasti, poole kilomeetri puhastamise järel andis üks trimmer otsad.”
Lõkkeplatsist otse edasi läheb aga ajalooline meeste tee. Erki Vaikre selgitas, kust sai rada sellise nime: „See on ajalooline Uuri-Kolga otsetee, mis praeguseks peaaegu kadunud. Ajaloolist teed kasutati usinalt kolhoosiajal, kui Kolga rahvamajas oli veel pood. Kuna tol ajal oli kombeks traktoriroolis veidi napsu võtta, ei saanud sõita mööda riigiteid, vaid kasutati seda otseteed, mis oli nii kinni kasvanud, et läbitav vaid traktoriga. Kuna enamik traktorijuhte olid mehed, hakati teed kutsuma nende järgi.”
Keskkonnaminister Marko Pomerants kiitis õpperaja loojaid: „Kui Eesti iga laps jätaks meelde nii palju liike, kui on siin esimesel mõnekümnel meetril, oleksime Pisa testis kindlasti esikohal. Kui Erki Vaikre oli mures, et mõni post või  lint  on  viltu,  siis  tegelikult peavadki  looduses  asjad  viltu  olema, sirgjoont on looduses vähe.”
Vallavanem Urmas Kirtsi märkis, et Erki Vaikre on tubli tegija, kes võtab midagi mõttesse ning enne ei jäta, kui asi valmis: „Kui Erki kolis Kuusalu valda elama, tuli ta minu juurde ja pakkus, et Kolga kooli metsas võiks olla matkarada. Esimene suunitlus oli invarada ning selleks sai valla abiga esitatud ka toetuse taotlus, kuid projekt jäi rahastuseta. Eesti mehe jonn on hea kaaslane, mille najal palju ära tehakse ning lõpuks on rada valmis just sellisel kujul, nagu praegu.”

Eelmine artikkelPunnvõrrid põrisesid Kuusalus 25 tundi järjest
Järgmine artikkelLauritsapäeva õnneloosil kogunes üle 400 euro