Kehras kasvanud jõulupuid müüakse aastaga tuhatkond

4838

HEIKI KRUUSALU on jõulukuuski kasvatanud 10 aastat.


Mardi talu peremees HEIKI KRUUSALU ja tema jõulupuud.

Kehra külje all asub Mardi talu, kus elab Kruusalude pere. Talu teeb äri jõulukuuskedega. Viimase kolme aasta jooksul on peremees Heiki Kruusalu lõiganud ja müünud umbes tuhat puud aastas. Tänavu ootab ostjaid veel ligi 300 kuuske, millest enamik hõbekuused ja ülejäänud traditsioonilised.

„Harilikud kuused on peaaegu kõik ära müüdud, neid ostetakse rohkem. Aga kes korra hõbekuuse ostnud, võtavad järgmisel korral ka. Pidavat kauemgi püsima kui tavaline. Loodame, et ostetakse ikka kõik ära. Kahju oleks raisku lasta,“ jutustas Heiki Kruusalu.

Tööd on palju
Enne kuuski kasvas talu põllul köögivili ja kartul, kuid see nõudis igapäevatöö kõrvalt liiga palju aega ning ei tasunud ära.

„Kümme aastat tagasi tuli ootamatult mõte hakata kuuski kasvatama. Ei tea siinkandis kedagi teist, kes sellega samuti tegeleks. Ilmselt olin üks esimesi. Kuuskede kasvamist paraja pikkusega jõulupuuks tuli oodata kuus aastat. Müüki saab viia siis, kui on kasvanud vähemalt meetripikkuseks,“ ütles ta.

Põhiliselt lähevad kuused hulgimüüki, jaemüügiga müüakse aastas paarsada kuuske. Ise Heiki Kruusalu müümas ei käi, sest ei tasu ära – kaubanduskeskuste juures on müügiplatsi hind nii kõrge, et 10-15 puu müügiga päevas piisavalt tulu ei tule.

Aastate jooksul on tal tekkinud kindlad kliendid, kes tulevad ja ostavad tema käest. Esimesed kliendid tekkisid tutvuste kaudu. Hulgimüük algab novembri lõpus. Enne esimest adventi peab puud maha võtma. Kodukandi rahvast, kes jõulupuid soovivad, on vähe, rohkem tullakse väljastpoolt Kehrat.

„Sel aastal olen müünud natuke vähem kui paaril eelmisel, sest harilik kuusk on peaaegu otsas. Arvan, et alles on alla saja. Edaspidi on kavas panna igal aastal kasvama umbes tuhat puud. Sellega saame oma jõudude ja mõne abilisega hakkama,“ sõnas peremees.

Esimesed uued kuused istutati käesoleval aastal. Heiki Kruusalu sõnul oli istutamiseks hea aasta. Kui selle talvega saavad viimased vanad puud maha võetud ja müüdud, siis järgmisel korral on võimalik Mardi talu jõulupuid osta taas kuue aasta pärast ja sealt edasi igal aastal.

„Hõbekuuske istutame edaspidi vähem. Võimalik, et panen maha ka nulgu. Kindlasti jääb eksootilisemate puude hulk pigem kümnetesse, mitte sadadesse,“ kõneles ta.

Kuuse kasvatamine on tema kogemuse põhjal tasuv tegevus, kuid tööd tuleb ka palju teha. Kuuski peab pidevalt hooldama, et umbrohi, kahjurid ja metskitsed nendele liiga ei teeks.

Kuidas jõulupuu kauem püsib
Selleks, et jõulupuu kauem vastu peaks ja okkaid kohe maha ei poetaks, teab peremees head nippi. Kuuske ei tohi pakase käest otse tuppa tuua, vaid parem on jätta mõneks päevaks väikese pluss kraadiga ruumi – sauna, koridori või kuuri.

„Siis ei saa kuusk tuppa tuues šokki ja püsib kauem värske. Kindlasti tuleb toas lõigata tüve alumisest otsast kolm sentimeetrit maha ja panna puu vette. Kuusel peab vett kogu aeg olema, kui kuivale jääb, siis hakkab kiiresti pudenema,“ õpetas jõulupuu kasvataja.

Eelmisel aastal käis Heiki Kruusalu Luua metsanduskoolis jõulupuude kasvatamise kursusel: „Huvitav oli, sain teada, mida olen siiani õigesti ja mida valesti teinud. Uute puude istutamiseks oli sellest palju abi.“

Abi on olnud ka Eesti Metsaühistust, mille liikmeskonda ta kuulub möödunud aastast. Seltsi kaudu on saanud kuuseistikuid ja vajalikku teavet metsamajandamise kohta. Edaspidi on peremehel kavas hakata lisaks kuuskede kasvatamisele tegelema ka metsamajandamisega.

„Meie mets on Kehrast umbes kümne kilomeetri kaugusel, Mustjõe kandis. Varem ei ole selle jaoks aega olnud, kuid nüüd tundub, et saab metsandusegi viimaks käsile võtta,“ ütles ta.

Möödunud laupäeval oli Kehras Eesti Metsaühistu õppepäev kogu perele, räägiti jõulupuude kasvatamisest. Pärast loengut Kehra koguduse majas sõideti Mardi tallu, kus Heiki Kruusalu tutvustas kasvandust kümnekonnale huvilisele.

„Varem ei ole huvigrupid meie tegevusega tutvumas käinud. Esimest korda sain oma seltsi liikmetele näidata, kuidas jõulupuude kasvatamine käib,“ sõnas ta.

Eelmine artikkelKaberla külas rünnati meest
Järgmine artikkelPiduroad Kolga-Aabla koduse tippkoka MERRIT KIHO moodi