Juminda küla kutsus vallaesindajad endale külla

1361

Kohtumisel osalesid Kuusalu vallavolikogu kogukonnakomisjon, vallavanem ja volikogu esimees ning paarkümmend külaelanikku.

Kuusalu vallavalitsus sai Juminda külarahva nimel esitatud kutse suve lõpus, kohtumine toimus reedel, 23. septembril Juminda endises piirivalvekordonis.
Volikogu kogukonnakomisjoni liikmetest olid kohal komisjoni esimees Andres Allmägi ning Mait Kröönström, Aivar Oru, Anu Kirsman, Madis Praks ja Maila Velström. Osa võtsid veel vallavolikogu esimees Enn Kirsman ja vallavanem Urmas Kirtsi.
Kõne all oli Juminda külasse viiv vallatee, mille põhjalikku remonti ja musta katte alla panekut on Juminda rahvas taotlenud aastaid.
Hara-Leesi teelt Juminda külasse suunduv kruusatee on ligi 3,5 kilomeetrit pikk, sellise tee musta katte alla panek maksaks prognoositavalt umbes 100 000 eurot.
Juminda elanik, külaseltsi juhatuse liige Janek Teinlum kommenteeris, et on arusaadav – küla on väike, tee pikk ja vajalik rahasumma suur, aga tuleb leida lahendus: „See tee pole enam ka õige kruusatee, sest hööveldamisest ei piisa tee korrashoiuks, teekate on pealt ära lükatud, põhjakivid tulevad välja ja ohustavad autosid. Meie pere on kulutanud kehva tee tõttu saadud kahjustuste remondiks tuhandeid eurosid, oli ka KASKO-kindlustuse juhtum. On soovitatud, et andke vald kohtusse, aga olulisem on, et valla raha kuluks tee kordategemisele.“
Ta lisas, et Juminda teed ei kasuta üksnes külaelanikud, suvemajade omanikud ja nende külalised, vaid paljud turistid: „Liikluskoormus on väga suur, ilusate ilmadega on RMK telkimis- ja puhkeplatsil kümme-kakskümmend autot. Sõidetakse Jumindale päikeseloojangut vaatama, iga minuti tagant tuli auto. Käiakse merelahingu mälestusmärgi ja majaka juures. Lisaks on meil kaitsejõududele kuuluv radarijaam. Sügisel hakkavad külasse sõitma kalamehed. Suur probleem on tolm ja turvalisus. Sageli oleme jätnud auto teel seisma, kui eessõitnud masinad on paksu tolmu üles keerutanud, teel võib olla jalgratastega matkajaid, ohutuse tagamiseks tuleb oodata, kuni tolm hajub.“
Külaelanike sõnum oli seegi, et vallavalitsuse korraldatud mõõtmine sõitjate arvu väljaselgitamiseks oli tehtud valel ajal – siis olid vihmased ilmad. Mõõtmine ei andnud reaalset tulemust, külavanem Karli Lambot on lugenud ilusa ilmaga sõitjaid ning saanud päevas kokku üle 200 võõra masina. Kümmekond inimest kasutavad teed igapäevaseks töölkäimiseks.
Vallavanema sõnum oli, et Kuusalu vallateid on enam kui 350 kilomeetrit, sellest musta katte all on väike osa. Valla elanike registri järgi on külas 34 inimest, neist 15 on maksumaksjad. Samas laekub nende üksikisiku tulumaksust rohkem, kui on valla keskmine maksutulu maksumaksja kohta.
Kui volikogu kinnitas vallateede arengukava, siis oli juttu, et vallavalitsus taotleb Juminda tee korrastamiseks rahalist abi riiklikelt institutsioonidelt – RMK-lt, keskkonnaametilt, siseministeeriumilt. Kirjad on saadetud, vastuseid seni pole, need loodetakse saada oktoobri alguses.
Urmas Kirtsi pakkus, et Juminda kogukond võiks ka ise aidata, leida täiendavat rahastust. Hea oleks, kui valla maksumaksjaid tuleks külla juurde, mis tähendab, et suvemajade omanikud registreeriksid end vallaelanikeks.
Lõpuks lepiti kokku, kui küla leiab kolmandiku remondisummast, siis teeb vallavalitsus volikogule ettepaneku lisada puudujääv osa vallalt, nii saaks tee musta katte 2017. aastal.
Janek Teinlum: „Oleme juba inimestega rääkinud, soovitanud valda sisse kirjutama, suvel on meil külas üle 100 inimese püsivalt. Püüame ka ise leida lisarahastust, suhelda keskkonnaameti ja erinevate ministeeriumitega. Üks idee on küsida toetust ka vene saatkonnalt, sest mälestusmärk tähistab unikaalset sündmust ja selle juures käib palju vene turiste.“

Eelmine artikkelSõnumitooja 28. septembril
Järgmine artikkelValla nimi, kas tähtsusetu pisiasi?