Kehras oli Harjumaa harrastusteatrite festival

2945
Perenaist Roosit mängib Kehra „Kapsapeas“ SIRJE VOOLMAA. Foto Kristiina Oja

Festivali raames anti Kehra rahvamajas kahe päeva jooksul möödunud nädalavahetusel 8 etendust.

Festivali avas Harju maavanem Ülle Rajasalu, tervitas ka Anija vallavanem Arvi Karotam. Osalesid Neeme Teater, Jõelähtme LavaGrupp, Rae näitetrupp OMAD, Maardu Teater Veer & Špaga, muusikateater Genreatsioon, Turba kultuurimaja näitetrupp, Kehra rahvamaja näitering Pantheon ning Viimsi harrastusteater.
Näitemänge hindas žürii, kuhu kuulusid näitleja Andrus Vaarik, vabakutseline näitleja ja lavastaja Allan Kress ning NUKU muuseumi juhataja Maria Usk.
Grand Prix vääriliseks tunnistati Viimsi harrastusteatri muusikal „Aken vastu päikest“. Parim näitleja oli Kristel Pedak samast lavastusest Parimaks lavastuseks nimetati Maardu Teater Veer & Špaga tantsuetendus „Shakespeare tales“. Kolm auhinda viis kaasa Jõelähtme Lava­Grupp: parimaks näitejuhiks nimetati Maie Ramjalg, parimaks naisnäitlejaks Jane Lauter ja parimaks meesnäitlejaks Martin Rebane.
„Harrastusteatrite repertuaar peegeldab tihti seda, mis on rahval parasjagu südamel ja hinges. Hea meel on, et juba mõnda aega ei lavastata selliste festivalide tarbeks üksnes lustilugusid ja jante. Tõtt­öelda  võiks  paljut  sel  korral  nähtut   täiesti   ausalt   näidata   ka   mõne riikliku teatri lavalaudadelt,“ märkis   festivali   korraldaja,Kehra rahvamaja juhataja Kristiina Oja.
Festivalist sai osa umbes 300 inimest, neist 147 olid osalenud truppide liikmed.
Kohalik „Kapsapea“
Kehra rahvamaja näitering Pantheon etendas festivalil Oskar Lutsu „Kapsapead“, mis tõi rahvamaja saali rohkelt kohalikku publikut. Tegu oli kolmanda etendusega – esimest korda esitati seda juunis Anija valla kodukandipäeval, teist korda augustis Haljava külapäeval, mõlemad olid vabaõhu­etendused.
„Hakkasime seda õppima kevadel. Uut pikka tükki ei jõudnud enam võtta, mõtlesime, et see on hea lihtne, ühevaatuseline tükk ja kõigile tuttav,“ ütles lavastaja Sirje Põlendik.
Ta lisas, et „Kapsapea“ sai toodud tänapäeva: „Selle idee sobib ju täpselt meie praegusesse aega: kui naabril on midagi paremat, pean endale saama. Kapsas on justkui selle sümbol.“
Lavastaja sõnul pole tegu tavalise täispika näitemänguga, pigem on see pooletunnine estraaditükk, mis sobib peoõhtutele. Ta lisas näidendile ka muusikat, tegelased esitavad katkendeid tuntud estraadilauludest „Nad virisesid küll, et ei oska laulda, aga ütlesin, et laulgu just nii, nagu oskavad. Saavad hakkama küll.“
„Kapsapeas“ teeb kaasa kogu trupp: Ivar Neio (Samuel Pliuhkam), Sirje Voolmaa (tema naine Roosi), Anzelika Ottis (peretütar Elisabet), Mart Schmeidt (Tõnis Sägi), Annely Pakkane (kapsapea), Sirje Kruusement (saunanaine Krõõt), Kelly Kruusmann ja Julika Vääre (lapsed).
Sirje Põlendik kinnitas – kui tellitakse, läheksid nad „Kapsapead“ mängima ka mujale. Eraldi teatriõhtut see tema arvates välja ei kanna, kuid sobib mõne peo alustuseks. Küll aga on Pantheonil kavas pakkuda ümbruskonna teatrilavadele oma eelmist tükki, kolmevaatuselist „Mees Marsilt“.
„Oleme seda saanud vähe mängida, tahaks veel. Mida rohkem mängime, seda julgemaks näitlejad saavad,“ sõnas ta.
Juba otsib lavastaja trupile ka uut näitemängu: „Neis, mida olen lugenud, on naistele vähe osi, kuid meil  on  trupis  peamiselt  just  naised, mehi on vaid kaks.“

Eelmine artikkelAnija valla mälumängurid on Harju meistrid
Järgmine artikkelNoortekogu korraldab Anijal filmide öö