Neljapäeval ja reedel, 26. ja 27. mail võis Hara sadamas ja lahel näha Soomest tulnud avamerejahte. Üle mere saabusid Helsingi Jahtklubi 21 purjekat kokku 50 purjetajaga.
OÜ Hara Sadam juht Tarvi Velström, ütles, et varem pole nii palju purjepaate sadamas olnud: „Selliste suurte aluste sadamas vastuvõtmine oli meile hea proovikivi. Mahutasime rohkem purjekaid, kui on külaliskai ääres kohti. Helsingi Jahtklubist tulnud avamerealused olid suuremad kui Eesti purjekad keskmiselt. Meie põhjarannikul on vähe selliseid sadamaid, kuhu võivad siseneda nii suured purjekad.“
Helsingi Jahtklubi on Soome üks vanemaid, asutatud 125 aastat tagasi, liikmeid on klubil üle 1500. Eskaadri peakorraldaja Kalevi Westersund rääkis Sõnumitoojale, et Hara sadamasse oli plaan tulla juba 2020. aastal, kuid Covidi pandeemia tõttu lükkus edasi: „See kujunes meile kasulikuks, kahe aastaga on Hara Sadama ja Hara Seilamise Seltsi aktiivsed liikmed teinud imet, allveelaevade baasi juurde on pandud moodne külaliskai ning ehitatud 500ruutmeetrine sadamahoone, kus saime testida naiste ja meeste sauna, ka pesu- ja tualetikohti oli piisavalt. Suurde restorani mahtusid 60 sööjat, olime kutsunud õhtusöögile ka kohalikke inimesi.“ Marti Hääl ja Tarvi Velström rääkisid ehitusprojektidest ja Ingrid Randlaht noorte purjetamistreeningutest.“
Reede hommikul tehti Soome purjetajatele sadama ekskursioon, seejärel käisid nad bussiga Viinistul, Käsmus, Lammasmäel.
Purjeka Nitouche II kapten Kalevi Westersund: „Hara sadam on tõeliselt eriliste kontrastidega – vanad ja koledad lainemurdjad annavad varju kaasaegsele külaliskaile. Eskaadri kaks purjekat Ulla-Maija ja Nitouce II käisid Hara sadamas ka 1996. aastal, seilasime marsruudil Helsingi-Kotka-Narva-Toila-Vergi-Hara-Prangli-Tallinn. Selgitasin nüüd teistele, et allveelaevade kanal on puhastatud ja turvaline, 6-8 meetrit sügav. Sadamasse sisenesin sealt kaudu üksi. Kui laupäeval lahkusime, liikusid kõik läbi kanali ning said sellest ainulaadseid fotosid ja videoid.“
Kalevi Westersund lisas, et tegu oli traditsioonilise taevaminemispüha eskaadriga, tänavu oli see püha 26. mail: „Skandinaavias on taevaminemispüha 40 päeva pärast lihavõtteid. Sel pikendatud nädalavahetusel korraldavad Soome paljud jahtklubid eskaadreid. Meie klubi alustas eskaadritega milleeniumi vahetusest, mitmel korral seilasime Vergi sadamasse, siis Prangli sadamasse, ka Tallinnasse Lennusadamasse, nüüd lõpuks Hara sadamasse ning soovime uuesti tulla.“