PEETER PAENURM,
Kuusalu koguduse õpetaja
Pühapäeval on esimene advent ja hakkame valmistuma jõuludeks. Vana traditsiooni järgi algab pühapäeva ja püha tähistamine eelmise päeva õhtul. Nii ka süüdatakse mitmel pool esimene advendiküünal juba laupäeva õhtul.
Kuusalus on advendilaupäeval inimesed üksi ja perega oodatud kirikusse kuulama segakoori Hea Tuju Esmaspäev ning laulma üheskoos. Süütame advendiküünla, kust kõik soovijad võivad võtta küünlatuld koju viimiseks. Hea on võtta oma küünal ja latern kaasa. Kirikust läheme kirikuaeda jõulusõime juurde, kus saab uudistada ja imetleda Kuusalu kunstide kooli kunstieriala õpetajate ja õpilastega koostöös uuendatud nukkude gruppi. Jõulusõim jääb kiriku juurde kogu advendi- ja jõuluajaks. Iga mööduja võib julgelt lähemale vaatama astuda. Olgu see jõulusõim tervituseks ja kingituseks kogukonnale Kuusalu koguduselt.
Jõulusõime ja sinna juurde kuuluvate tegelastega kompositsiooni meisterdamine on väga vana traditsioon, mille algust seostatakse juba püha Franciscusega. Moodsas keeles ütleme, et tegu on jõuluevangeeliumi visualiseerimisega. Kes jõulude eel ja ajal on Euroopas või mujal maailmas rännanud, on küllap märganud väiksemaid või lausa elusuurusi sõimekompositsioone. Viimaste aastatega on see traditsioon levinud Eesti linnades ja kirikuküladeski. Ka kodudes. Kuusalu kiriku juurde on Jeesuslapse, Maarja ja Joosepiga jõulusõime kujundatud aastast 2012.
Euroopas kujundatakse jõulusõim sageli ilusa katuse alla, sõime ümber kujutatakse ka karjaseid lammastega ja vahel isegi idamaa tarkasid oma kingitustega, taustal härg ja eesel. Kuusalu jõulusõim seisab kuuse all. Meie kontekstis on see igati kõnekas koht püha perekonna kujutamiseks, sest Petlemma rahvaloendusele saabunud Maarja ja Joosep jäid ka piltlikult öeldes kuuse alla – võõrastemajades aset neile ei jätkunud. Õnnistegija nägi ilmavalgust loomalaudas.
Püha perekond kuuse all võiks olla tänavu ilus väljendus, et me ootame kaugelt tulnud palverändureid ja vaja on anda neile öömaja. Sõnumitoojaski on juttu olnud, et aastavahetusel saabub Tallinnasse mitu tuhat 15-35 aasta vanuses rändurit Euroopast ja kaugemalt, kes osalevad Taizé vennaskonna eestvõttel toimuval noortekohtumisel. Põhiosa osalejatest majutatakse Tallinnas, aga ka ümbruskonna vallad saavad majutamist toetada. Kuusalus on paljudele öömaja juba leitud. Kui leiame veel kümmekond peret, kes on valmis majutama 2 või rohkem rändurit 28. detsembrist kuni 1. jaanuarini, siis oleme miinimumplaanid juba täitnud, et Taizé usalduse palverännaku sündmused ja õnnistus võiks jõuda ka Kuusalu maile.
Aidaku jõulude ootus meil kasvada üksteise märkamises, rahus ja hoolimises. Rahulikku ja ilusat advendiaega!