Kehras tuleb ajalookonverents muinasleidudest

997

MTÜ Kehra Raudteejaam korraldab tänavuse ajalookonverentsi laupäeval, 8. oktoobril.

Kehra Raudteejaama juhatuse esimees Anne Oruaas selgitas –  kolm aastat tagasi, kui MTÜ asutati, kirjutati põhikirja ühe kavandatava tegevusena ajalookonverentside korraldamine.

„2009. aastal veel ei õnnestunud, 2010. aastal saime konverentsi tegemisega hakkama. Nüüd, kui tuleb järgmine, loodame, et see jääb iga-aastaseks traditsiooniks,“ rääkis ta.

Kui möödunud aasta detsembris toimunud esimesel ajalookonverentsil kõneldi Vabadussõjast noorema põlve ajaloolaste pilgu läbi, siis tänavuse konverentsi „Anija valla hiilgeaeg. Jõelähtme-Jägala keskjooksu asustuspiirkond nooremal rauaajal“ läbiv teema on arheoloogilised leiud praeguse Anija valla maadel. Anne Oruaasa sõnul on see otseselt ajendatud möödunudaastasest muinasleiust – suurest viikingiaegsest aardest, mis leiti Anija valla Kuusemäe külast.

„Kui leiust kuulsime, hakkas kerima mõte, et tegelikult on siitkandist leitud muudki huvitavat ning sellest kõigest tuleb konverentsil juttu,“ ütles ta.

MTÜ juht tõi näite, et 1940. aastal leiti Kehra tehase lähedal ühe talu õuelt suur kullapott, mis nimetati Kehra aardeks. Selle kohta anti välja isegi postkaart.

Konverentsi idee teine autor on Tallinna Ülikooli ajalooprofessor, MTÜ Kehra Raudteejaam liige Priit Raudkivi, kes pani koos arheoloog Mauri Kiudsooga kokku päevakava. Mõlemad esinevad ka ettekannetega, hiljem viib Mauri Kiudsoo huvilised ekskursioonile ümb­ruskonna leiukohtadesse.

Konverentsil esineb veel harrastusarheoloog Rene Vinkler, kes käib metallidetektoriga muinasleide otsimas.

„Ka möödunudaastase Anija vallast avastatud suure leiu, mida nimetatakse küll Raasiku aardeks, leidis tegelikult harrastus­otsija,“ märkis Anne Oruaas.

Ta lubas, et konverentsil tuleb juttu ka harrastusarheoloogide tegevuse seaduslikkusest ja  suhetest pärisarheoloogidega. 

MTÜ Kehra Raudteejaam tänavune konverents toimub Anija valla kultuurikeskuses, sest esialgsete plaanide kohaselt pidi Kehra koolimaja olema sel ajal remondis.

„Eelmisel aastal oli konverents tööpäeval, siis oli nurinat, et tööinimesed ei saa osaleda. Seetõttu toimub see tänavu laupäeval,“ põhjendas korraldaja.

Mullu olid põhiosalejad koolilapsed, kuid tuli ka 60 huvilist mujalt. Umbes sama suure osalejatearvuga arvestavad korraldajad ka tänavu. Konverents on tasuta. Ekskursiooni jaoks on tellitud buss. Kes soovib, võib kaasa sõita ka oma autoga.

Konverentsi läbiviimist toetavad kohaliku omaalgatuse programm ning Anija vald. KOPi kevadisest taotlusvoorust eraldati selleks 766 eurot, valla eelarvest antakse 191 eurot.

Eelmine artikkelPeningil olid metallivargad
Järgmine artikkelMARGUS MIIDLA Anija Lions-klubist: „20 aastat on väga pikk aeg.“