Kes lõhub Peningi mõisa

1835

Omanik ARVO HAUG palub infot, kes käivad talle kuuluvat Peningi mõisahoonet ja selle ümbrust lammutamas.
Peningi mõisa aed on maha lõhutud.
Peningi mõisa aed on maha lõhutud.

Arvo Haug teatas sel esmaspäeval Sõnumitoojale, et pühapäeval, 4. juulil on Peningi mõisas vandaalitsetud sedavõrd, et ta on sunnitud pöörduma politseisse: „ATVga on aeda maha sõidetud ja aiaposte välja tõmmatud. Uksi-aknaid on eest ära võetud. Mõisahoonet ja ehitatud aedu on lõhutud ka varem ning korduvalt, aga seni mitte nii ulatuslikult ning küüniliselt. Ka kümneid istutatud põõsaid on varem üles kistud ja laiali loobitud. See terror elutute müüride kui ka elava looduse vastu peab olema hukka mõistetud. Planeeritud tegevust ei saa isegi vaimuhäirega vabandada, vaid see on kuritegevus.“

 Ta rääkis, et oli ise pühapäeva hommikul Peningil, siis oli kõik veel korras. Lõuna paiku käis mõisa juures jalutamas üks tuttav ja ka siis polnud lõhkumisest märke. Kuid õhtul leiti, et vahepeal on käidud lammutamas: „Seega toimus kõik päevavalges ja seda oleks pidanud märkama. Olen kõnelenud ümbruskonna inimestega, tuntakse kaasa, aga mitte keegi ei oska öelda, kes seal tegutses. Kui plaanisin mõisa osta, siis öeldi, et Peningil võidakse meie rajatut lõhkuma hakata, kuid ma ei uskunud hoiatusi.”

Arvo Haug palub infot, kes on lõhkujad ning palub pealtnägijail vandaalitsejaid korrale kutsuda: „Niisugused tegelased tuleb avalikult hukka mõista.”

Riigikogu endine liige ja arst Arvo Haug ning ta abikaasa Aiki Haug ostsid Peningi mõisa 2007. aastal USA kodanikult Ilona Josephsonilt, kes oli selle omandanud Bahai koguduselt, kes omakorda oli ostnud mõisa 140 000 rubla eest Raasiku vallalt. Uued omanikud asusid mõisa korrastama ning plaanivad sinna rajada ELi toetuste abil külakeskusena hooldekodu – see annaks kohalikele elanikele tööd ning oleks neile ka koht, kus omavahel kokku saada.

Peningi mõisa peahoone on ehitatud 18. sajandi teises pooles. Mõis kuulus sajandeid Baranoffide suguvõsale.