Minister JÜRI LUIK sidus möödunud neljapäeval sinimustvalge salli Viinistult pärit endise riigimehe ALEKSANDER WARMA piltskulptuuri kaela.
Neljapäeval, 22. veebruaril, Eesti Vabariigi 100. aastapäeva eel koguneti üle Eesti neisse kohtadesse, kus on sündinud me kunagised riigimehed. Ministrid panid nende auks püstitatud kujudele või mälestuskivide juurde toodud piltskulptuuridele kaela sinimustvalged sallid.
Nii toimus ka Kuusalu valla Viinistu külas, kus 22. juunil 1890 sündis Hindreku talus riigimees ja diplomaat, Eesti riigi järjepidevuse eest seisnud Aleksander Warma. Aastatel 1963-1970 oli ta Rootsis elades Eesti vabariigi peaminister presidendi ülesannetes.
Aleksander Warmale sõitis Viinistule austust avaldama kaitseminister Jüri Luik. Neljapäeval, 22. veebruaril kell 16.30 oli Viinistu küla rahvas kutsutud Aleksander Warma mälestuskivi juurde väikesele mälestusüritusele.
Endise riigimehe kodutalu Viinistul enam pole, maja lammutati 1970ndatel aastatel Kirovi kalurikolhoosi ajal. Asemele ehitati Viinistu kalatehase katlamaja, mida nüüd kasutatakse Viinistu kunstimuuseumi kontserdisaalina.
Vana katlamaja kõrval avati Aleksander Warmale mälestuskivi 22. juunil 2008. Kivi juurde oli nüüd pandud Aleksander Warma vineerist pilt- skulptuur. Eesti, Kuusalu valla ja Viinistu küla lippude juures seisid valvel Loksa kooli õpilased, kodutütar Elena Viktoria Vaas Pärispealt ja noorkotkas Kregor Latt Kasispealt.
Minister Jüri Luik kirjeldas sõnavõtus, et pikaajaline diplomaat Aleksander Warma läks Eesti Vabariigi ajalukku eelkõige tänu oma tegevusele pärast meie riigi okupeerimist. Ta oli viimane sõjaeelne saadik Soomes, 1940. aastal sai Tallinnast korralduse Soome saatkonna sulgemiseks ja hoone üleandmiseks Nõukogude Liidu esindajale Helsingis. Seepeale esitas ta 7. augustil Soome välisministeeriumile noodi, millega peatas, mitte ei lõpetanud Eesti saatkonna tegevust. Oma kuulsas noodis kinnitas ta, et Eesti liitmine Nõukogude Liiduga rikkus Eesti põhiseadust, Eesti ja Nõukogude Liidu vahelisi lepinguid ja oli Eesti rahva tahte vastane. 52 aastat hiljem, 1992. aastal andis Aleksander Warma järglane, taastatud Eesti esimene suursaadik Soomes Lennar Meri koos oma volitustega president Mauno Koivistole üle ka sama noodi koopia.
Minister märkis veel, et Aleksander Warma oli pärit lihtsatest oludest, aga jõudis palju korda saata, osales Vabadussõjas, tõusis merejõudude staabiülema kohale. Kui oli peatanud Soome saatkonna tegevuse, sai temast järgnevaks kolmeks aastakümneks Eesti Vabariigi üks innukamaid eestvõitlejaid, see tipnes eksiilis peaministri ametiga presidendi ülesannetes, mida täitis viimasel 7 eluaastal.
„Taastasime Eesti Vabariigi 1990. aastal õigusliku järjepidevuse põhimõttel, seda kandsid eksiilvalitsuse liikmed, et anda üle Eesti rahvale, kui saab jälle vabalt otsustada. Kui Heinrich Markil avanes 1992. aastal anda võimalus volitused üle anda seaduslikult valitud presidendile, oli sel õiguslik ja poliitiline tähtsus. Aleksander Warma tegevus aitas hoida silda üle ajastute, see on hindamatu panus Eesti püsimajäämisesse. Meil on põhjust olla Aleksander Warmale igavesti tänulik,“ lausus Jüri Luik.
Seejärel sidus ta riigimehe piltskulptuurile kaela sinimustvalge salli, mille kudus Ene Saava.
Sõna võttis Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, kes toonitas enne, kui asetas mälestuskivi juurde pärja, et Aleksander Warma on üks Eesti Vabariigi kümnest presidendist: „Oleme Kuusalu vallas uhked, et siit kivistelt randadelt on sündinud mees, kes teenis Eesti riiki ja kõige hullematel okupatsiooniaegadel hoidis järjepidevust.“
Viinistu kunstimuuseumi omanik, taastatud Eesti Vabariigi esimese valitsuse välisminister Jaan Manitski rõhutas, et tänu Aleksander Warmale ja mitmele teisele riigimehele on meil võimalik vabas riigis elada: „Peame meeles, olgu kas koduküla, kodutalu või oma riigi ajalugu, see minevik on sissejuhatus meile kõigile tulevikku.“
Loksa kooli 2. klassi õpilane Kirke Külmsaar esitas Olivia Saare luuletuse „Minu sünnimaa“. Tehti pilti koos Aleksander Warma piltskulptuuriga. Siis suundus kogu seltskond kunstimuuseumisse, kõige ees kõndis Loksa gümnaasiumi riigikaitse õpetaja Tarmo Amer riigimehe kujuga. Aleksander Warma piltskulptuur pandi seisma muuseumi klaasverandasse, kus olid alustele seatud mõned tema maalid, ka autoportree.
Muuseumis oli kaetud kohvilaud. Viinistult pärit Silva Tomingas, TEA kirjastuse juht, kinkis Jüri Luigele ja Jaan Manitskile hiljuti trükist tulnud raamatu „Eesti Vabariik 100“. Silva Tomingas lisas, et peatselt ilmub ka raamat Eesti riigimeestest ja nad mõlemad on selles kajastatud.
Sõnumitooja küsis Jüri Luigelt, mis Viinistule toodud piltskulptuurist edasi saab. Minister ütles, et kõigi riigimeeste piltskulptuurid antakse üle kohalikule kogukonnale. Viinistul jääb see kunstimuuseumisse. Jaan Manitski lubas, et seda hakatakse edaspidi olulisemate sündmuste puhul välja panema.
Aleksander Warma kohta rääkis minister Luik Sõnumitoojale, et õppinud juristina sõnastas ta oma noodis väga hästi õigusliku järjepidevuse põhimõtted, teised me riigi diplomaadid järgisid sama, nemadki esitasid oma asukohariigile noodi saatkonna tegevuse peatamise kohta ja andsid võtme hoiule.
„Paljud riigivalitsused ei tunnustanud Eesti okupeerimist.Meie professionaalsed esindajad, kes olid jõulised isikud, tuletasid seda järjepidevalt meelde. Aleksander Warma oli üks neist,“ ütles kaitseminister.