Kehra gümnaasiumi õpetaja REESI KUSLAP pani lapsed räppima

3110
Õpetaja REESI KUSLAPI üks hobi on räppimine, teine jalgpall.

Eelmisel nädalal tutvustati Eesti Televisiooni saates Ringvaade räppivat pedagoogi – Kehra gümnaasiumi õpetajat REESI KUSLAPIT.

Telesaates näidati intervjuud Kehra gümnaasiumi noore ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Reesi Kuslapiga ning seda, kuidas ta 7. klassi õpilastega koos esitas möödunud nädalal Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud aktusel „Riigiräpi“. See algab sõnadega: „Ei tõmba ma niiti, vaid lihtsalt jagan biiti/ sest ülesanne anti mulle põnev:/ Reesi, ehk pead aktustel paar kõnet?“ Räpi kirjutas Reesi Kuslap riigi sünnipäevaks aasta tagasi ning kandis tookord selle koolis ka ette.

Esimene räpp treenerile
Esimese räpi kirjutas Kuusalu vallast Pärispealt pärit Reesi Kuslap paar aastat tagasi oma treenerile.
„Mängin Tallinna Kalevi naiskonnas jalgpalli ning kui Reelika Turi 2014. aastal meie treenimise lõpetas, mõtlesime teha talle kingituse. Kirjutasin räpi ja kandsin selle kogu naiskonna ees ette. Kõik kiitsid, et oh, kui lahe, Reesi, sa oled meil räppar. Nii see läks,“ meenutab ta.
Tema teine tuntumaks saanud teos ongi „Riigiräpp“. Suvel, kui tähistati 25 aasta möödumist Piibe maantee äärde Priske lahingupaika Vabadussõja mälestussamba taaspüstitamisest, kandis Reesi Kuslap seal ette selleks puhuks kirjutatud „Ausambaräpi“.
„Olen räpiluuletusi teinud sõpradele sünnipäevaks, ka ülikooli kodutöödena ning lihtsalt elust. Mulle meeldib kirjutada,“ sõnab ta.
Teist aastat Kehra koolis töötav Reesi Kuslap õpib programmi „Noored kooli“ raames Tallinna Ülikoolis ning ka tema viimatine koolitöö juhi vaatlusest oli riimis: „Vaatlesin Pelgulinna gümnaasiumi direktorit Tõnu Piiburit ja Kehra gümnaasiumi direktorit Kaido Kreintaali ning kirjutasin sellest kaks lehekülge analüüsi luulevormis. Õppejõule meeldis, palus isegi jagada, kuid leidsin, et see on liiga isiklik.“

Kuulab räppmuusikat
Räpiteksti eristab Reesi Kuslapi sõnul tavalisest luuletusest see, et räpp on kindla rütmiga. Kuigi ta pole räppimist spetsiaalselt õppinud, usub, et kasuks on tulnud kunagised klaveriõpingud Loksa muusikakoolis. Kaks korda on ta oma ülikooliprogrammi raames osalenud ka Eesti ühe tuntuima räppari Genka töötubades.
Reesi Kuslap räägib, et räppi luues on tal kõigepealt mõte, siis hakkab leidma riime.
„Riigiräpp“ sündis vist rongis ning kui käisin mere ääres jalutamas, tulid veel mingid riimid pähe. Keskendun räppi tehes väga teemale. Kirjutasingi täpselt nii, nagu oli – et mulle tehti ettepanek: Reesi, ehk pead aktusel paar kõnet,“ jutustab räppiv õpetaja.
Ta lisab, et mingeid piiranguid endale ei sea, paneb kirja kõik, mis pähe tuleb: „Räpi kirjutamine ei ole minu jaoks raske, see lihtsalt tuleb. Teen luuletuse valmis ühe päevaga, järgmisel päeval pisut kohendan. Lõpetada püüan alati ilusa noodiga, mis läheks südamesse.“
Reesi Kuslap kuulab ka ise räppmuusikat. Nooremana oli tema lemmik Eminem, Eestis meeldib talle ansambel Põhja-Tallinn, kelle laulude sõnum on lihtne ja meeldejääv: „Kuulan ka Genkat, kuid tema tekstid on palju keerulisemad – ta on ikka omaette tase.“
Õpetaja tunnistab, et pärast tööpäeva koolis, kus peab olema viks ja viisakas, on mõnikord hea end välja elada nii, et kuulab autos vihast räppmuusikat.

Tõi Genka kooli
Eelmisel nädalal käis räppar Genka Reesi Kuslapi kutsel Kehra kooli õpilastele räpist rääkimas. Tema töötuppa pääsemiseks oli koolis räpikonkurss.
„Teadsin, et pigem tuleb see luuletuste võistlus ja kuna õpilased vabatahtlikult luuletusi ei kirjuta, tegime neid tunnis,“ ütleb Reesi Kuslap ja rõõmustab, et kokkuvõttes esitati teemal „Mis on mulle oluline“ päris palju luuletusi ning õpetajatest žürii sai päris hea pildi õpilaste mõtetest ja tunnetest. Kõige räpima räpi eest said auhinna 8.klassi tüdrukud Mia Rulli ja Ane Laande, kes kirjutasid räpi „Uni tapab“.
Kõik, kes osalesid, pääsesid Genka 2tunnisele koolitusele. Räppar rääkis hip-hopi kui elustiili ajaloost ja selle elementidest tänapäeval. Loengu teises pooles jagas ta nõuandeid, kuidas kirjutada hip-hopi laule ehk räppe.
„Ta rõhutas: kui tahad millestki kirjutada, pead sellest teadma. Kui ei tea, pole mõtet sellest kirjutada, sest keegi teine teab raudselt sinust rohkem ja jääd lihtsalt rumalaks,“ rääkis Reesi Kuslap.
Ta lisas: „Genka tõi ka näiteid, millest räppi mitte teha. Näiteks ütles, et ära räägi sellest, kui kõva mees sa oled, keegi ei viitsi seda kuulata. Või sellest, et sinu sees on deemon. Või et oled 16aastane ja tüdruk jättis su maha ning kui paha su elu nüüd on.“
Räpi töötoas osalenud õpilased esitasid Genkale küsimusi ja tegid ühispildi. Kas tal õnnestus mõnesse oma õpilasse ka räpipisikut süstida, ei oska Reesi Kuslap veel öelda, küll aga teab, et tema ise jätkab räppimist: „See on mu hobi ja teeb mind rõõmsaks.“
Kuna Loksa gümnaasiumist kirjutati, et oodatakse meenutusi kooliajast, plaanib ta ka oma endisele koolile kirjutada räpi. Loksa muusikakooli vilistlasnaiskooriga läheb Reesi Kuslap suvel Popkooripeole ning selle repertuaaris on mitmeid ansambli Põhja-Tallinn laule – nii on ta ka kooriproovides saanud räppida.

Eelmine artikkelAruküla ja Kehra võrkpallurid pääsesid rahvaliigas playoff mängudele
Järgmine artikkelSelgusid Harjumaa meistrid suusatamises