Kahes Aruküla mõisas on muusikakool

2009

Raasiku valla Aruküla Pääsulinnu huvikool on sõlminud sõprussuhted Järvamaal Koeru vallas Aruküla mõisas tegutseva muusikakooliga.

Paar aastat tagasi ilmusid ajakirjanduses pealkirjad „Aruküla mõis saab uue kuue” ja „Aruküla mõisa remont läheb maksma miljoni”. Raasiku valla Aruküla mõisa need pealkirjad ei puudutanud, küll aga tekitasid kohalikes elevust –  mõnigi sai esimest korda teada, et 90 kilomeetri kaugusel asub veel üks Aruküla mõis.
Raasiku valla Pääsulinnu huvikooli pere huviorbiiti jõudis nimekaim kümmekond aastat tagasi. Pääsulinnu õpetajad sõitsid teist kooli vaatama ning sõlmisid sõprussuhted. Direktor Malle Jaako lausus, et kokkusattumus on vahva, kuna mõlemas mõisas tegutseb muusikakool. Käesoleva aasta alguses otsustati teha ühiskontsert „Aruküla ruudus”. Märtsi alguses sõitis Pääsulinnu 20liikmeline delegatsioon Koeru valda, et esitada koos pillilugusid. Kontserdi lõpetas ühisorkester Juhan Trumpi looga „Pääsulinnu valss” autori juhatamisel.

Raasiku valla Aruküla helesinine ja pruun mõisahoone on renoveeritud 1990. aastal. Foto Ülo Udumäe
Raasiku valla Aruküla helesinine ja pruun mõisahoone on renoveeritud 1990. aastal. Foto Ülo Udumäe

Malle Jaako jutustas, et Koeru Aruküla jättis väga hea mulje: „Kui käisime esimest korda külas, oli hoone veel renoveerimata ning muusikakoolil üsna kehvad tingimused. Nüüd oli pilt hoopis teine – aasta tagasi mõisakoolide abiraha eest uue kuue saanud mõisahoone on väga kaunis.”
Pääsulind on huvialakeskus ning lisaks muusikaõppele saab seal käia kunsti- ja näiteringis. Mõisa jagatakse Aruküla Vaba Waldorfkooliga. Koeru vallas tegutsevad mõisas koos muusikakool ja Koeru keskkooli algklasside osa. Muusikaõpilasi on Koerus 56 ja Arukülas 85.

Koeru valla Aruküla helekollane mõis sai paar aastat tagasi uue välisfassaadi ja siseruumide remondi. Foto Ants Leppoja
Koeru valla Aruküla helekollane mõis sai paar aastat tagasi uue välisfassaadi ja siseruumide remondi. Foto Ants Leppoja

Malle Jaako rääkis, et muusikaõpe sobib mõisa imehästi: „Vana mõisahoone annab inspiratsiooni ja tekitab mõnusa õhkkonna. Lastel on hea võimalus koos oma eakaaslastega musitseerida ning kahe Aruküla mõisa lugu on vahva lisanüanss.”
Mõlemad mõisad on ehitatud 17. sajandi alguses. Pärast Põhjasõda läks Koeru külje all olev mõis von Knorringite valdusesse, nemad püstitasid 1770ndatel aastatel mõisa 2korruselise peahoone, mis hävines tulekahjus 19. sajandi alguses. 1820. aastal ostis mõisa Carl Friedrich von Toll, kes lasi tulekahjus kannatanud peahoone taastada kõrgklassitsistliku ehitisena. Taastamisel lisati hoone fassaadile klassitsismile omane nelja sambaga portikus ning hulk kaunistusi. 2014.-2015. aastal renoveeriti mõisa fassaad ja uuendati siseruume.
Raasiku valla Aruküla mõis tekkis 17. sajandil Raasiku mõisa kõrvalmõisana. Alates 1726. aastast oli see  eraldiseisev riigimõis. 1766. aastal omandas mõisa Karl Gustav von Baranoff, kelle aadliperekonna kätte jäi see 1919. aasta võõrandamiseni.
Mõisa peahoone ehitati 1820ndatel aastatel ühekorruselise pika klassitsistliku kivihoonena. 19. ja 20. sajandi vahetuse paiku lisati hoone keskosale puidust teine korrus.
Aruküla kolhoos renoveeris hoone 1990. aastal ning andis vastloodud huvikooli käsutusse.
Praegu kuulub mõisahoone Raasiku vallale, seal korraldatakse kultuuri- ja haridusteemalisi üritusi.

Eelmine artikkelKas Lepatriinu remondi ajal on lastel Kehra rahvamajas turvaline
Järgmine artikkelSelgusid Harjumaa parimad koolid võrkpallis