Kehra Kodu sai valmis

4781

Hoolekandeküla avatakse ametlikult 18. septembril.


Kehra Kodu juhataja INGE VARBLAS tutvustas peremaju.

AS Hoolekandeteenused ehitab Eestisse 11 hoolekandeküla. Mõned neist on uksed juba avanud, möödunud nädalal lõppes peremajade ehitus Kehra Kodus. Praegu viiakse majadesse mööblit, et kliendid saaksid augustis sisse kolida, kodu avatakse ametlikult 18. septembril.

„Väljast vaadates jätavad need nukumaja mulje, kuid on tegelikult väga mahukad,“ kirjeldas Kehra Kodu juhataja Inge Varblas elamuid.

Külas on kokku kuus maja, millest neljas hakkavad elama ööpäevaringset erihooldust vajavad ja kahes sügava liitpuudega kliendid. Väliselt on hooned ühesugused, erinevad on sisustus ning personali arv.

„Ööpäevaringse erihooldusega majadesse tuleb rohkem teraapilisi vahendeid ning teraapilise muusikaga tajutuba,“ kirjeldas juhataja.

Kehra Kodu asub Lehtmetsa külas metsatukaga piiratud põllul, viimastest viiekordsetest elumajadest veidi eemal. Ehitas AS Eston Ehitus.

Söök tuuakse Tallinnast
Peremaja peauksest sisse astudes jõuab garderoobi, kust avaneb uks suurde pere elutuppa. Tuppa tuleb diivan ja söögilaud koos toolidega kümnele inimesele, samuti köök ja köögimööbel. Köökides valmistatakse koos klientidega hommikusöök ja oote jaoks tee.

Hoolekandeküla toitlustaja on Suvelin Lux OÜ, kes toob Tallinnast lõuna- ja õhtusöögi ning ooteeine ja materjalid hommikusöögiks.

Igas majas on klientidele kaheksa ühekohalist ja üks kahekohaline tuba. Majas on kaks tualetti ja kaks dušinurka.

„Kõik on reguleeritav, näiteks saab valamu kõrgust vastavalt kliendi vajadusele kõrgemale ja madalamale tõsta,“ rääkis Inge Varblas.

Lisaks on igas majas ruum töötajatele, panipaigad, koristustarvete ruum ning väike puhkeruum. Majadesse tulevad veel raamatukogu, trenažöörid.
Maja esi- ja tagaküljes on terrassid. Õue pääseb igast maja küljest.

„Ükskõik, millisest aknast välja vaatad, avaneb looduslähedane pilt,“ kiitis juhataja.

Majade vahele tulevad lõkkeplats, kaks aiamaad, palliplats. Tulevikus ehitatakse eraldi tegelusmaja.

Praegu hakkab suur osa tegevusi klientidele toimuma nende majades, kuid kogu tegevus küla piiresse ei jää. AS Hoolekandeteenused hakkab rentima Kehras ruume, kus küla kliendid saavad teha tööd – olla abiks vaibakudumisel ja viltimisel ning saada selle eest taskuraha.

Kehra spordikeskuse ruume renditakse, et teha talveperioodil liikumistegevust. Mõned kliendid hakkavad käima ka sotsiaalkeskuse ringides.

Otsitakse kaht tegevusjuhendajat
Kehra Kodus hakkab tööle 24 tegevusjuhendajat ja üks vanemtegevusjuhendaja.

Kuigi mõne nädala eest olid Kehra Kodusse töötajad valitud, otsitakse praegu veel kahte tegevusjuhendajat.

„Valisime päris hoolikalt, igaüks sellele tööle ei sobi. Isiku­omadused peavad olema vastavad, et juhendajale sobiks töötada meie küla klientidega. Paar inimest loobus,“ selgitas Inge Varblas, miks kaks kohta vabanes.

Ta julgustas inimesi, kes peavad end sobivaks, kandideerima: „Selgus, et paljud arvavad, et see töö eeldab eriväljaõpet ja on midagi väga suurt ning keerulist. Sellepärast ei julge ilmselt paljud proovida – mõiste jääb arusaamatuks. Tegelikult teeb AS Hoolekandeteenused oma töötajatele koolitusi ja annab tegevusjuhendajatele vastava väljaõppe.“