„Kaitseväe õppustel osalevate autode juhte tuleks RMK ehitatud teele suunata suurte siltide ja korralike kaartidega,“ leiab Kursi küla Rätsepa talu peremees.
Eelmisel nädalal lõppesid kaitseväe polügoonil ja seda ümbritsevates metsades 1. jalaväebrigaadi talvised õppused. Seoses väliharjutusega sõitsid taas paljud suured masinad polügooni aladele läbi Kuusalu vallas asuva Kursi küla ning tulid sama marsruuti mööda tagasi.
Selgi korral pöörasid mitu autokolonni metsa jõudmiseks erateele, mille on remontinud kohalikud kinnistuomanikud, teatas eratee ääres asuva Rätsepa talu peremees Ants Aaman seenior Sõnumitoojale. Kuigi 550 meetrit eemal, Raudoja pool viib polügooni-alale uus tee, mille mõni aasta tagasi rajas RMK, ei leia raskete masinate juhid õiget teeotsa, tõdes ta.
Ants Aaman: „Meie erateel sõideti ka öösel. Kui päeval jõudsin autokolonnile ette ja selgitasin, et nende tee läheb metsa veidi eemalt, tänati ja pöörati masinad ümber. Ikka veel ei ole kaitseväelastele jagatavaid kaarte korda tehtud ja viidad on liiga väikesed, kaitseväelaste masinate juhte ei suunata arusaadavalt. Tuleks teha suured, mitmes keeles viidad ja tahvlid, et nii eesti keelt oskavad kaitseväelased kui ka NATO teiste riikide sõdurid saaksid üheselt aru, millist teed pidi sõita.“
Kui Sõnumitooja küsis Ants Aamanilt, kas ja kelle poole ta polügoonile viiva tee küsimuses on pöördunud, vastas, et teatas lehetoimetusele ja loodab avalikustamise kaudu abi, otse ei ole ta kellegagi suhelnud ega ka tea enda sõnul, kellele peaks helistama.
Toimetus palus kommentaari kaitseministeeriumilt. Pressiesindaja Andres Sang vastas, et nii selle kui ka teiste õppuste käigus on kaitseväelastele antud juhised, et tähistatud erateid tuleb üldjuhul liikumiseks vältida: „Kui selline liikumine ikka juhtub, siis vajadusel toimitakse pärast õppuste lõppu erateede puhul analoogselt üldkasutatavate teedega ehk tagatakse esialgne tehniline seisund ja korrashoid.“
Ta lisas, kui teeomanikel on äsjalõppenud õppuse puhul teede ja maa-alade kasutamise kohta tekkinud küsimusi või muresid, tuleks ühendust võtta 1. jalaväebrigaadi tsiviil-sõjalise koostöö ohvitseri, nooremleitnant Marrieliisa Rullinkoffiga, saata e-kiri või helistada.
Ants Aaman rääkis toimetusele veel, et sai hiljaaegu teada, alates jaanuari lõpust on RMK asemel saanud temale kuuluvate maade piirinaabriks kaitseministeerium – tegu on polügooni ümbruse metsadega, mis nõukogude ajal kuulusid Pavlovski metsamajandile. Kas keskpolügooni piire kavatsetakse laiendada või miks selline muudatus, kes neid metsi edaspidi majandab, küsis ta.
Kaitseministeeriumi pressiesindaja Andres Sang kommenteeris, et Soodla veehoidla piirkonda on loodud Soodla harjutusväli ja keskkonnaministeerium andis mõni aeg tagasi suurema osa Soodla harjutusvälja alla jäävatest riigimaadest üle kaitseministeeriumi valitsemisele: „Tegu on endiselt riigimaaga, mida majandab RMK, kuid majandamisel tuleb arvestada eelkõige riigikaitselisi vajadusi. Soodla harjutusvälja planeeringu koostamise ja mõjude hindamisega alustame sel aastal.“
Polügooni eriplaneeringu KsH
Kaitseministeerium teatas mitmele riigiametile ja ka keskpolügooniga piirnevatele Anija, Kuusalu Tapa ja Kadrina vallale, et on täiendav võimalus esitada ettepanekuid seoses polügooni eriplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamisega (KSH).
Selgituses on öeldud, planeeringulahenduse väljatöötamise üks põhimõte on, et kavandatav tegevus avaldaks tulevikus keskkonnale kokkuvõttes võimalikult väikest negatiivset mõju. Hinnatakse ka inimeste tervist mõjutavaid tegureid – müra, õhusaaste, joogivee kvaliteet. Ettepanekuid saab esitada kuni 8. märtsini.
Andres Sang kinnitas, et keskpolügooni piire ei laiendata, riigi eriplaneeringu praeguses etapis küsitakse seisukohti asjaomastelt asutustelt, ka kohalikelt omavalitsustelt.
Kuusalu vallaarhitekt Kadi Raudla ütles, et kaitseministeeriumi kiri on edastatud volikogu keskkonna- ja ehituskomisjonile, kes hakkab seda arutama. Anija vallavalitsus suunas kirja arutamiseks volikogu keskkonna- ja turvalisuse komisjonile.