Kas lauritsapäeva pidustuste ajal korraldatav paraad jääb traditsiooniks?

1602

Vastab Laurentsiuse Seltsi juht SULEV VALDMAA: „Laurentsiuse Selts on üritanud seda traditsiooni taastada ja püüab jätkata. Laupäeval, 9. augustil toimus Kuusalus väike paraad kalmistult Keskväljakule ja sealt läbi aleviku kirikuaia väravani.
2011. aastal saime lauritsapäeva ajaks Kuusalu Vabadussõja mälestussamba juurde pidulikuks lilledepanekuks 12 kaitseväelast, kohal oli ajaloolane Trivimi Velliste. Tookord toetas meie tegemisi tollane kapten, nüüdne major Madis Morel, vabariigi aastapäeva paraadide korraldaja. Kui ta vahepeal Eestist ära oli, tekkis ka meil kaheaastane paus, aga tänavu saime tema abiga juba 34 vahipataljoni paraadmundris noorsõdurit 9. augusti keskpäevaks Kuusallu. Kogunesime lillede panekuks kalmistule Vabadussõja ausamba jalamile, edasi liikusime lillede asetamiseks küüditatute mälestussamba juurde Kuusalu Keskväljakul. Kalmistul oli meiega Kuusalu vallavanem, nii kalmistul kui küüditatute mälestussamba juures ka Murtud Rukkilille Ühingu juht, kuna ühendatud sai kaks sündmust – Vabadussõja ausambale lillede panek ja Murtud Rukkilille Ühingu eestvõttel korraldatud tipuvaldade kokkusaamine, kohal olid Mõniste, Vaivara ja Kuusalu valla esindus.
Kui vahipataljoni ajateenijad liikusid rivisammul Kuusalu kirikuni, oli uhke vaatepilt. Kes olid kuulutusi märganud ja tulid vaatama, need kiitsid, et jättis uhke tunde.
Meie teada oli enne sõda lauritsapäeva pidustuste kavas kaitseliitlaste ratsa läbisõit Kuusalust. On olemas foto, kus kaitseliitlased on peal. Vanemad inimesed rääkisid, et kaitseliitlastel oli lauritsapäeval oluline roll.
Kui 2011. aasta augustis sama traditsiooniga alustasime, tähistasime  sellega  ühtlasi  Kuusalu  Vabadussõja ausamba 90. aastapäeva. Tänavu panime taas lilled, rääkisime vabadusvõitlusest ning mälestasime Eesti iseseisvuse eest võidelnuid ja langenuid. Koos kaitseväelastega osalesid Loksa noorkotkad ja kodutütred juhendajatega.
Kuna kaitseväelasi on Kuusallu päris keeruline kutsuda, sest tuleb läbida mitmeid bürokraatia-instantse, siis mõtlen, et edaspidi võiks seda traditsiooni jätkata koos kohalike kaitseliitlaste ja naiskodukaitsjatega.
12. juulil oli mälestusüritus Järvi järvede ääres Lendurite kivi juures, seda oleme korraldanud 20 aastat. Selle juubeliürituse tseremooniale andis vahipataljoni aukompanii samuti erilise pidulikkuse. Ka Lendurite kivi juures toimuvat miitingut võiksime läbi viia koos Kuusalu kihelkonna kaitseliitlastega.“

Eelmine artikkelRaasiku vallaeelarvest küladele 3000 eurot
Järgmine artikkelHarju-Jaani koguduse uus õpetaja on JAAN NUGA