Kehras oli ANTS MIIDLA 80. sünnipäeva õlle- ja raamatunäitus

2117
MTÜ Kehra Raudteejaam juht ANNE ORUAAS korraldas ANTS MIIDLA juubelipeo jaamahoones, mis saab tõenäoliselt aasta pärast renoveeritud.

MTÜ Kehra Raudteejaam korraldas jaamahoones ANTS MIIDLA sünnipäevapeo, kuhu tuli mitukümmend õnnitlejat.

Anija valla Lehtmetsa küla elanik, koduloouurija ja mitmete raamatute autor Ants Miidla on kirglik õllepudelite etikettide koguja – neid on tal üle 2500. Ta on ka suur raamatuhuviline ning aastatega on kogunenud rohkelt teoseid, kus on autoripühendus. MTÜ Kehra Raudteejaam  Anne  Oruaasa  eestvedamisel otsustas need kogud näitusele tuua ning avada Ants Miidla sünnipäeva puhul reedel, 22. juulil Kehra jaamahoones.
Jaamahoonega on Ants Miidlal mälestused – ta meenutas, kuidas tegi seal 3 aastat öötööd, kui oli Kehra sovhoosi osakonnajuhataja: „Vagunid saabusid raudteejaama öösel pool kaksteist ja mina pidin vastutama, et kaup saaks kiiresti maha ning uus peale laaditud.”
Praegu on jaamahoone tühi ning viimased 8 aastat on selle renoveerimist korraldanud MTÜ Kehra Raudteejaam. 22. juulil oli kahes ruumis taas elu. Ühes Ants Miidla juubelilaud ning näitus õllepudelisiltidest ja muudest õllega seotud esemetest. Teises ruumis laudade peal tema raamatud – nii enda kirjutatud, ostetud kui kingiks saadud ja autoripühendusega.
MTÜ juhatuse esimees Anne Oruaas rääkis, et jaamahoone on 140 aastat vana ning seal on juhtunud erinevaid asju, juhitud sõda ning peetud pidusid: „Sellist sündmust, nii väärikat ja erilist juubelit pole siin aga varem peetud.”
Ta lisas, et Ants Miidla on osaline selles, et jaamahoone hakkab saama uut elu: „Sellest on möödas üle kaheksa aasta, kui istusime Ants Miidla ja Kaarel Arustega Kehra rahvamaja saalis ja otsustasime, et remondime hoone ning teeme sinna muuseumi. Alates sellest on kõik tasapisi arenenud.”
Vallavalitsuse nimel tuli Ants Miidlat õnnitlema vallavanem Arvi Karotam, kes teatas, et jaamahoone projekt on saanud Leader-programmist toetust: „Eksperdid on tunnistanud jaamahoone projekti toetuskõlbulikuks ning teeme vallavalitsuses kõik selleks, et hoone on aasta pärast valmis ja meil on jälle põhjust siia kokku tulla. Oleme saanud niiöelda rongi liikuma.”
Ta märkis, et kahjuks ei saanud veel juubeliks valmis jaamahoone esist platsi ja kõnniteed, kuid lisas, et juba sügisel saab tulla jaamahoonesse mööda siledat asfalti.
Ants Miidla kohta ütles vallavanem, et ta on teistele eeskujuks ja kandnud väärtusi, mida õiges Eesti mehes peab olema: „Ta on innustanud teisi tegema koostööd ning korjama üles ajalookilde.”
Ants Miidlat tulid õnnitlema tema sõbrad, tuttavad, kooli-, töö- ja teekaaslased üle Eesti. Nad kirjeldasid, et juubilar on kõva tantsulõvi, laia silmaringiga ajaloohuviline, alati abivalmis ja elurõõmus.
Sünnipäevaks sai ta ajalooraamatuid ning õllesilte nii tsaariajast kui Manija saarelt. Need lisab kollektsionäär kaustadesse, mida on liigitanud riikide kaupa.
Ühe erilisema õllesildi sai ta aga oma sõbralt, samuti õllesiltide kogujalt Hubert Tammikult, kes kinkis juubilarile Vasalemmas pruulitud Huberti õlle, kus peal tema enda näopilt. Hubert Tammiku kollektsioonis on 2800 õllepudelit, mis on kõik täis. Ants Miidla käest sai ta oma kollektsiooni 101. riigi õllesildi Namiibiast.
Kuigi Ants Miidla on õllekultuurist väga huvitatud ning peab õllesilte omaette kunstiteoseks, pole ta kirglik õllejooja. Ta lausus, et sageli tuleb leida mõni kaaslane ning paluda, et see aitaks pudeli tühjaks juua – sildi pärast: „Võtame sõbraga kahepeale korraga 0,3liitrise õlle, rohkem ei jaksa.”
Õllekollektsioon on olnud näitusel ka varem, kuid raamatuid on Ants Miidla vähem esitlenud. Ise on ta kaante vahele pannud Keha lood, koostanud Koitjärve, Anija ja Pikva küla raamatud ning kirjutanud veel mitmeid koduloolisi uurimusi, mis ilmunud ajalehtedes, ajakirjades. Üks raamat on ka temast endast. Ants Miidlal on ka väga suur fotokollektsioon, 50 kilogrammi mustvalgeid pilte, mille hulgast valis tema poeg Margus Miidla välja need mõned üksikud, kus isa on peal.
Anija valla teenetemärgi omanik, valla aasta inimene, Anija Lions klubi liige Ants Miidla lausus, tal on hea meel, et nii palju armsaid kaasteelisi teda sünnipäeval meeles peavad ning andis lootust, et peagi võib tema sulest veel mõni raamat ilmuda.

Eelmine artikkelKuusalu endine ambulatooriumimaja on lammutatud
Järgmine artikkelHambaravi hüvitis neile, kel seda enim vaja läheb