Kehra vajab turgu

2807

MARGUS NÕLVAK,
Velko AV nõukogu
esimees

Mis või kus on Kehra turg? See on Kuriku Pääsuke, Sveta putka ja kalaauto, mis aeg-ajalt oma külaskäiguga kehralasi rõõmustab ja siis edasi sõidab. Nii olen Kehra turgu mäletanud kogu oma senise elu ja nendes paaris kauplemiskohas käib siiani ka minu vanaema, kui ta käib parasjagu Kehras poeringil. Kuid miks ei ütle mu vanaema, et ta läheb turule? Ilmselt ei tule ta selle pealegi, sest turg on ka tema arvates midagi palju enamat.
Turg peaks olema asula süda ja miks mitte lausa visiitkaart. Olema puhas, korrastatud ja hästi hallatud koht, kus müüakse alati head-paremat eestimaist ning kus on ka niisama tore olla. Turg võiks olla kena kohtumispaik, kus on korralikud kioskid ja letid, mis annavad linnaruumile juurde mõnusat saginat ja hubasust. Selline ruum Kehras puudub ning ilmselt avaldab see mõju, et Kehral puudub linnaruumiline keskosa.
Tegelikult on Kehra turu korrastamine kättevõtmise asi. Olen veendunud, et külastajate puudust karta ei maksa. Turul ja laatadel käimine on taas au sees, selles on midagi ehedat ja toredat, iseäranis tänasel e-residentsuse ja ID kaardi ajastul. Nagu lehega, mida praegu käes hoiad ja loed – ikka on tore käes hoida ja lugeda, on täpselt sama ka turuga – hubane koht, kus kohtud näost-näkku kauba tootjaga ja saad valida kõike paremat värske kraami seast, peatuda, nautida turumelu.
Kui töötasin 2007. aastal Nõmme linnaosavalitsuses, tegime inimeste seas küsitluse, mis neid kõige enam häirib ja vajaks kindlasti lahendamist. Peamine vastus oli, et põhiprobleem on Nõmme turu nukker olukord. Enne projektiga alustamist ei saanud ma aru, kui tähtis on see muudatus linnaosa kui terviku jaoks. Pärast Nõmme turu korrastamist 2009. aastal  muutus Nõmme keskus hoopis millekski muuks, kui oli varem, ärkas justkui aastakümneid kestnud unest. Sama on praegu Kehra keskusega – süda on olemas, aga see ei tuksu.
Kehra turu korrastamine ja uue näo andmine oleks esimene samm linna südame ellu äratamisel. Järgmine on kindlasti vana ja peatselt amortiseeruva katlamaja likvideerimine turuplatsi kõrvalt. Selle tagant avaneb kaunis vaade Kehra mõisale, pargile ning Jägala jõele. Kui  saaks  ellu  äratada   mõisa   vanad maakivist kõrvalhooned, olekski juba südame moodi.
Nii kummaline, kui ka ei tundu, on just valla kommunaalettevõttel Velko AV võtmeroll Kehra südame kujundamisel ja selle ellu äratamisel. Võõrkehana pargis seisev katlamaja kuulub Velkole ja ilmselt oleks ka Velko see, kes hakkaks hiljem turgu haldama. Eraldi haldusettevõte ei oleks ilmselt majanduslikult otstarbekas, Velkol on olemas haldusosakond, mis pakub Kehras haldusteenust. Katlamaja likvideerimiseks senisest asukohast ja uue rajamiseks Välja tänava äärde automaattankla taha käivad juba ettevalmistused. Kui kõik läheb planeeritult, võib uus küttekolle olla töös 2018. aastal. Enne saame teha esimese sammu ja korrastada turu.
Turg vajab investeeringuteks raha, see peaks tulema vallalt, sest ka hilisemad turukülastajad ja kauplejad oleksid Anija valla inimesed, kuigi usun, et neid oleks ka naabervaldadest.
Kõik need on juba detailid, mis vajavad konkreetsemat läbitöötamist. Oluline on, et teemaga tuleb tegeleda ja usun, et on vaid aja küsimus, mil Anija valla keskuses on olemas korralik turg. Mis on hommikuti ja nädalavahetustel täis sigimist-sagimist. Kaugel ei ole ka aeg, mil kõik teavad, kus on Kehra süda, mille üks osa on turg. See oleks üks, kuigi mitte peamine samm edasi, kuidas Velko AV saaks olla veel kasulikum Anija valla elanikele ja pakkuda lisaväärtust juba olemasolevatele teenustele.

Eelmine artikkelEt tuldaks maale elama
Järgmine artikkelAruküla akordionifestivalil esines 25liikmeline ansambel